Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
"Економічний часопис" №8, 1996 17 липня 1996

"Лібералізація економіки як головна передумова переходу до ринку"

Сьогодні ми переживаємо надзвичайно гострий період розвитку України як держави і як системи господарювання. Фактично мова йде про створення якісно нової соціально-економічної системи. Але ж якою вона повинна бути?

Чи вона базуватиметься на державній власності, на державній системі управління?

Чи буде формуватись стихійна система, де пануватиме державно-монополістична власність, яка орієнтована або на державний соціалізм, або на побудову кланових олігархічних груп?

Чи це буде система незалежних суб‘єктів господарювання, передусім - приватних, які кореспондуються між собою на базі еквівалентних господарських зв‘язків, тобто система ринкового типу, де панує приватна власність?

На жаль, дотепер в Україні переважає перший і другий варіант, де, з одного боку, всіляко підтримуються залишки стагнуючої державної власності, тобто соціалістична система, а з другого-формується система, що базується на владі державно-монополістичних груп.

Давайте собі задамо питання: до якого суспільства сьогодні спрямовує свою ходу Україна? Кажуть, що нам потрібно відійти від різних "ізмів". Однак, якщо людина працює заради того, щоб її власність функціонувала як капітал ( а капітал - це гроші, які приносять прибуток ), щоб відбувався процес капіталотворення, то тоді суспільство, в якому розвиваються такі відносини і діє капітал, називається дуже просто - капіталізм. Іншого поняття ніхто ще не вигадав. Якщо ж суспільство зорієнтоване на те, щоб забирати прибуток у тих, хто його виробляє, то таке суспільство називається соціалізм. І ніякого іншого терміну теж ніхто не винайшов.

Ми впевнені, що сьогодні головне завдання для України - це створити систему, де капітал може вільно і спокійно розвиватись, де ринкові відносини стануть панівними, де буде гарантоване отримання прибутку приватними власниками, де буде діяти могутній середній клас малих та середніх приватних власників.

Важливою складовою системи повинна стати потужна конкуренція і вільний перелив капіталу з однієї галузі в іншу. Нам необхідно створити систему, де держава не буде заважати і втручатись у справи приватних власників, де приватна власність стане священною і де за посягання будь-кого на приватну власність, незалежно від того, яку він посаду займає, повинна бути карна відповідальність. Той, хто завдає шкоду розвиткові приватної власності, приватному власнику і підприємству повинен знаходитись у в‘язниці, оскільки він завдає шкоду народу і заважає творити багатство. Більше того, ми повинні зробити таку систему, в якій люди, що творять багатство, стануть найбільш шанованими, а тих, хто його розподіляє, забирає і нищить,-стане якомога менше, вони будуть лише обслуговувати інтереси тих, хто творить прибуток.

Чи є механізм для творення системи, де приватні власники-люди, які виробляють прибуток і багатство-стануть шанованими і провідними людьми? Таким механізмом і інструментом є лібералізація, без якої сьогодні неможливо діяти і рухатись у напрямку створення системи захисту приватних власників.

Основними напрямами лібералізації є: політичний, соціальний, законодавчий, економічний, що включає валютно-фінансовий, банківський, бюджетний, зовнішньоекономічний та інші напрямки, та дії виконавчої влади, уряду, регіональних еліт. Кожний з цих напрямів є дуже важливим, має свої ознаки та особливості.

Перший напрям - політична лібералізація. Вона означає: перехід від влади кланів, регіональних олігархічних груп до влади партійних політичних організацій; від кланової регіональної монополії до влади парламентської; від кастової олігархії до відкритої системи парламентського типу.

Як це може практично виглядати? Насамперед, уряд повинен формуватись на партійній основі, а не за кланово-земляцькими родовими відносинами, як це робиться зараз. Не може навіть така потужна область як Дніпропетрівська керувати всією Україною. Бо вона-дуже маленька, а Україна-це величезна європейька держава. Якщо прем‘єр з Дніпропетровська, то це не означає, що всі керівні особи повинні бути теж звідти. І щоб стати міністром фінансів, не потрібно народитись у Дніпропетровську. Я думаю, що це-одна з головних проблем, що підлягає вирішенню.

Хочу наголосити, що дотепер в Україні існує негативна практика, коли державні мужи не відповідають за свої вчинки. Скажімо, колишній Міністр фінансів пан Петро Германчук повністю завалив два бюджети - 1995 і 1996 років, був одним із творців системи неплатежів і заборгованості по зарплаті, яку сьогодні ніхто розхльобати не може. А що в результаті? Знятий з посади і призначений радником до Прем‘єр-міністра. Це-нонсенс, який у демократичній державі просто неможливий.

Другий приклад стосується екс-віце-прем‘єра пана Романа Шпека, який повністю завалив економічну реформу. Тепер знятий з посади віце-прем‘єра і призначений на посаду Голови Національного Агенства України з реконструкції та розвитку, яке координуватиме міжнародну інвестиційну політику України. Це означає, що люди, які звикли знаходитись при владі, які створили таку систему нормативних актів, що веде нині до знищення приватних підприємців і всіх громадян України, ніяк не можуть вийти із цього владного кола, ніяк не можуть відірватись від державної годівниці. Було б дуже добре, якби ті, хто витворили ці закони і нормативні акти як в уряді, так і у Верховній Раді, отримали по маленькому кіоску на одному з ринків Києва чи Одеси. Думаю, що у Світового банку знайшлись би навіть гроші, щоб їм дати під 7 відсотків кредит, і нехай би вони працювали за тими нормативними актами, що наприймали. І нехай би вони спробували прогодувати свої сім‘ї за цими розцінками державного і внутрішнього рекету. І тоді б усі побачили: чи є можливість жити за тією законодавчою базою, яка до сьогодні існує в нашій державі?!

Другий напрям лібералізації - законодавчий. У нещодавно прийнятій Конституції України є постулат: всі громадяни України повинні здавати декларацію про сукупні доходи і майно. Теза дуже добра, але тоді виникає питання: чому в Конституції не закріплена норма, що всі громадяни України повинні отримувати середню заробітну платню - не нижче європейського рівня і вчасно - один раз на два тижні.

На жаль, існуюча в Україні законодавча система націлена на те, щоб відбирати у людей більшу частину того, що вони виробляють, і віддавати тим, хто тільки розподіляє, споживає і знищує.

Під таким ракурсом проаналізуємо зміни до Закону про податкову інспекцію, який вступив у дію 11 червня, а був підписаний 16 травня 1996 року. За цим законом податкова інспекція відтепер має право приймати будь-які інструктивні, нормативні акти щодо формування електронного досьє на кожного громадянина України, якому привласнений певний порядковий номер. Їй, за Законом, надається право інформувати тих, кого вважають за потрібне, про дані з особистого електронного досьє людини. Для перевірки правильності цих даних податкова інспекція має право наймати людей за певні преміальні. Більше того, там закладається система, яка стимулюватиме створення мережі сексотів, які повідомлятимуть про майновий статус і доходи тих, хто заробляє кошти.

Показовим у цьому плані є і Закон "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", за яким всі суб‘єкти підприємництва, що організують свою діяльність на площі до 20-ти метрів, повинні сплачувати 200 доларів на місяць ( за винятком суб‘єктів підприємництва, які належать Укрспоживспілки ). Це є проявом тиску влади на малий і середній бізнес, який вже і так майже придушений в Україні.

Система податків, що запроваджена законодавчою владою, націлена на те, аби повністю взяти під контроль приватне підприємництво. Наприклад, податок на майно, податок на декларовані доходи вираховуються у поточних, тобто ринкових, цінах. Це означає, що все, що придбане або приватизоване раніше, відтепер оцінюється в діючих цінах, складається і з сукупної вартості сплачується податок. Тобто, податки мають в нас таку тенденцію, що вони увесь час підвищуються.

На прикладі податкового законодавства стає очевидним, що, з точки зору законодавчого напряму, лібералізації в Україні немає. Натомість, є повне повернення до часів сталінського періоду, коли перед тим, як почалися політичні репресії, були здійснені надзвичайно потужні економічні репресії проти тих, хто був носіями приватної власності, і проти всіх інституцій приватної власності. До речі, в новій Конституції не розкрите поняття "приватна власність". І це вагомий недолік Конституції, що там не вдалось чітко виписати саме поняття "приватна власність". Я думаю, що Президент повинен сьогодні у розвиток всіх цих елементів видати певний нормативний Акт чи Указ, чи Білль ( не має значення як його назвати ), в якому було б закріплене саме поняття приватної власності в Україні, а також священне і недоторканне право приватної власності і приватних власників, їх захист. Доки цього не буде, в Україні існуватиме і відроджуватиметься комуністично-більшовицька система.

Наступний напрям лібералізації - соціальний захист. Це означає, що робоча сила повинна бути визнана товаром і оплачуватися на належному рівні-раз на тиждень, а не так, як сьогодні - один раз на півроку. Це означає, що заробітна плата становитеме не 40 доларів, а хоча б 100 доларів на місяць. Зараз середня заробітна платня за офіційною статистикою складає 77 дол., але ж її платять у більшості галузей один раз на півроку, до того ж за той місяць, що був півроку тому. Таке ставлення до робочої сили з боку влади означає знущання над нею та її поступове знищення. Тому сьогодні головне завдання - якомога швидший вихід держави з економічних відносин, особливо-з відносин праці, з соціальних відносин.

Важливий напрям лібералізації - економічний. Передусім, тут потрібно говорити про бюджетну систему. Сьогодні бюджету немає, він зруйнований. Кажуть, що винайдений нетрадиційний механізм погашення заборгованості по зарплаті. Він полягає в тому, що виділені в бюджеті 600 трлн.купонів на фінансування розвитку державного сектора економіки, підуть на виплату зарплати, а дірку у бюджеті покриють за рахунок грошей МВФ. Такий механізм зменшує внутрішній борг, однак збільшує зовнішній. В 1992 році Україна не мала зовнішнього боргу, а в 1996 році він вже сягає 9 млрд.доларів. Хто його буде віддавати? За все треба платити, та й відсотки там немаленькі. Виходить, що за таке ганебне господарювання з боку уряду розплачуватимемось ми і наші діти. Я вже не кажу про внутрішній борг, який сягає кількох квадрильйонів, про знецінені заощадження громадян, які збираються повернути сумнівної ваги компенсаційними сертифікатами.

Як варто формувати бюджет?

40% доходів залишати в тому місті чи районі, де зроблена торговельна операція (угода), 10% віддавати області і 50%-вгору, в Центр. Таким чином, на місцях всі будуть зацікавлені, аби зростала маса прибутку і було якомога більше суб‘єктів гоподарювання, які творять цей прибуток.

Необхідно здійснити лібералізацію податкової системи. Якщо податки однаково майже ніхто не сплачує, то, мабуть, потрібно змінити саму податкову систему. Механізм може бути таким:

1) запровадити трьохмісячні податкові канікули для всіх фізичних та юридичних осіб як акт спокути, покаяння з боку поліцейської комуністичної держави по відношенню до свого народу;

2) упродовж трьох місяців ліквідувати всі галузеві міністерства ( передусім Міністерство економіки і Міністерство зовнішньоекономічних зв‘язків ), реформувати Міністерство фінансів. Замість галузевих міністерств створити Комітет по управлінню державною власністю на основі корпоративних акцій;

3) ліквідувати наполовину карно-поліцейський апарат, який складає 1,2 млн. чоловік;

4) ввести єдиний податок на купівлю на рівні 5 відсотків - один замість всіх інших;

5) ввести податок на доход тільки за основним місцем роботи, який становитиме не більше 10 відсотків;

6) майно не повинно обкладатися ніякими податками, бо в нас 40% населення знаходиться на межі виживання. Дехто каже: тоді багатії ще більше збагатяться. Я думаю, що такого не відбудеться, оскільки слід створити рівні правила гри для всіх. Зараз вони збагачуються тому, що існує державна монополія, яка не дає змоги вільно переливатись капіталу та відкривати своє підприємництво.

Важливим напрямом економічної лібералізації є сприяння розвиткові підприємництва. Слід ввести повідомчий принцип відкриття власного підприємства, що не передбачає отримання жодних дозволів. Підприємця не повинні смикати ані пожежна інспекція, ані санепідемстанція, ані будь-які інші контрольні установи. Нехай люди самі працюють, відкривають свої рундуки, булочні, закусочні, пожежні майстерні, санепідемстанційні служби, і самі заробляють гроші. Нехай вчаться власноручно їх заробляти, а не здирати з тих, хто вже вміє працювати.

Лібералізація зовнішньоекономічної діяльності бачиться наступним чином: відкриваються повністю всі кордони на Захід; водночас зміцнюється східний кордон ( щоб не потрапляли до нас емігранти з Азії та інших нерозвинених держав ); дозволяється ввозити і вивозити ті товари, які учасники зовнішньо-економічної діяльності вважають за потрібне.

Наступний напрям лібералізації стосується валютно-фінансової системи. Ситуація у цій сфері наступна.

По-перше, 50% заробленої валюти потрібно обов‘язково продавати на валютній біржі за заниженим Національним банком курсом.

По-друге, Україна є унікальною державою, де відбувається доларова інфляція. Купонна інфляція майже відсутня, а ціни в доларах зростають. Ми сьогодні є країною, яка знецінює американський долар і німецьку марку. Звісно, що великого впливу на Сполучені Штати такі явища не будуть мати, оскільки ми дуже мало виробляємо продукту, але феномен-безпрецедентний, який ще будуть описувати в підручниках з історії фінансів.

По-третє, Національний банк не дає можливості комерційним банкам видавати валютні кредити, бо валютний кредит можна брати під 7%-12%, а купонний кредит, коли начебто і інфляції немає,-під 50-70%. Це призводить до надзвичайного пограбування всіх підприємців. Зараз вигідно робити доларову інфляцію, отримувати транші від Світового банку, Міжнародного Валютного Фонду, переробляти їх в купони, скуповуючи їх в Москві чи в Мінську, чи десь в іншому місті, і надавати кредити в купонах. Тобто, брати в доларах під 7%, знецінювати долар, переробляти його в купони і давати кредити під 70%. Які в нас люди розумні, їх би енергію та спрямувати в мирне русло, а не тільки в Єдині Енергосистеми України.

Наостанку хотів би наголосити на дії уряду щодо лібералізації. Передусім, потрібно відповісти на питання: чи він стоїть на шляху лібералізації, чи на шляху створення державно-монополістичної системи? Аби відповісти на нього правильно, в інтересах людей і держави, потрібно, щоб в керівництві знаходились компетентні люди, які мають ринкове мислення.

На жаль, тут є проблема, бо у керма стоять люди, які не розуміють, що роблять, і абсолютно не орієнтуються в економічних ринкових категоріях. Вони прийшли в уряд з низького рівня і тепер, отримавши величезну владу, намагаються зрозуміти ринкові механізми через досвід розвинутих капіталістичних країн. Однак вони не знають, що того досвіду ці країни набули за 400 років свого розвитку. Вони хочуть взяти те, що там напрацьовано століттями, і втілити в Україні, де капіталізм тільки народжується.

Проведене дослідження свідчить про те, що в Україні поки нема виробленої економічної політики, яка б орієнтувалася на лібералізацію всієї системи економічного, політичного, соціального життя України. Уряду необхідно якомога швидше виробити конкретні механізми щодо реалізації програми Президента з радикалізації економічних реформ в Україні.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa