Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
Покупаю куплю монтажную пену www.snabtorg-nsk.ru/catalog/category/montajnaya-pena/.
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
"Економічний часопис" №3, 1996 26 березня 1996

Виступ на економічному круглому столі "Велика приватизація в Україні: можливості і проблеми" м.Київ, 26 березня 1996 року

Сьогодні в Україні йде потужне формування приватного сектору через механізми приватизації. Але якщо мала приватизація, не зважаючи на різні перепони, все більш прокладає собі шлях і набирає оберти, то цього не можна сказати про велику приватизацію. Більше того, сьогодні ми впевнені, що найскладніша проблема для України-це саме проблема великої приватизації.

Відомо, що існує два шляхи формування ефективного приватного власника-підприємця. Перший-це приватизація тих підприємств, які знаходяться в державному секторі. Другий шлях-це утворення приватних підприємств завдяки інвестиційній діяльності приватних інвестиційних банків, страхових компаній та інвестиційних фондів.

Сьогодні в Україні найбільш швидко і найбільш реально розвивається перший шлях: коли існуюча державна власність в різних галузях, секторах народного господарства передається до рук тих, хто хоче володіти приватною власністю, і не тільки хоче, а і взмозі забеспечити її ефективне використання. Якщо це відбудеться шляхом малої приватизації, то великих проблем не виникає, бо тут суб‘єкти малої приватизації досить легко організуються і функціонують.

В той же час, велика приватизація таких можливостей не надає, бо вона передбачає відокремлення від держави дуже потужних великих підприємств, більшість з яких належить до ВПК. Відомо, що 60% основних фондів, основного капіталу в Україні зосереджено саме у військово-промисловому комплексі. І тепер постає надзвичайно складна проблема: як цей комплекс реорганізувати, як його зробити ефективним, як його перетворити в приватну власність і в яку саме форму? Чи це будуть акціонерні товариства закритого чи відкритого типу, чи партнерства, чи буде модель внутрішнього менеджменту, який володіє підприємством, чи це буде модель колективного підприємства, коли акціями володіють працівники цього підприємства? І знову ж таки, чи здійснювати велику приватизацію в умовах, коли не здійснена санація великих підприємств, чи все ж таки піти шляхом проведення санації перед приватизацією?

Санація-це окрема проблема. Вона зумовлює надзвичайно потужне вивільнення робочої сили, значна кількість робітників стає зайвою. Чи готова сьогодні наша інфраструктура до сприйняття цих працівників?

Ще одна проблема полягає в тому, що значна кількість великих підприємств є монополістами. Вони функціонують як системи, в яких одне, два чи три підприємства постачають продукцію на весь український ринок, чи навіть на весь простір колишнього Радянського Союзу. Яке рішення прийняти щодо таких великих підприємств? Існує громадська думка (більш лівого спрямування), що ці підприємства повинні бути колективними. Але ж ми маємо досвід Югославії, де поширення колективних підприємств призвело до наростання хаосу в суспільстві.

Якщо оберемо акціонерну форму, то чи не відбудеться так, що якась невелика кількість менеджерів, керівників купить ці акції? Якщо вони скуповують їх для того, щоб перетворити підприємство в ефективне-це одна справа. А якщо вони скуповують ці акції, щоб просто реалізувати свої власні потреби і потім, висмоктавши це підприємство як лимон, викинути його, створивши поряд свою приватну фірму, то це-зовсім інша справа.

Велика приватизація може відбуватись тільки тоді, коли розвинуті інституціональні елементи ринку. Перш за все, я маю на увазі ринок цінних паперів. На жаль, він практично не функціонує, навіть в первинній формі, не кажучи вже про вторинний ринок цінних паперів.

Безліч складних проблем щодо великої приватизації виникло безпосередньо у Фонда держмайна: яку форму приватизації застосувати до великих підприємств? чи можуть тут мати місце акціони та тендери? де брати такі великі кошти на їх проведення? яка ринкова ціна великих підприємств? Досвід Німеччини свідчить, що були випадки реалізації великих підприємств навіть за одну марку, бо ціна підприємства має бути такою, скільки воно дає прибутку. А ми знаємо, що більшість великих підприємств сьогодні зовсім не дають прибутку. Більше того, продукція, яку вони виробляють, не є товаром, бо лежить на складах і нікому не потрібна. Таким чином доводиться констатувати, що великі підприємства не вписуються в систему ринкових відносин. Так що, їх потрібно зачиняти, а людей виставляти на вулицю? Чи потрібно шукати якісь інші методи? І чи здійснює для цього потрібні заходи Фонд держмайна?

Є ще одна важлива проблема, яку потрібно враховувати: де брати інвестиції для підживлення великих підприємств? Внутрішніх джерел для цього практично немає. У ЗМІ пройшла інформація, що нібито Уряд хоче через державний бюджет, через зібрані податки, які повинні йти, в першу чергу, на соціальні потреби, фінансувати недобудовані чи неефективно працюючі підприємства, які потребують великої реконструкції (наводився приклад Макеєвського комбінату, деяких горнозбагачувальних комбінатів). Але давайте собі задамо питання: чи потрібно їх фінансувати і за які кошти? Вже зараз очевидно, що за це фінансування повинні заплатити ми з вами. То може краще було б їх законсервувати чи знайти іноземних інвесторів, які згодні ці підприємства купити, ніж використовувати кошти державного бюджету, які зібрані з приватного сектору /бо саме він дає найбільшу частку цих грошей/ для того, щоб розвивати безперспективні сировинні галузі?

Без вирішення комплексу проблем великої приватизації держава опиниться на межі великого соціального тиску з боку громадян України, які працюють на великих підприємствах. Там не отримується заробітна плата по кілька місяців, відсутній соціальний захист. Великі підприємства перетворюються на клоаки соціального незадоволення, і якщо може початись вибух (страйки, інші речі), то саме з них.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa