Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
Работающий soft. Правильно скачать RocketDock. Загружайте с качалкой.
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
"Економічний часопис" №9, 1996 04 серпня 1996

"Податки: засіб надексплуатації чи механізм нарощування багатства"

Найперше, що потрібно сьогодні зробити,- це віднайти у величезному ланцюгу всіх наших проблем ту головну ланку, яка не дає змоги зняти ці проблеми, і взявшись за яку, ми зможемо витягти увесь ланцюг. На мою думку, такою головною ланкою на сьогодні в Україні є система податків.

Проблему трансформації податкової системи можна розглядати з різних боків - технічного, макро- та мікроекономічного. Перший - суто технічний, нормативно-юридичний бік. Дехто каже : потрібно прийняти Податковий кодекс - і відзразу життя полегшає , і відразу буде порядок. Або як хтось написав Президентові в його промові перед податковими адміністраціями, що головне завдання для нас - організація своєчасного і більш повного справляння податків та сплат до бюджету. От тоді розмір дефіциту бюджету можна було б довести до європейських стандартів! Звісно, непогано довести дефіцит до 1,5% - як в Європі. Проте було б ще краще - довести заробітну платню до європейського стандарту, а також рівень життя в цілому, щоб нація не вмирала, щоби епідемії не розповсюджувались, щоби не зменшувалось населення України кожного року на 400 тис.чоловік, щоби в нас не збільшувалась кількість самогубств тощо. Тоді я згоден : треба робити європейський стандарт і в дефіциті бюджету, і в податках.

Погляд на ситуацію з податками з макрорівня неодмінно призводить до необхідності змінити філософію оподаткування, тобто визначитись : скільки брати, на які цілі брати , від кого брати та що хочемо мати. Чи ми прагнемо мати багатих , заможних людей, котрих буде більшість у державі - 85%, чи ми хочемо мати 85% жебраків? Потрібно чітко знати відповідь на питання : яке суспільство ми творимо - суспільство вільних людей, власників чи суспільство людей, які є рабами?

Відомо, що суспільство утворюють громадяни, люди, народ - нація, яка проживає на певній історичній території. Суспільство утворює державу. Держава - це певна система інституцій для забезпечення різноманітних потреб суспільства та кожного його громадянина. Таким чином, держава та її інституції служать або суспільству і його громадянам, або є інший варіант - сужити певним групам, котрі захопили ці інституції і використовують їх задля власного збагачення. В першому варіанті ми бачимо модель суспільства, яке орієнтоване на саморозвиток і задоволення потреб кожної людини через реалізацію її можливостей. В другому варіанті окреслена кланова олігархічна система, де панують певні структури людей, котрі перетворюються в родинні касти, і ці касти здійснюють суперексплуатацію всіх інших - 90% населення. Україна, на жаль, дотепер рухалась за другим варіантом - творення кастової олігархії з переходом її в родинну систему. Це означає, що олігархія хоче закріпити свої касти на родинному рівні і перетворитись у фінансову олігархію.

Процес творення цієї системи в Україні відбувався дуже потужно. Аби здійснити первинне нагромадження, комуністична номенклатура використовувала в перші роки досягнення незалежності і всіх формальних атрибутів держави певні елементи та механізми. Перш за все використовувався механізм так званої грошової емісії. Всі, мабуть, пам’ятають 1993 рік, коли було здійснено чотири потужні емісії. Вони робились кожного кварталу, і відтак ціни щоразу гасали у 5-10 разів. Такі надзвичайні заходи були викликані передовсім величезними державними витратами, недосконалими механізмами державного кредитивування, субсидій і т.ін., котрі забезпечувались через державний бюджет і через пограбування державних підприємств. Відверто брутальним було пограбування державних підприємств в 1994-1995 рр. Таким чином за ці роки були практично повністю вичерпані джерела особистого збагачення кланів.

Відтепер клани вирішили перейти до розробки третього поля - третього клондайку, який дозволяє завершити процес формування кланової олігархії. Йдеться про податкове поле, яке є замінованим і по якому збираються переганяти нас з вами - громадян України. З підприємств взяти вже нічого не можна - вони практично висмоктані : 85% підприємств державного сектору або не працюють, або працюють на 10-15%; основні фонди вичерпані, пограбовані, зламані; 70% основних фондів в Україні є замартизованими. Проте в цей період відбулось і позитивне явище - певна частина людей , коли їм на кілька років послабили зашморг, зуміли стати приватними власниками, якось розпорядитися своїми грошима і трошки стати на ноги. В суспільстві є біля 50% людей, які себе більш-менш утримують і щось можуть виробляти. Так от сьогодні новітня українська олігархія хоче перейти до вилучення того, що люди такою тяжкою працею заробили за десятиріччя панування імперського режиму та за останні 5 років незалежності.

В Програмі уряду, яка була прийнята Верховною Радою, є розділ "Подолання тінізації економіки". Однак що означає - "тінізація економіки"? Вся наша економіка розірвана на три частини: на натуральну економіку, де грошей зовсім немає ; на економіку, яка працює за об’єективними законами капіталізму ( дощ іде - його ніхто не може припинити, сонце сходить - і заходить, - це є об’єктивні закони природи, а в економіці - закон вартості, закони попиту і пропозиції і т.ін. ); на штучну економіку. Ця остання і є офіційною економікою, проте вона, чомусь, не називається "світлою". В нас системи перевернуті з ніг на голову : нормальна економіка, яка працює за ринковими законами, називається "тіньовою", а ненормальна, що живе за штучними механізмами - офіційною економікою. Вона щосили буде боротись з нормальною, так званою "тіньовою" економікою, про що, зокрема, йдеться у восьмому пункті вищеназваного розділу Програми уряду: "Підготувати доповнення до Кримінального кодексу України про посилення відповідальності за уникнення та несплату податків, корупцію, кримінальний промисел, шахрайство; внести відповідні зміни до законодавства щодо віднесення таких дій як приховування доходів, ухилення від оподаткування тощо ( що - "тощо"? - О.С.) до категорії найтяжчих злочинів проти держави з з адекватним рівнем відповідальності". Адекватний рівень відповідальності означає - від 10 до 15 років ув’язнення з конфіскацією майна. Це зафіксовано в законі про введення в Карний кодекс цієї норми ( стаття 148 прім 2), де за ухилення від оподаткування доходів на $7 тис. - юридичної , фізичної особи чи групи - карається терміном позбавлення волі від 5 до 10 років з конфіскацією майна. Таким чином можна казати, що нинішній уряд, на жаль, обрав такий напрямок розвитку, що зорієнтований на те, щоб забирати та ділити зароблене іншими людьми. Ситуація критична : підприємства знищені, колишнього потенціалу, що був у 1990 році, - немає, і зараз переходять до того, щоб вже і людей не стало. Інструментом задля цього повинна стати та податкова система, яка пропонується для введення в дію.

В будь-який час, в будь-якому суспільстві напрямок його розвитку визначає лідер, що керує державою. І тому певні виступи лідерів стають вирішальними під час вибору напряму розвитку суспільства. Оскільки головною ланкою , як вже підкреслювалось, сьогодні є саме система оподаткування, то визначною, певною мірою, є промова Президента з питань удосконалення системи оподаткування, що була виголошена з приводу утворення державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій ( див. "Урядовий кур’єр" від 12 жовтня 1996 року ). Спробуємо коротко проаналізувати цей виступ.

Першим кроком на шляху удосконалення податкової системи вважається утворення податкової адміністрації як нового центрального органу, який практично уособив міністерство податків. Звернімось до світового досвіду, - як завжди. Такі міністерства існують в п’яти країнах, три з яких - африканські. Проте підкреслимо таку маленьку деталь : там ці міністерства об’єднані з митницею. В нашій країні податкова адміністрація ( вважай - міністерство податків ) об’єднують з міністерством внутрішніх справ, тобто з міліцією. Таким чином, утворений небачений в новітній історії від часів Сталіна-Берії механізм, який дає змогу здійснювати масовані економічні репресії проти громадян України. А чи були прецеденти? Були. Наприклад, була оприччина за часів Івана Грозного, яку очолював Малюта Скуратов. За часів російської імперії - за Петра І - також була система наказів, яку очолював Олександр Меньшиков. Був ще Ленін з ВЧК і Дзержинським, Сталін, Ягода, Єжов, Берія ... Отож, аналоги є. До чого вони призвели, - відомо.

Викликає здивування особа, що призначена на посаду керівника такого важливого органу як податкова адміністрація. Мабуть, ця людина повинна мати надзвичайні професійні та інтелектуальні здібності - "сонце" якесь повинно бути. Таким "сонцем" став пан Азаров, який був головою бюджетної комісії Верховної Ради ( як він її очолив - то окрема розмова). А хто ж він є? Може, український націоналіст? Ні. Він народився в Калузі, закінчив Московський університет, працював в Тулі. Ніякого віднощення до економіки та податків не мав - працював інженером з вугільних проблем. Раптом - стає директором Інституту геології та маркшейдерства в Донецьку, доктором геолого-мінералогічних наук. Заступником Азарова призначений колишній заступник міністра внутрішніх справ. А до чого ж тут податки? Відповідь одна - утворена певна система, певний механізм. Але ж для чого? Що, в нас люди - злодії, чи вони є неспроможними платити, чи потрібно всю Україну у в’язницю запхати, - яка мета? А мета, на мій погляд, дуже проста - потрібно закінчити нагромадження капіталу і здійснити незворотні зміни по реструктуризації суспільства : 5% - надзвичайно багатих і 95% - бідних.

Йдемо далі за виступом Президента ( до речі, мені здається, що ті, хто його писали, просто намагалися підставити керівника держави). Головне, - йдеться в промові, - це досягти кардинальних зрушень у збиранні податків, рішуче відійшовши від простої констатації очевидного факту : бюджет не доотримує значні суми податкових платежів в результаті порушення строків їх сплати і приховування доходів. Виникає питання : а навіщо нам такий бюджет, що передбачає величезні витрати на утримування державної машини? Навіщо нам 680 тисяч міліціонерів? Навіщо 450 тисяч військових? Навіщо нам кілька мільйонів чиновників? Навіщо нам 110 міністерств, відомств, комітетів, главків, комісій, агенцій? Невже наші люди неспроможні самі дати собі раду і заробити на життя, скажімо, $200 на місяць? Впевнений, що можуть!

Дивимося далі. Виявляється, що головна проблема сьогодні - це оподаткування доходу недержавних структур і громадян. Йдеться про те, що податкова адміністрація буде перебувати під опікою глави держави, який забезпечитиме їй підтримку і необхідну допомогу. А лікарям, освітянам, науковцям, військовим , - їм як жити? По півроку зарплату не виплачують!

Викликає обурення теза, що в Україні лише "відносно (!) високий податковий тягар". Невже, 100% прибутку, що вилучається у підприємств, - це лише відносно високі податки? А скільки ж тоді складатимуть абсолютно високі?

Одним із важливих напрямів роботи податкових органів в Україні стає сьогодні створення державного реєстру фізичних осіб та введення тотального декларування доходів громадян. Цю роботу розпочато, і є реальна можливість завершити її до кінця 1997 року. Невдовзі нададуть особисті номери працездатному населенню України, а потім - усім громадянам. До вирішення цієї задачі будуть залучені Міністерство юстиції, Міністерство соціального захисту і Міністерство внутрішніх справ.

Однак коли людина народжується - їй дають ім’я. А де дають номер? Відповідь відома. Як ми звертаємося один до одного? Пані Наталя, пан Петро. Ми ж не кажемо : шістсот шістдесят шостий. Отака в нас філософія по творенню податкової системи! А закони, котрі вже прийняті або пройшли перше читання у Верховній Раді , спрямовані на реалізацію цієї людожерської податкової системи.

Втім, незалежні економісти пропонують змінити податкову систему в бік її служіння моделі народного капіталізму. Зараз в Україні діє 35 законів з оподаткування, а якщо врахувати інструкції, підзаконні акти та ін., то це - півтори тисячі. Їх неможливо навіть прочитати, не те що продумати та дотримуватись. Таку систему трансформувати не вдасться, її можна тільки ліквідувати. Тобто, слід здійснити дуже тяжкий, але необхідний захід. До речі, в світі є певний досвід по проведенню таких зрушень. Наприклад, В’єтнам пішов на такі зміни , коли заплутався в своїх податкових законах.

В Україні ми пропонуємо здійснити наступні кроки. Перше - запровадити тримісячні "податкові канікули" для усіх фізичних та юридичних осіб. На цей час потрібно повністю ліквідувати існуючу систему податків. Всі підприємства і громадяни стають чистими - нема злодіїв. Ми повністю змиємо з себе те багно, яке на нас лежить. Дехто каже : а як же жити, як пенсію виплачувати, зарплату платити - це ж такі великі кошти? Ну, по-перше, зараз її і так ніхто не виплачує. По-друге, і цю проблему можна вирішити. В бюджеті на 1997 рік, який обговорений Верховною Радою, передбачаються видатки розміром 2,5 млрд.грн. на фінансування соціально-культурних закладів, установ та заходів, освіти, культури, охорони здоров’я і фізичної культури, молодіжних заходів .На науку буде виділено 810 млн.грн., на соціальний захист та соціальне забезпечення - 1,7 млрд.грн. Таким чином, річні витрати на всі соціальні потреби в бюджеті-97 закладені на рівні 5 млрд.грн., або $2 631 579 за курсом $ 1 = 1,9 грн., а на місяць, відповідно, $225 млн. Це - багато чи мало? Дуже мало. Видатки Пенсійного фонду закладені на рівні 10,7 млрд.грн., або $ 5 631 млн. , а на місяць, відповідно, $475 млн. Дефіцит бюджету планується на рівні $333 млн. на місяць. Він може бути покритий за рахунок облігацій державної позики та зовнішніх надходжень ($1,1 млрд.). Так от, якщо залишити на цей період 20% нарахувань на зарплату , які підуть на виплату пенсій, додати до них оці $333 млн., то коштів вистачить на три місяці. Отож, на цей період держава зможе повністю виконати свої зобов’язання щодо соціальної сфери.

Дослідження, які були проведені Світовим банком, свідчать : за таких умов одна третина коштів вийде з "тіні" через три місяці; ще одна третина коштів вийде з "тіні" через рік; одна третина - через три роки по мірі зростання довіри; десять відсотків не вийде ніколи.

Через три місяці варто перейти до нової системи оподаткування. Насамперед, повністю ліквідується податкова поліція, яка зараз складає 50 тис. чоловік і перевищує національну гвардію. Ліквідуються галузеві міністерства. Відкриваються всі кордони на Захід : ввозь та вивозь те, що вважаєш за потрібне. Єдине обмеження - не можна вивозити сировину за демпінговими цінами і ввозити товари, які шкодять екології або людині.

Далі змінюється філософія податку - він стягується не з виробника, а з споживача, тобто встановлюється податок з обігу - на купівлю. Його базова ставка - 5%. Цей податок йтиме окремим рядком в платіжці , безперервно надходитиме в бюджет. 50% від сум цього податку залишатиметься в тому місці, де зроблена купівля, а решта 50% йтиме нагору. Відтак буде вирішена проблема наповнення бюджету. Це робить систему абсолютно прозорою.

Зміниться функція податкової інспекції : вона перестане бути ворогом, з’явиться зацікавленість в збільшенні чисельності та рівня багатства податкосплачувачів - тоді маса податку зростатиме. До речі, зараз, виходячи зі згаданого виступу Президента, передбачається віддавати 30% на винагороду податковим адміністраціям від знайдених приховувань. Згадаймо, що за часів інквізиції віддівалось тільки 20%.

Отаким чином ми переламуємо існуючу систему і творимо абсолютно нову. Вона буде продукувати, по-перше, прозорість; по-друге, зменшення кількості посередників; по-третє, зменшення готівки - не треба буде, щоб вона поза банками бігала; по-четверте, надається величезний поштовх розвиткові підприємництва, бо тоді не потрібно здавати кожні три місяці 500 сторінок різних звітів, мати величезну бухгалтерію;.по-п’яте, надходження в державну скарбницю збільшаться в сотні разів.

Другий податок, який вводиться, - прибутковий податок з громадян за ставкою 10% від доходу за основним місцем роботи. Будь-яка робота у вільний час ( а вільний час - це головне багатство людини) не обкладається жодними податками, бо це - аморально, це порушення прав людини, це , зрештою, порушення Хартії прав людини, яку підписала Україна як член Ради Європи.

Варто залишити нарахування на зарплату, але не більше ніж 15%,- для виплати пенсій, бо значна кількість людей вже не може на себе працювати. Водночас запроваджується абсолютно нова система пенсійного забезпечення - індивідуальні рахунки, що матимуть три джерела формування : 1) десять відсотків - від зарплати ; 2) десять відсотків - від підприємства; 3) десять відсотків - через бюджет. Тоді держава і уряд не будуть зацікавлені в інфляції, бо це спонукатиме до індексації рахунків.

Востаннє, вводиться податок на землю. Той, хто володіє землею прощею більше ніж 1 гектар - плати податки за прогресивною шкалою. Треба враховувати якість її використання. До 1 гектара землі слід встановити фіксовану плату. От і все - більше нічого не потрібно.

За півроку ми будемо мати державу, яка перетвориться в чашу, куди з усіх країн - Азії та Європи - стікатиметься капітал.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa