Середа, 22 листопада 2017 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 листопада 2017
Адвокат: Роман Труба фальсифицировал дела против майдановцев
19 листопада 2017
Доба в АТО: 30 обстрілів, 4 бійців ЗСУ поранено
18 листопада 2017
Олег Соскін: Усі, хто не прийшов голосувати на вибори, мають автоматично заплатити штраф
18 листопада 2017
Соскін: В руках бандитів держава це інструмент для захоплення чужої власності
18 листопада 2017
До Польщі не пустили першого українця з "чорного списку" Ващиковського
17 листопада 2017
Олег Соскин: Под видом борьбы с коррупцией идет борьба с инакомыслием и устанавливается диктатура
17 листопада 2017
Анонс. Олег Соскін в ефірі UkrlifeTV 17 листопада, 11.00
17 листопада 2017
ЗМІ: Антикорупційна прокуратура отримала викривальні матеріали щодо діяльності НАЗК
17 листопада 2017
Олег Соскин: Обмен всех на всех легитимизирует террористов
16 листопада 2017
Анонс. Олег Соскін на телеканалі ZIK сьогодні о 21:30


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
ІТС 25 грудня 2003

Київ у вирі нових викликів: потрібні якісні зміни моделі розвитку та управління

Такою була тема круглого столу, організованого та проведеного Інститутом трансформації суспільства спільно з громадським об’єднанням „Вибір”. Захід відбувся в м.Києві 22 грудня 2003 року в будинку Федерації профспілок України.

Мета круглого столу – означити якісно нові підходи до моделі розвитку Києва та управління ним в умовах вичерпаності екстенсивних факторів розвитку міста; дати характеристику основним складовим системи управління скрізь призму київської практики; показати необхідність демонополізації та лібералізації системи управління містом; здійснити аналіз соціально-економічної ситуації, що склалась у місті.


Під час круглого столу

Основні питання, що були винесені на обговорення:
  • хиби нинішньої системи управління Києвом як джерело та результат конфлікту інтересів політичних еліт, кланово-корпоративних груп і міської громади;
  • шляхи адаптації Києва до новітніх викликів (зовнішніх: глобалізаційних, євроінтеграційних, світогосподарських; внутрішніх: політичних, економічних, фінансових, соціальних).
Засідання круглого столу відкрив Соскін О.І., директор Інституту трансформації суспільства. Він зазначив, що в Києві нині сформована монопольна система влади. Фактично одна людина керує величезним столичним містом, посідаючи одночасно три посади: голови Київської міської державної адміністрації, голови Київради та міського голови, що призводить до наростання конфліктності у місті. Цьому сприяє також те, що навколо київської влади сформувалась кланово-корпоративна група. З точки зору доповідача, на стані справ у місті негативно відбивається відсутність діалогу між владою та громадою, а також надзвичайно гостре сприйняття владою будь-якої критики у свій бік. З його погляду, треба розмежувати повноваження гілок київської влади, сформувати новий баланс сил у місті задля уникнення жорсткого протистояння.

Пан Соскін проаналізував, як у Києві реалізуються принципи управління: відкритості, прозорості, доступності інформації та моральності влади. На його думку, ці принципи управління нині в місті порушуються. Наприклад, навіть на офіційному сайті КМДА неможливо знайти детальну інформацію стосовно питань власності, діяльності „Київенерго” та „Київводоканалу”, інших акціонерних та комунальних підприємств Києва. Останні призначення заступників міського голови, зокрема М.Поживанова та І.Данькевича, підкреслюють і низький рівень дотримання владою такого принципу, як професійність та компетентність.


Організатори круглого столу О.Соскін та І.Салій

О.Соскін відзначив несучасність нинішньої моделі управління містом.Організаційна система є забюрократизованою, відсутня горизонталь прийняття рішень. Спостерігаються проблеми з розробкою стратегічного плану міста. Слабко організована фінансово-економічна система та контроль за використанням грошей. Незрозумілою є доля 200 мільйонного кредиту Світового банку для „Київенерго”, п’ятирічних сертифікатів на суму 150 млн. дол., які були розміщені на європейському ринку у липні 2003р., а також внутрішніх муніципальних облігацій, які розповсюджувалися через банк „Хрещатик”. Без відкритого, публічного обговорення було прийнято бюджет міста на 2004 рік. Невідомою, для широких кіл громадськості, залишається повна структура його видатків. О.Соскін запропонував сформувати у Києві рахункову палату, яка б здійснювала моніторинг міського бюджету та інформувала міську громаду про його стан та використання. З точки зору виступаючого, неефективними є методи та механізми нарощування і використання комунальної власності. Соціальна політика не сприяє зменшенню розриву між бідними та багатими. Інформаційна сфера не є відкритою, бо відображає лише інтереси власників ЗМІ, а не всієї громади. Міські мас-медіа, які знаходяться у комунальній власності не сприяють здійсненню відкритої критичної полеміки між різними політичними силами. Кадрові призначення в місті останнім часом здійснюються взагалі не зрозуміло за якими критеріями та ознаками.

Салій І.М., перший заступник міністра транспорту України та голова громадського об’єднання „Вибір”, зауважив, що навіть він як бувший заступник міського голови не знає, як керується місто, чому у Києва є борги і чому ще протягом 4—5 років потрібно закупати стільки ж одиниць транспорту, як у цьому році, щоб транспортні проблеми міста були подолані, і чому 150 км тролейбусних ліній, які вже побудовані, не використовуються повною мірою. Його дуже цікавить питання використання міських фінансів, наприклад, витрачання КМДА на підконтрольну їй пресу щорічно 35 млн. грн.

Пан Салій відзначив, що його відставка з посади заступника Київського міського голови – це вже відкритий прояв тенденції до все більшої авторитаризації міського управління, коли навіть найвищі київські посадовці не можуть вільно висловлювати та реалізовувати свої наміри.

Він також критикував монополізм київської системи управління, коли відбувається сімбіоз різних гілок влади. Яскравим проявом цього процесу є те, що всі заступники міського голови є депутатами Київради. Це порушення. Всевладдя Київського голови дійшло до того, що він самостійно звільняє держслужбовців, які були призначені за згодою Президента та прем’єр-міністра. Негативне ставлення доповідач висловив і до ідеї сформування столичного округу, що на практиці означатиме поглинення Києвом Київської області. І.Салій запропонував натомість створення на їх базі синергетичної агломерації.

Аналізуючи ситуацію стосовно будівництва мостів у Києві, пан Салій наголосив на надзвичайній необхідності троєщинківського мосту. Однак дивно, що збирати гроші на цей проект повинна турецька холдингова фірма з щорічним обігом 30—40 млн. дол., та ще й на умовах віддачі їй Труханового острову. Хіба ж такій фірмі хтось надасть кредитів на суму у 300—400 млн. дол., що необхідні для побудови мосту?

Орленко О.І., директор Українського інституту підприємництва, зауважив, що ззовні Київ розвивається, але не так, як хотілося б. Його не стільки не влаштовує нинішній розвиток столиці, скільки джерело отримання фінансів та кадрів: відбувається вимивання ресурсів з регіонів України.

На думку О.Орленка, великі підприємства як в Україні загалом, так і в Києві зокрема, занепадають, оскільки не проводиться їх реструктуризація. Через це, а також через відсутність зовнішньої допомоги переживає труднощі середній та малий бізнес.Адже в нормальних умовах саме великі підприємства повинні замовляти останнім виконання невластивих для себе робіт.

Чиж Ю. І., радник Київського міського голови та багаторазовий чемпіон світу з фехтування, активно виступив на захист О.Омельченка, заявивши, що підґрунтям протистояння Салій—Омельченко є особиста образа. Адже у Салія об’єктивних чинників для критики київської системи управління немає: місто розвивається гарно і стає просто чудовим порівняно з іншими європейськими столицями. Пан Чиж заперечив точку зору про монополізм управління Києвом, бо все в місті вирішує не особисто О.Омельченко, а Київрада, де часто відбуваються серйозні та гострі дискусії. Доповідач закінчив свій виступ тезою про те, що нинішнього міського голову ще треба просити, щоб він і надалі обіймав три посади.

Кредісов В. А., голова правління ВГО „Нова Формація”, звернув увагу на те, що велика присутність на круглому столі громадськості і ЗМІ та відсутність найвищого керівництва свідчить про цікавість та гостроту піднятих на ньому проблем.Виступаючий наголосив на тому, що його турбує не стільки протистояння окремих прізвищ, скільки вирішення практичних питань. Пан Кредісов відзначив чотири негативні моменти нинішнього міського управління: відсутність зв’язку між київським керівництвом і малим та середнім бізнесом; відсутність контролю за використання фінансів; відсутність прозорості прийняття аукціонних рішень та, загалом, відсутність впливу громадськості, „горожан” на прийняття рішень.

Туглук В. Ю., заступник начальника управління інформаційного забезпечення виконавчого органу Київради (КМДА), зауважив, що не треба проводити розподіл повноважень різних гілок київської влади (хоча він же стверджував, що централізація є сприятливим грунтом для корупції), а необхідно діяти на підгрунті існуючих законів. Він вважає, що поява посади губернатора у Києві призведе до загострення конфронтації, як це сталось, наприклад, у Одесі між Боделаном та Гурвіцем.На думку Туглука, за великого бажання прийнятним є відновлення в Києві посади представника Президента, префекта, який слідкуватиме за дотриманням законів, але не втручатиметься у господарську діяльність, бо це компетенція міського голови.

Білич В. О., начальник Головного столичного управління з питань підприємництва та депутат Київради, відзначив, що лише з 1 січня 2004 року буде чітко законодавчо визначені дефініції великого, малого та середнього бізнесу. Він ствердив, що на підставі щоквартальних матеріалів Адміністрації Президента та Держкомпідприємництва, видно, що кращих умов для розвитку підприємництва, ніж у Києві, нині в Україні не існує, і що жодна копійка у місті без тендеру не витрачається. Міська скарбниця в цілому та бюджети всіх управлінь щорічно проходять обов’язковий незалежний аудит. Тому турбуватися, на його думку, треба не про бюджетні гроші, а про ті мільярди, які щорічно вивозяться з Києва. До того ж столиця є донором Державного бюджету. Білич відзначив слабкий розвиток консалтингових послуг у Києві: із зареєстрованих 132 організацій у цьому напрямі реально працюють лише 25—35. Відсутність „єдиного вікна” для реєстрації бізнесових структур він пояснив відсутністю в Україні відповідного законодавства.

Ігнатенко О.С., радник Київського голови та генерал-майор міліції, рішуче виступив проти тих, хто наголошував на необхідності провести демонополізацію управління Києвом.На його думку, всі останні події у міській владі є свідченням активізації боротьби за неї з боку СДПУ(о). Керівники цієї партії розуміють, що той, хто володарює у столиці, буде керувати і країною.

Тимчук М.Ф., ректор Інституту муніципального менеджменту та бізнесу, зазначив, що в китайських містах, наприклад у Шанхаї, значно більш ефективна система управління, ніж нині у Києві. Недоліком останньої є відсутність загального управління малим бізнесом та корупція, хоча персонально О.Омельченко працює добре. Він пов’язав ефективність управління з демократичними засадами життя та вказав на складність утвердження цих принципів у зв’язку зі специфікою вітчизняного менталітету. Виступаючий погодився з поглядами про тенденцію до збільшення централізації, а також наголосив на відсутності регіональної політики та слабкості законодавства. На його думку, необхідно провести регіоналізацію політики за рахунок перерозподілу повноважень між центром та регіонами.

Нєвєлєв О.М., заступник директора НДІ соціально-економічних проблем міста, заперечив наявність в Києві системної кризи управління. Він зробив посилання на соціологічне опитування, за яким О.Омельченку довіряють 65% киян, КМДА – 44%, а Київраді – 38%, зазначивши, що це кращі показники порівняно зі ставленням громадян до інших персоналій та інституцій.

P. S. 23 грудня 2003р. відбулася зустріч Президента України Л. Кучми з О.Омельченком.В цей же день останній заявив, що в разі невирішення його питання Конституційним судом до початку нового 2004 року, він подасть у відставку. Уявляється, що зустріч з Президентом України та заява міського голови є вагомим свідченням того, що криза системи київської влади таки існує і „крісло” під паном Омельченком хитається все більше. Мабуть, розгляд його питання в КС відбувається небажаним для нього чином.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
24 листопада 2017
Подписывайтесь на канал Олега Соскина в Youtube
24 листопада 2017
У Львові оголосили про створення ініціативної групи для формування східного дивізіону проекту Міжмор‘я
24 листопада 2017
У Львові відбувся круглий стіл щодо перспектив проекту Міжмор‘я
24 листопада 2017
Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии
24 листопада 2017
Народний капіталізм: економічна модель для України
15 листопада 2017
Співпраця з Україною має спиратися на правду
15 листопада 2017
Польща і Україна підписали декларацію про навчання мови
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
04 грудня 2017
До відома депутатів міської ради!
Золотоноша
21 листопада 2017
Новомартиновицька амбулаторія ЗПСМ отримала новенький автомобіль
Пирятин
21 листопада 2017
План роботи виконавчих органів міської ради на 22 листопада 2017 року
Новоград-Волинський
21 листопада 2017
Робоча зустріч з депутатською фракцією міської ради «Опозиційний блок»
Новоград-Волинський
21 листопада 2017
Засідання спостережної комісії виконавчого комітету міської ради
Новоград-Волинський
21 листопада 2017
Робоча зустріч секретаря міської ради з депутатами міської ради від політичної партії «Українське об’єднання патріотів – Укроп»
Новоград-Волинський
21 листопада 2017
На оперативній та апаратній нарадах у міського голови
Новоград-Волинський
21 листопада 2017
У Новограді-Волинському відбудуться мітинг-реквієм та загальноміська акція „Запалимо свічку пам’яті“, приурочені до Дня пам’яті жертв голодоморів
Новоград-Волинський
21 листопада 2017
Шановні мешканці Новограда-Волинського!
Новоград-Волинський
21 листопада 2017
Заробітна плата заступника міського голови – начальника фінансового управління міської ради Ящук І.К. за І половину листопада 2017 року
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
21 листопада 2017
На бізнес чекає майже 30 тисяч перевірок
21 листопада 2017
Порошенко звільнив заступника голови Служби зовнішньої розвідки
21 листопада 2017
Україна вислала білоруського дипломата
21 листопада 2017
Турецька ліра оновила історичний мінімум у парі з доларом
21 листопада 2017
Путин сегодня проведет телефонный разговор с Дональдом Трампом
21 листопада 2017
Путін зустрівся з Асадом у Сочі
20 листопада 2017
З Нацагенства з питань запобігання корупції почали звільнятися люди, — Соломатіна
20 листопада 2017
У НАЗК зарухались: розпочато повну перевірку декларації Богдана Дубневича
20 листопада 2017
КДБ Білорусі заявляє, що українського журналіста затримали за шпигунство
20 листопада 2017
Оппозиция в сговоре с властью". Михо рассказал, почему идет в премьеры
TyTa