Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
"Малий та середній бізнес" №2-3, 1998 04 лютого 1998

"Концепція трансформації податкової системи в Україні?"

Призначення податкової системи у суспільстві

В житті кожного суспільства має підтримуватись баланс між окремою людиною і державною машиною. Більше того, суспільство розвивається тим успішніше, чим краще збалансовані відносини особистості і держави. І, навпаки, якщо превалюють інтереси тієї чи іншої сторони, в суспільстві починається загнивання, наростають руйнівні і дестабілізуючи елементи.

Для нормальної життєдіяльності людині потрібно задовольняти потреби у певних благах, і щоб їх отримати, люди працюють, створюючи матеріальні, інтелектуальні, духовні та інші цінності. Проте людина не може існувати поза суспільством і державою, а тому індивідуум мусить частину створеного ним багатства віддавати державі, яка за це бере на себе зобов’язання задовольняти певну суму потреб кожного індивідуума та здійснювати соціальні функції: забезпечувати соціально незахищені верстви населення - пенсіонерів, інвалідів, дітей; утримувати атрибути держави (армію, міліцію, владні структури тощо) та інституції зовнішніх відносин і безпеки; підтримувати гуманітарні галузі - культуру, освіту, охорону здоров’я тощо. Витрати на названі цілі притаманні будь-якому суспільству. Але забезпечити їх можна лише за рахунок частини багатства, створеного людьми. Чим більше людина вироблятиме, тим більша грошова маса доходу припадатиме на податкову ставку, яку вона має сплачувати.

Найважливішим механізмом підтримання балансу між інтересами людини і державної машини є податкова система - система збирання податків. Саме вона формує економічну частину балансу суспільства "людина - держава", забезпечуючи існування як державної машини, так і задіяних у ній індивідуумів.

Філософсько-методологічний принцип оподаткування полягає в тому, що податок - це добровільна і невелика частка прибутку чи доходу, яку віддає той, хто його одержує за свою працю, на загальносоціальні потреби і утримання державних інституцій. Податки є невід’ємним джерелом поповнення доходної частини бюджету.

За своєю природою вони є абсолютним злом, бо люди не повинні віддавати будь-кому результати своєї праці безоплатно. Однак така повинність необхідна, бо людина живе в суспільстві і не вільна від нього. Тож завдання держави полягає в тому, щоб створити таку систему податків, яка б утримувала баланс у стані стабільності, а не конфліктності.

Діалектика податкових змін у незалежній Україні

Найліберальнішою була податкова система, яка функціонувала напередодні розпаду СРСР. Після розвалу імперії Україна увійшла у свою незалежність з доволі сприятливою для суспільного розвитку системою податків. Кооперативи і малі підприємства три роки не обкладалися податками, ПДВ практично не було, нарахування на заробітну плату не здійснювалися, а відрахування у Чорнобильський фонд, акцизні збори, мита і т. ін. не стягувалося. Ми мали необтяжену систему відтворення і отримання прибутку. Саме в цей період відбувся справжній бум нагромадження капіталу, рівень безробіття і жебрацтва був дуже низьким, підприємства працювали, а люди мали змогу самі себе утримувати. Тож податкова система, залишена нам у спадок радянською імперією, - єдине, що можна було сприймати позитивно.

Починаючи з кінця 1992 р. ліберальна податкова система була повністю ліквідована, натомість запропонована така, що спонукала відтворення моделі державно-монополістичного капіталізму і паразитично-бюрократичного класу на теренах України. Для реалізації цієї мети знадобилось посилення податкового тиску, аби втручання держави в економічне життя і адміністративно-директивний контроль за пересічними громадянами були відчутними. Ось тоді й було створено першу руйнівну податкову модель з величезним ПДВ - 28%, який став обчислюватися як податок з обороту, спричинивши значний стрибок цін, запустивши маховик "накручування" ціни товару. В результаті виникла потреба більшої кількості грошової маси для обслуговування тієї самої кількості товарів (відповідно до закону грошового обігу: кількість грошей, що перебуває в обігу, повинна дорівнювати сумі цін товарів). Посилився тиск на Національний банк. Замість податку на прибуток було введено податок на доход. Було запроваджено систему фінансування дефіциту бюджету через Нацбанк за допомогою випуску купоно-карбованців. Започатковані акцизи і мита. Введено систему нарахувань на заробітну плату і відрахувань у Чорнобильський і Пенсійний фонди, Фонд зайнятості, соціальні фонди - усі вони лягли тягарем на заробітну плату. Під таким тиском заробітна плата почала падати, а "податкові гроші" частково розкрадалися, а частково спрямовувалися на утримання бюрократичної системи та карно-поліцейського апарату.

У 1994 р. усвідомивши, що економіка перебуває у глибокій кризі, на межі краху, влада ввела нову податкову систему. Замість податку на доход було введено податок на прибуток юридичних осіб за ставкою 30%. Стверджувалося, що це цивілізований податок, запроваджений з урахуванням світового досвіду. Це вірно тільки з формального погляду, але існує й інший бік формування цього податку - набір інструкцій про те, що відносити на собівартість продукції. ПДВ зменшено з 28 до 20%, проте почали стрімко підвищуватись непрямі податки - акцизи і мито, а також податок на землю. Крім того, зростали нарахування у найрізноманітніші фонди, кількість яких невпинно збільшувалася. Було прийнято безпрецедентне рішення - відрахування у, по суті, добровільні фонди стають обов’язковими і вносяться до бюджету (всюди фонди існують лише на добровільні пожертви). Кількість податків сягнула 20. Стало абсолютно невигідно працювати. Таким чином, у 1994 р. було закладено нову податкову систему, яка призвела до ще більшої експлуатації простих громадян України.

Через некомпетентні дії "податкових експериментаторів" у 1995 р. розпочалася обвальна зупинка державних підприємств. Мільйони людей стали безробітними, майже повністю вичерпалися і знецінилися заощадження громадян. Почав виснажуватися приватний сектор. Держава потонула у зовнішніх боргах, Україна почала брати значні позики від МВФ і Світового банку, оскільки вже вичерпався ліміт зростання боргу з Росії.

У 1996 р. можновладна верхівка дійшла висновку, що потрібна нова податкова модель, яка контролювала б не лише прибуток підприємств, а й доходи усіх фізичних осіб України. Введено в дію найнебезпечніший податковий закон "Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів", за яким запроваджено систему індивідуальних ідентифікаційних номерів платників податку. Вона відпрацьовувалася як аналог західної системи, якою передбачено, що номер замінюватиме людини ім’я, прізвище, решту особистих ознак. На кожну людину і сім’ю формуються електронні досьє, до яких вноситься вичерпна інформація про цю людину, членів її сім’ї, джерела їх доходів, навіть про джерела суспільного і соціального існування. Ця інформація разом з ідентифікаційним номером зберігається навіть після смерті фізичної особи.

11 червня 1996 р. внесені зміни до Закону України про податкову інспекцію. Останній надано право приймати будь-які інструктивні, нормативні акти щодо формування електронного досьє на кожного громадянина, якому привласнений певний податковий номер, інформувати тих, кого вважають за потрібне, про особисті дані людини. Для перевірки правильності цих даних податкова інспекція має право наймати людей за певні преміальні. Отже, система спонукає до створення мережі сексотів, які повідомлятимуть про майновий статус і доходи тих, хто заробляє кошти. У серпні 1996 р. вийшов Указ Президента "Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих податкових адміністрацій". Відповідно до Указу ДПА вийшла із підпорядкування Міністерства фінансів, їй підпорядковано податкову поліцію та підрозділи МВС України, функціями яких є боротьба з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування. Утворився симбіоз незалежної податкової інспекції з Міністерством внутрішніх справ, який набув характеру поліцейсько-карного органу.

Діє закон "Про зміни до закону України про податкову систему", за яким податкова інспекція сьогодні має право формувати досьє і перевіряти достовірність даних, що їх подають громадяни України до податкових адміністрацій.

5 лютого 1996 р. Президентом було підписано закон "Про внесення змін і доповнень до Кримінального Кодексу України й Кримінально-процесуального кодексу України про відповідальність за ухилення від сплати податків", за яким кожний, хто ухиляється від податків, може бути ув’язнений від 2 до 10 років з конфіскацією майна. Ухилення на 1700 грн. (100 неоподатковуваних мінімумів) загрожує ув’язненням на 2 роки, на 4250 грн. - на 5 років з конфіскацією.

У прийнятих змінах до Карного Кодексу записано, що перше притягнення до відповідальності за ухилення на суму $200 загрожує покаранням до 5 років з конфіскацією майна, друге - до 10 років з конфіскацією. Якщо близькі та родичі знали про "недоплату", й не донесли про це у відповідні органи, їх також мають право ув’язнювати.

Цей закон зорієнтований на репресії, в ньому закладений очевидний політичний підтекст: тоталітарна система через економічний утиск може знищувати осіб, що ставатимуть на заваді всевладдю мафіозно-корумпованих структур, виступатимуть проти панівних фінансових кланів.

Аналіз податкової законотворчості 1997 року

Зміни податкової системи спричинили посилення податкового пресу і експлуатації українського населення. Податок став використовуватися як елемент економічного терору проти усіх громадян України. Чинна податкова система націлена на повну контрольованість приватного підприємництва. Вона регулюється 37 податками і відрахуваннями в обов’язкові фонди і майже 2 тис. підзаконних нормативних актів та інструкцій, з яких переважна більшість - таємна. Рівень сукупного податку сьогодні становить 130% доходу. Зник будь-який сенс працювати, а тих, що досі працюють, державна машина перетворила завдяки карним законодавчим актам на злочинців. Система оподаткування в Україні не просто несправедлива, вона антилюдяна, геноцидна, оскільки націлена на вилучення не тільки додаткового, а й необхідного продукту. Внаслідок цього Україна з економічно розвинутої держави перетворилася на відсталу, перманентно кризову.

Розуміючи, що прірва поглиблюється, творці чинного податкового зашморгу запропонували новий, витонченіший. Уряд П. Лазаренка виніс на розгляд Верховної Ради пакет податкових законопроектів "Економічне зростання-97", який складається з 9 законів. Деякі з них вже ухвалені, решта - чекають рішення Верховної Ради.

Набрав чинності Закон України "Про податок на додану вартість", який, на наш погляд, суперечить і Конституції України, і інтересам її громадян. Податок на додану вартість не відповідає суті своєї назви, бо є, скоріше, податком з продажу. За ним увесь фінансовий тягар перекладається на громадян України, бо ціна будь-якого товару, послуги для споживача збільшуються на 20%. Цей закон знищує останні здорові клітини економічного організму і приватного бізнесу.

Приклад законодавчого безглуздя - ухвалення законів "Про податок на прибуток підприємств" (введений в дію заднім числом) та "Про зміни до податкової служби". Останній наділяє податкову адміністрацію функціями оперативно-розшукової та слідчої діяльності (арешт, дізнання, конфіскація майна, рахунків і т. ін.) та правом вільного доступу у будь-яке підприємство, квартиру чи офіс, на вилучення всієї документацiї, арешт керiвникiв пiдприємства, його працiвникiв, здійснення допитiв тощо. Це практично відкриває можливість для формування кримінального державного рекету й повного контролю за людиною.

Чекає на ухвалення закон "Про податок на нерухомість". За ним ставка оподаткування нерухомості приватних підприємств та фізичних осіб становитиме від 1 до 3%, але державні і комунальні підприємства цього податку не сплачуватимуть. У ст. 3 п. 2 записано: "Об’єктом оподаткування не є будівлі, що перебувають у власності держави або територіальної громади". Отже, лише приватні підприємства потрапляють у сферу обкладання цим прибутком. Якщо протягом півроку податок не буде сплачений, податкова адміністрація матиме право продати з торгів майно підприємства чи фізичної особи та відшкодувати заборговану суму.

Як оцінюватиметься вартість майна? У проекті закону читаємо: "Для оцінки середньої поточної вартості будівлі використовується метод аналогій". Це метод ринкових бірж, бірж нерухомості. Тож приватизовані раніше об’єкти будуть обкладатися податком на нерухомість, оцінену за ринковою вартістю, визначеною на момент сплати податку.

Хто оцінюватиме вартість майна? Органи державної реєстрації, які матимуть повноваження входити у приватні житлові приміщення, організації та підприємства. Фізичні та юридичні особи мусять "забезпечувати доступ службових осіб державних податкових інспекцій та органів державної реєстрації для огляду нерухомого майна ... давати письмові пояснення з усіх питань, що виникають під час перевірки державними податковими інспекціями й органами державної реєстрації наявності та стану нерухомого майна". Це відверте порушення права громадянина на недоторканість житла. До того ж, несвоєчасна державна реєстрація майна та змін у його складі вважається, за проектом цього закону, приховуванням об’єкта оподаткування і тягне за собою кримінальну відповідальність. Саме з цього закону, за задумом урядовців, і розпочнеться податкова революція в Україні. Не відомо, як щодо податкової, а соціальна може розпочатися.

Перше читання у Верховнiй Радi пройшов Закон "Про декларування майна i доходiв фiзичних осiб", за яким громадяни України повиннi декларувати всі доходи (разом з нематеріальними) i майно, якщо "середньоринкова вартість кожного з об’єктів або загальна вартість кожного з об’єктів перевищує розмір 50 встановлених чинним законодавством неоподатковуваних мінімумів доходів". Сьогодні "мінімум" становить 17 грн., відповідно 5 мінімумів - 850 грн. (Наприклад, якщо вартість власної бібліотеки громадянина перевищує цю суму, то він повинен задекларувати її як майно і щороку сплачувати податок.)

Вдруге розглядався Верховною Радою Закон "Про податок на доходи фізичних осіб". За цим законом членами сiм’ї фiзичної особи вважаються "дружина, чоловiк, дiти дружини або чоловiка, брати, сестри, батьки дружини й чоловiка, а також iншi утриманцi такої фiзичної особи, що проживають разом з такою фiзичною особою." За законом під валовим доходом слід розуміти загальну суму доходу платника податку з усiх джерел, отриману (нараховану, тобто навiть не отриману) протягом звiтного року в грошовiй, матерiальнiй та нематерiальній формах. Цей закон разом із Законом "Про декларування майна і доходів фізичних осіб" вводять поняття про доход у нематеріальній формі, який, за цими законами, є грошовим еквівалентом вартості послуг майнових і немайнових прав, одержаних (набутих) суб’єктом декларування. Це нонсенс, бо доход у нематеріальній формі визначити неможливо в системі з високим рівнем бартеризації економіки, де гроші не виконують властивих їм функцій. Таке формулювання уможливлює політичні репресії, бо будь-яку людину можна буде притягнути до судової відповідальності за ст. 148 п.2 про ухилення від сплати податків.

Стаття 24 Закону "Про податок на доходи фізичних осіб" у пропозицiях на 3-тє читання (до речі, друге читання не є законним, бо у Верховнiй Радi не було кворуму) передбачає визначення податкових зобов’язань фiзичної особи за оцiнкою її витрат податковим органом (це стосується будь-якої фiзичної особи, серед них і податкових iнспекторiв, i податкових мiлiцiонерiв, і їхнiх дружин, братiв, сестер, племiнникiв та всiх iнших з коханками включно). В разі встановлення, що витрати фізичної особи перевищують задекларований рiвень сукупного валового доходу, встановлюють стеження, i особа повинна подати у податковий орган протягом 30 календарних днiв обов’язкове письмове обгрунтування джерел i сум надходження доходiв за звiтний перiод. А не то вважатиметься, що доходи приховуються вiд оподаткування і вступає в силу зазначена вище ст. 148 п. 2 - ухилення вiд сплати податкiв, яка тягне за собою карну відповідальність від 2 до 10 років ув’язнення з конфіскацією майна.

Далі ще більше. "Обсяг понесених фiзичною особою витрат визначається податковими органами на пiдставi, але не виключно, вiдомостей, отримуваних вiд митних органiв, банкiвських установ, нотарiусiв, бiрж, а також вiд iнших пiдприємств, установ, органiзацiй та фiзичних осiб щодо здiйснення платником податку угод та пов’язаних iз цим витрат". Передбачається створення ще одного спецiального органу (з близько 200 тис. зайнятих), який перевiрятиме, чи правильно занесено у декларацiю власні доходи, майно та нерухомість.

Негативну роль відіграла Постанова КМ "Про заходи щодо запровадження ідентифікаційних номерів фізичних осіб - платників податків та інших обов’язкових платежів" від 6 листопада 1997 р. №1232, яка розширила зону дiї iдентифiкацiйного iндивiдуального номера. Купити, продати, відкрити банківський рахунок, здійснити будь-яку грошову операцiю можна лише за наявності номера.

Зазначені законопроекти були внесенi до Верховної Ради пiд прийняття Державного бюджету 1998 р. Урядовці оцінюють їх як такі, що полегшують податковий тягар. Проте глибокий аналіз цих законів наводить на інший висновок: механізм податкової системи налаштований таким чином, що держава, стягуючи з людини більшу частину заробленого, залишає її боржником. Тож, ми живемо фактично за сталінською бюрократично-паразитичною ідеологією, коли державна машина утримувалася завдяки безоплатній праці мільйонів державних рабів. Порушена збалансованість пропорції між платником податку і податкостягувачем, а також роль податкових функцій у державі, бо 90% податків збирається лише через штрафи та інші примусові акції. Там, де пройде податкова адміністрація-міліція, залишиться фінансово-економічна пустеля, а стягнені гроші витрачатимуться переважно на утримання репресивного і бюрократичного апарату. Про паразитичне витрачання зібраних коштів свідчать велетенські дорогі офіси податкової адміністрації у містах і містечках жебрацької України. Зрозуміло, що чинна податкова система приречена і еволюційним шляхом її змінити вже неможливо.

Основні положення концепції радикальної трансформації податкової системи України

Досвід існування незалежної України, який налічує чотири спроби змінити податки, засвідчив, чинну податкову систему потрібно не реформувати, а трансформувати. Треба зважитися на радикальні і абсолютно нестандартні заходи, які, наприклад, використовувалися у деяких нафтовидобувних країнах і нових індустріальних країнах Південно-Східної Азії, прискоривши позитивні зрушення в економіці. У нашої держави вже не залишилося інших варіантів, окрім негайної зміни системи координат: потрібно зняти з громадян репресивний тягар і дозволити їм власними силами заробляти та утримувати себе, оскільки держава є банкрутом і найбільшим рекетиром, який висмоктує з людей останні соки. Саме державна машина є надексплуататором, який не оплачує вартості робочої сили.

Для радикальної зміни ситуації об’єктивні умови вже склалися: існує приватна власність, розвинувся підприємницький сектор, функціонує недержавна банківська система, більша частина населення вже працює за законами ринку.

Нова модель податкової системи має грунтуватися на таких принципах.

По-перше, потрібно виходити з того можливого, скільки людина здатна віддавати добровільно на утримання державної машини, а не з того, скільки у неї можна відібрати карними методами. Соціологічними дослідженнями, проведеними Інститутом трансформації суспільства, встановлено, що людина може віддавати не більше 10% свого доходу1.

По-друге, податкова система повинна, виходити з того, що сплачувати податки має споживач, а не виробник.

По-третє, податкову систему слід орієнтувати на масу надходжень, а не на кількість і величину податків. Податків (прямих і непрямих) має бути максимум чотири-п’ять, до того ж простих і зрозумілих у використанні.

По-четверте, податкова система повинна стимулювати капіталотворення, запобігаючи знищенню процесу суспільного відтворення.

По-п’яте, державна машина мусить використовувати надходження від податків насамперед для розвитку інтелекту нації, її молодого покоління, формування сучасної культури й освіти.

По-шосте, податкова система має враховувати передусім інтереси людини, що виробляє блага, а не тих, хто їх перерозподіляє та паразитично споживає.

По-сьоме, потрібно досягти справедливого і стабільного балансу у розподілі податків між центром і регіонами.

З огляду на те, що саме держава є головним винуватцем сьогоднішнього зубожілого стану громадян України, першим кроком каяття з боку поліцейсько-комуністичної держави перед своїм народом має стати запровадження тримісячних податкових канікул для всіх фізичних і юридичних осіб, на період яких відмінити усі податки і збори. Такий захід є, скоріше, психологічним, ніж економічним, проте він здатен запустити маховик економічної активності, підняти на поверхню тіньові гроші, подолати комплекс недовіри громадян до своєї держави.

Під час податкових канікул потрібно реорганізувати систему управління: ліквідувати галузеві міністерства, відомства, комітети, фонди. Натомість створити Комітет з управління державною власністю через корпоративні цінні папери. Міністерство економіки слід ліквідувати, як таке, що виконує функції радянського держплану. Замість Міністерства зовнішньоекономічних зв’язків і торгівлі створити Комісію з питань кон’юнктурного аналізу у складі Міністерства іноземних справ, яке відстежуватиме тенденції ціноутворення на світовому ринку й забезпечуватиме зовнішньоекономічну діяльність через систему торгових представництв. Реорганізації потребує і Міністерство фінансів. Паралельно має відбуватися потужне скорочення (майже наполовину) державних службовців, а також системи МВС. Податкові адміністрації слід знову перевести у статус податкових інспекцій і повернути їх у структуру Мінфіну. Вони повинні виконувати роль дорадників, а не церберів. Податкова міліція-поліція має бути ліквідована, натомість реорганізовано й посилено функції казначейства, яке разом з НБУ стежитиме за витрачанням грошей з державного бюджету. До роботи на усіх рівнях державної служби потрібно підбирати працівників з ринковим світоглядом, решта держслужбовців має пройти через систему перенавчання або бути звільнена.

Соціальні витрати під час податкових канікул можна покрити за рахунок ОВДП. На місяць державі для цих цілей потрібно 450 млн. грн., які можна отримати як за рахунок єврооблігацій (під 9-10% річних), так і у вигляді короткострокового (на 90 днів) векселя Міністерства фінансів від НБУ. Кошти спрямовуватимуться лише на виплату заробітної плати вчителям, лікарям, військовим, іншим працівникам державних інституцій, а також пенсій і стипендій.

Упродовж трьох місяців за допомогою механізму номінальних векселів, якими розраховуватимуться між собою підприємства, можна подолати систему неплатежів. В результаті взаємопогашення боргів сформується три групи підприємств: 1) підприємства, які зосередять величезну кількість боргових зобов’язань; 2) підприємства, борги яких взаємопогасяться; 3) підприємства-банкрути. Останніми обійматимуться спеціалізовані банки, які доцільно створити на базі Агробанку "Україна" і Промінвестбанку. Векселі, зібрані рентабельними підприємствами, трансформуватимуться в облігації внутрішньої державної позики на 1-1,5 року з виплатою високих відсотків - 30-35% річних. Таким чином буде розблоковано платіжну систему.

Результати запровадження податкових канікул. Протягом трьох канікулярних місяців ситуація у суспільно-політичному житті має кардинально змінитися. Почне відновлюватись довіра народу до влади та до людей при владі. З тіні може вийти б близько третини бізнесу. Відтворення виробництва стимулюватиметься зростанням купівельної спроможності. Реальні гроші оживлять підприємницьку активність.

Цей захід допоможе зламати поділ економіки на тіньову, офіційну і натуральну, інтегрувати ці три частини, які сьогодні діють здебільшого автономно, в єдиний організм. (Нині ж у кожній з них формується власний процес відтворення, що дуже небезпечно, адже у разі їх остаточного формування у країні утворяться три способи економічного життя, три уклади.) Почне працювати і поширюватиметься безготівковий обіг грошей, застосовуватимуться кредитні картки, чеки та інші види кредитних грошей.

Після тримісячних канікул слід запровадити лише такі види податків.

1. Податок на купівлю за базовою ставкою 5%, який мають сплачувати усі фізичні і юридичні особи за куплені товари, послуги. Він зазначатиметься окремим рядком у платіжці, що забезпечить прозорість системи і зручність її використання. У місці здійснення купівлі-продажу повинно залишатися 50% стягненого податку, а решта - надходити до центрального бюджету. Податок "прямуватиме" у бюджет автоматично, кожного дня, кожної хвилини. Неможливо буде уникнути цього податку, бо його платитиме той, хто купуватиме. За цієї системи не потрібна велика армія перевіряючих органів, бухгалтерів, громіздка звітність. Відпаде потреба й у карно-експропріаційному апараті, оскільки підприємцеві не буде сенсу приховувати свій прибуток. Податок на купівлю стимулюватиме потужну конкуренцію між товаровиробниками за споживача, вільний перелив капіталу, безперервне поповнення бюджету, зменшення готівкового обміну. Будуть створені умови для ліквідації величезної мережі посередників, відпаде потреба у їхніх послугах. Застосування податку на купівлю вигідно і для держави, і для підприємців. Він спрощуватиме бухгалтерський облік, сприятиме швидкому розвитку малого та середнього приватного бізнесу.

2. Податок на доходи фізичних осіб за ставкою 10% незалежно від суми доходу. Цей податок вводиться тільки за основним місцем роботи, і лише за 40 годин робочого часу на тиждень. Таким чином, праця у позаробочий час цим податком не обкладатиметься, бо оподаткування роботи громадян у вільний час є порушенням їх прав і свобод. Держава повинна стимулювати тих людей, які працюють у вільний час, забезпечуючи себе і свою родину. Працюючи у вільний час, людина сприяє створенню нових робочих місць, скороченню соціальних витрат з державного бюджету, зростанню багатства нації і країни в цілому. Надходження від податку на доходи фізичних осіб мають розподілятися між центром та місцевим бюджетом 50 : 50%.

3. Податок на землю. Кожний громадянин України повинен одержати власний земельний сертифікат. Земля оподатковується за прогресивною шкалою: за 10 га - податок не сплачується, а далі його ставка збільшується залежно від земельної площі. Той, хто має землю, повинен її використовувати ефективно. Земля має перебувати в обігу, а утворення латифундій не припустиме.

4. Акцизні збори повинні стягуватися лише з тих товарів, які є монополією держави, передусім горілчані та тютюнові вироби. При цьому їх ціна не повинна перевищувати ціну на аналогічні контрабандні вироби.

5. Експортним митом обкладається лише сировина, щоб її було не вигідно вивозити з країни, а імпортним митом - предмети розкоші, а також товари, що завдають шкоди навколишньому середовищу і людині.

Решта податків - прямих і непрямих, а також нарахування на заробітну плату - ліквідуються.

Відміна податку на додану вартість
підвищить конкурентоспроможність вітчизняних товарів, ефективність економіки в цілому.

Майно не повинно сьогодні обкладатися жодними податками, бо 60% населення України перебуває на межі виживання. Багато хто заперечує, що від цього виграють тільки багатії. Такого не відбудеться, якщо створити однакові правила гри для всіх. Зараз дехто збагачується тому, що державна монополія та кланова олігархія не дають змоги вільно переливатися капіталу та започатковувати власне підприємництво.

Важливим елементом запропонованої системи є відкриття кожному громадянинові України індивідуальних соціально-пенсійних рахунків в Ощадбанку, які формуватимуться з двох джерел: а) відрахувань підприємств чи організацій, де працює громадянин; б) особистих вкладів громадян. Ощадбанк потрібно перетворити на відкрите акціонерне товариство, де 33% капіталу складатиметься з державних акцій, 67% - з акцій, що перебуватимуть в обігу і продаватимуться на біржі. Коли людина вийде на пенсію, її рахунок розблокується (він може використовуватися й у разі хвороби та відпустки). Саме з цього рахунку відшкодовуватимуться гроші на оплату лікарняного, путівки у будинок відпочинку, санаторій тощо. Гроші на рахунку мають індексуватися на рівень інфляції і мати 10%-ні річні нарахування. В результаті уряд буде не зацікавлений в емісії, інфляції та девальвації національної валюти, бо це відразу спричинить необхідність збільшувати суми грошей на депозитно-пенсійних рахунках населення. Для ефективного використання грошей на цих рахунках потрібно створити 7-8 спеціальних інвестиційних фондів у формі відкритих акціонерних товариств, у яких держава також володітиме третиною капіталу. Лише ці фонди матимуть право працювати з грошима на соціально-пенсійних рахунках для поліпшення інвестиційного клімату в Україні.

Результати реалізації концепції. Запровадження запропонованої нової податкової системи та її функціонування сприятиме масовому зростанню багатства на всіх зрізах суспільства, формуванню соціально-економічної моделі народного капіталізму з могутнім середнім класом приватних власників і однаковими правилами гри для всіх, перетворенню державної машини у справедливого суддю, а не рекетира. Буде подоланий поділ економіки України на офіційну і тіньову.

Введення нової моделі сприятиме переходу до абсолютно прозорої податкової системи, коли не можна уникнути податків, та люди й самі не будуть зацікавлені в цьому. Вона заохочуватиме тих, хто здатний працювати і отримувати більший прибуток. Податкова трансформація стане поштовхом для інвестицій: приблизно через півроку в Україну звідусіль почне надходити капітал - і свій (з України вивезено близько $20 млрд.), і іноземний. Завдяки збільшенню кількості платників податків, простоті обліку й швидкості обігу коштів вирішиться проблема бюджетних надходжень. Така система сприятиме ефективному розвиткові суспільства, не порушуючи балансу між людиною і державою.

Без радикальної зміни податкової системи, яка сьогодні в Україні просто людожерська, неможливі поступ у розвитку приватної власності, творення її носіїв та інституцій. Проте для проведення кардинальних трансформаційних заходів не потрібно широко запозичувати досвід західних країн, бо їх податкові системи формувалися у минулому, а нам слід орієнтуватися на майбутнє і виходити з того, що людина є самодостатньою первинною цінністю, а держава повинна служити цій людині. Запропонована модель податкової системи враховує ці моменти, її впровадження дозволить Україні успішно увійти у третє тисячоліття і зайняти гідне місце у європейській цивілізації.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa