Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
"Економічний часопис" №2, 1996 05 січня 1996

"Яку соціально- економічну модель обирає Україна"

На важкому шляху до статусу центральноєвропейської країни

На зламі тисячоліть Україна, як і інші держави бувшого СРСР, знаходиться на перетині різних систем, формацій, цивілізацій і тому так складно нам усім жити, творити і, разом з тим, виживати.

У кінці XX ст. Україна виборола свою незалежність від колоніального ярма. Причому відбулось це мирним, безкровним шляхом. В результаті в нас з‘явився шанс стати вільними громадянами центральноєвропейської держави. Але, на жаль, ця спроба сьогодні знаходиться під загрозою, бо певна частина нашого суспільства, яка уособлюється комуністично-більшовицькими силами, готова взяти реванш і знову викинути нас на смітник історії.

Постає питання: чому кожного разу, коли Бог дає нам шанс, ми не можемо відтворити Україну як цивілізовану європейську державу? Згадаймо попередні спроби відтворення української державності, під час яких вирішувались проблеми і національної, і політичної революцій, але ніколи не вирішувались питання революції економічної. Побудова атрибутів української державності жодного разу не завершувалась створенням нової економічної системи. Однак відомо, що без економічного фундаменту неможливе існування будь-якої держави.

Більше того, Україна на протязі ХVІІІ-ХІХ століть була перетворена на периферійну провінцію. Різниця між колонією та провінцією, на мій погляд, полягає в тому, що населення колонії ще пам‘ятає свою історію та атрибути держави, а провінція - це вже повністю колонізована, розтрощена нація і суцільнопограбована земля, яка перетворилась у периферійну частину імперії. У населення імперської провінції складається комплекс меншовартості чи комплекс "молодшого брата". Так сталося і з Україною, яка навіть назву отримала - "Малоросія". Тобто є велика Росія, а ми - "мала Росія".

Таким чином, сьогодні перед нашою державою знову постає два шляхи. Перший - це відтворити себе як християнську, демократичну європейську державу з розвинутим цивільним суспільством, яке будується на інституціях могутньої приватної власності. Другий - це злитись з Московською імперією, як це робить Білорусія, втратити свою незалежність і піти знову по пекельному більшовицько-комуністичному колу.

Яка економічна система - така і доля України


Творення нової економічної системи, що стане базисом держави Україна, відбувається шляхом реформ. Реформи - це ціла низка заходів, що сприяють трансформації системи з одного стану в інший. Мета кожної реформи, у нашому випадку соціально-економічної, - творення такої системи, яка буде базуватися на якісно іншому підґрунті, а саме - на приватній власності у всіх її можливих різновидах.

Яка економічна система існувала в Україні, коли вона була складовою радянської (московської) імперії? Це була система, яка базувалась на державній власності, що виступала в облонці такого евфемізму, як загальнонародна власність. Володів цією власністю, начебто, народ. Втім, народ реалізував себе через Комуністичну партію, Раду міністрів, Верховну Раду. Комуністична партія була ядром тієї системи. Політичним підґрунтям виступала система Рад, а економічним - державна власність, котра знищувала економічну свободу окремих громадян. Державна власність становила тоді більше 90 відсотків усього загалу форм власності. Управління державною власністю здійснювалось безпосередньо міністерствами та відомствами на базі позаекономічних командно-бюрократичних методів. Окрім цього, важливою тенденцією державно-соціалістичної системи було постійне намагання державної власності витіснити навіть особисту власність на предмети споживання, а про приватну власність не велося навіть мови. Отже, у радянській імперії приватна власність існувала у рудиментарній формі, це було величезним "досягненням" тієї системи.

Але ми мусимо знати, що державна власність породжує у суспільстві певні явища. З одного боку, вона спонукає виникнення космополітизму, а з іншого - пролетарського інтернаціоналізму.

В нашому випадку носіями державної власності є комуно-більшовицькі сили та пролетаріат. А марксистсько-ленінське вчення було розроблено тоді, коли у всьому світі надзвичайно розвивався державно-монополістичний капіталізм. Він, разом з масовим, конвейєрним виробництвом утворив, з одного боку, пролетаріат, а з другого - державно-монополістичні корпорації. Саме у цей час швидкими темпами формувався космополітизм та інтернаціоналізм. Дитиною інтернаціоналізму став люмпен-пролетаріат, а дитиною космополітизму - буржуазно-монополістична олігархія.

Сьогодні ми з вами переживаємо те ж саме. Державна власність в Україні становить нині 60 відсотків від усієї власності. Маючи паразитичну природу, монопольна державна власність надзвичайно пригнічує та гальмує розвиток приватної власності, особливо її малих та середніх форм. Разом з тим, приватна власність, яка у чистому вигляді становить лише 20 відсотків, створює майже 40 відсотків національного доходу. Таким чином, ми сьогодні наближаємося до критичної межі - в Україні сили державної і приватної форм власності приблизно рівні. В залежності від того, яка система власності отримає провідну функцію, така буде і доля України.

Можливі альтернативи розвитку

Сьогодні у нашого суспільства є декілька альтернатив соціально-економічного розвитку. Перша альтернатива - це спроба ввести Україну в сферу тотального державно-соціалістичного ареалу. Це можливо, якщо більшовицько-комуністичні сили захоплять в Україні владу. Для цього їм потрібно об‘єднатися із російським "комуністичним братом", щоб "химера комунізму знову почала блукати по Європі". Комуністи виступають за відновлення цілісної системи державної власності. В комуністичній редакції це означає, що державна машина, яка складається з комуністичної партії, системи рад та Ради міністрів, керує всіма проявами економічного життя, всіма соціально-економічними клітинами суспільства. Керівництво економікою здійснюється командно-адміністративними, бюрократичними методами. Але значна частина колишньої компартійної номенклатури, яка підтримувала комуністичні ідеологами лише для особистого збагачення, сьогодні є носієм капіталістичних відносин. Ця частина колишньої комноменклатури хоче рухатись шляхом державно-монополістичного капіталізму.

Саме державно-монополістичний капіталізм є другою можливою моделлю розвитку України. Але ми вже зазначали, що державно-монополістичний капіталізм, на одному полюсі, народжує пролетарський інтернаціоналізм, а на другому - бюрократичну олігархію монополістичного типу, яка за своєю суттю є космополітичною. Він утворює ситуацію, при якій 30-40 відсотків людей живе на межі виживання. Це може свідчити про необхідність змін у моделі, за якою рухається Україна.

Основною рушійною силою державно-монополістичної моделі є космополітична олігархія, яка за певних умов може стати національною. Але я думаю, що це нереально, бо наша олігархія за своєю суттю не є патріотичною, тому що вийшла з надр більшовицько-комуністичної системи.

І є третій варіант розвитку. Він вимагає повної зміни системи координат. Цей варіант я називаю умовно "народним капіталізмом" експортно-орієнтованого зразку. При цьому варіанті державна машина ставить за мету створення могутнього середнього класу дрібних власників, підприємців. Тоді держава дбає тільки про соціальний хист малозабезпечених та організовує прорив у якихось нових напрямках технологічного розвитку. Вона не втручається адміністративно-командними засобами у процес відтворення, як це сьогодні часто трапляється.

Отже, ми спостерігаємо в Україні боротьбу різних системно-ідеологічних напрямків. І нам, нарешті, потрібно обрати такий з них, що відповідав би ідеї створення України як сучасної європейської держави.

Регіональні клани як важливий чинник державно-монополістичної моделі

Сьогодні більш-менш чітко проглядається тенденція до формування потужних регіональних еліт, які прагнуть захопити владні структури. їх головний аргумент: столиця України - Київ себе духовно вичерпала, її інтелігенція деморалізована чи знаходиться у розкладеному стані. Мовляв, настав час перенести столицю України в інше місто, наприклад, у Дніпропетровськ, Донецьк чи в Харків. Підкидається теза про те, що тільки регіональні еліти (а потрібно пам‘ятати, що саме серед них найбільша частина комунізованого та змосковщеного елементу) можуть вивести Україну з кризового стану. Тому пропонується два варіанти - або перенести столицю, або захопити регіональними кланами владу у столиці. І цей процес вже відбувається. Серед вищого керівництва України дуже мало представників Києва, а ті, хто є, не мають національного стрижня і виступають переважно з космополітичних позицій.

А чи були подібні спроби у нашій історії? Так, були! Згадаймо початок XX століття. Більшовики створили другу столицю України в Харкові. До чого це призвело? Це скінчилося розколом України. Згадаймо XVII століття:

наслідком регіональних конфліктів став поділ України на Правобережну та Лівобережну. Таким чином, ми бачимо, що історія повторюється - ті ж самі моделі, ті ж самі штампи і намагання.

Проблема полягає в тому, що регіональні клани, маючи недостатньо високий інтелектуально-професійний рівень, не в змозі функціонувати у відкритому конкурентному середовищі. Вони тяжіють до монополії, бо тільки вона дозволяє їм зберігати владу і отримувати надприбуток.

Малий приватний бізнес - джерело реформ

Зупинити небезпечні тенденції можна тільки за допомогою радикальних всебічних трансформацій. Перш за все, слід чітко визнати, що мета економічних реформ - формування інституцій приватної власності. І не просто власності як державно-монополістичної форми, а створення маленьких клітинок цієї власності, які змусять охопити все суспільство.

Треба замішувати "бульйон" приватної власності, а не вивершувати "єгипетські піраміди" величезних державно-монополістичних монстрів. Втім, економічна ситуація в Україні нині дуже нагадує пейзаж з пірамідами. Уявіть собі, височать тільки піраміди, а навколо - пустеля, пісок. Однак подає надію те, що під "українською пустелею" ще чудом збереглися резервуари свіжої питної води. Це - великі приватні підприємства. Вони знаходяться сьогодні в дуже несприятливих умовах і ведуть свою діяльність у "зазеркаллі". Іншого виходу у них поки що не залишається, бо вся система у нашій державі спрямована проти нормального розвитку приватного бізнесу.

В чому полягає сила малого приватного підприємництва? В тому, що він творить багатство для всіх, хто в ньому зайнятий. Його неможна знищити, його неможна зупинити, його неможна перемогти. Він пристосовується до будь-яких умов, виживає. Саме тому його так лякались більшовики на чолі з Леніним-Ульяновим. Саме тому його носіїв масово знищували фізично у комуністичні часи.

Що стимулюють наші податки?

Наша державна машина вилучає в цілому 80% прибутку, що заробляє підприємець. У нас існує понад 30 різних податків, дві третини з яких є загальними податками на рівні держави. Зрозуміло, що для підприємця податки є "зло". Але це "зло" є основним джерелом утримання соціальної сфери.

Верховна Рада ухвалила "Закон про державний реєстр всіх платників податків". Це означає, що кожній людині в Україні надається певний номер, який заноситься у центральний комп‘ютер і зберігається навіть після смерті людини.

Де б ви не працювали, який би прибуток ви не отримали, яку б річ не купили, що б не продали, ви мусите повідомляти про свій номер. Інформація про будь-яку економічну діяльність накопичується, потім заноситься до центрального комп‘ютеру, додається, узгоджується з інформацією про інших членів вашої родини. Про всі ваші економічні ініціативи інформація буде постійно надходити до комп‘ютеру. Нам можуть зауважити, що у країнах Заходу робиться те ж саме. Ну, по-перше, робиться це далеко не в усіх країнах Заходу. По-друге, у тих країнах Заходу, де є певні елементи такої системи, приватна власність складає 80%. Окрім цього, там діє могутня четверта влада - засоби масової інформації, і не менш впливова - влада судова. Там спрацьовує священне право приватної власності і ніхто не може втручатися в особисте життя людини. А якщо хтось здумає посягти на життя громадянина чи його власність, то цей громадянин може знищити свого кривдника. На Заході є головне - врівноважена система соціальних балансирів. І там державна машина працює на людину, а не так як у нас - супротив людини. У цьому контексті назву такий факт: карно-поліцейський апарат складає в Україні понад півтора мільйони чоловік. У нас тільки працівників органів МВС - більше 200 тис. їх же утримувати потрібно! Я вже не кажу про систему державного та нижнього рекету.

Таким чином, в наших умовах система державного реєстру всіх платників податку означає, що врешті-решт всі ми опинилися загнаними у глухий кут. Причому кут цей буде надзвичайно міцним та надзвичайно суцільним.

Навіть за Радянської Конституції ми мусили працювати на імперську державу не більше сорока годин на тиждень, або по вісім годин на день. А інший час був вільним. Але якщо сьогодні ви вирішили не відпочивати, а попрацювати у свій вільний час, то вас примусять сплатити податок і за цю роботу. Більше того, ті кошти, що ви заробили у свій вільний час ви мусите додати до свого основного заробітку у робочий час, а вже після цього сплатити податок на доход із загальної суми. Тоді вже незрозуміле, які процеси ми стимулюємо у нашому суспільстві? А чи не стимулюємо ми процес люмпенізації та пауперизації населення України? Гадаю, що стимулюємо! Адже цим податком заважаємо пересічній людині поліпшити свій матеріальний стан, а отже - штовхаємо її до люмпенства. Твориться система, при якій хто більше працює, той і більше сплачує податків.

Таким чином, сьогодні вся система податків націлена на зростання жебрацтва, вона робить громадян нашої держави все більш збіднілими.

Чи збережеться українська нація у XXI столітті?

В позаминулому році населення України зменшилося на 350 тисяч чоловік, а в 1995 р. - на 400 тисяч. Фактично почалася пандемія багатьох хвороб. Йде знищення генофонду України. На жаль, зупинити цього ніхто не може. Просто перекривають інформацію про стан захворюваності (скажімо, на холеру у Миколаївській області) і припиняють друкувати матеріали про те, що насправді відбувається. Вмирають люди, то нехай, мовляв, собі і вмирають. Одним українцем менше, одним більше, яка кому різниця...

В Україні сьогодні швидко поширюється СНІД, що свідчить про зниження імунних сил у суспільстві. Я вже не кажу, як швидко поширюються такі явища, як пияцтво, наркоманія, гомосексуалізм, проституція і таке інше. Ці явища поширюються тому, що держава не створює умов для підвищення добробуту своїх громадян та здорового, духовного способу життя. Навпаки, в Україні провокується така економічна система, яка нищить тих, хто створює багатство. Держава намагається загнати "за грати" того, хто прагне жити краще.

У 30-х роках цього століття, коли Україна була окупована московськими більшовиками, Сталін направив до Києва свого емісара - Кагановича. Тоді було розроблено таку систему голодомору, наслідком якої став канібалізм. У середині XX століття Центральноєвропейська держава була перетворена у заказник канібалізму, де були надзвичайно поширені випадки людожерства. Таким чином, українці були економічно, соціальне та духовно зведені до дикунського рівня. Причини та наслідки цього злочину століття ще в повній мірі не проаналізовані.

Сьогодні ми бачимо, що фізичне винищення народу України вже відбувається. Можна навіть провести деяку аналогію між подіями початку та кінця XX століття в Україні. Бо, скажімо, вимирання української людності сьогодні свідчить, що процес по винищенню нашої нації вже запущено.

В Україні винищено цілий клас людей - приватних власників

Для того, щоб процес економічних реформ набирав темпи, потрібні інвестиції, повинно відбуватися накопичення капіталу. Але для цього країна повинна мати якісь внутрішні джерела, що використовувались би для розвитку процесу відтворення. Що це за джерела? Насамперед, це прибуток від державного сектору економіки. Але сьогодні у цій сфері прибутку не виробляється. Більше того, державні підприємства, у принципі, не здатні ефективно творити прибуток, бо вони не мають зацікавленого власника. Прибуток може створювати тільки приватний власник. Але більшовизм-комунізм за часів свого існування фізично ліквідував інституції приватної власності та її носіїв. Відомо, що боротьба з приватною власністю велася довга, жорстока і пекельна, на протязі цілих десятиліть, коли винищувалися цілі класи чи верстви населення. Більше того, приватна власність була зведена більшовиками до рудиментарного стану особистої власності. Радянська влада влаштувала над носіями приватної власності гучні судові процеси ("Промпартія", "Шахтинська справа", розкуркулення). Людей тоді переконували, що у суспільстві мусить існувати тільки одна "загальнонародна" форма власності. А хто виступає проти цього, той є "ворогом народу"! А якщо цей ворог не здається - його треба фізично знищити. Тому більшовики винищили спочатку "економічних ворогів", а пізніше - політичних. Першими жертвами більшовицького терору стали всі носії приватної власності.

У нас сьогодні відбувається те ж саме. Чому, наприклад, в Україні щороку змінюється Генеральний прокурор? А тому, що Генпрокуратура є соціально-владним механізмом, який лишився незмінним з комуністичних часів. Генпрокуратура довгий час була головною зброєю для винищення інституцій приватної власності. Саме Генпрокуратура, разом з "ВЧК", "НКВД", ГПУ", "КГБ" створила різні системи економічного та фізичного винищення. Тоді вважали, що знищивши носіїв приватної власності, радянське суспільство почне розвиватися швидкими темпами. Але залишившись без інституції приватної власності соціалізм самознищився.

Інтелект - рушійна сила радикальних реформ

Економічною основою розвинених країн світу є приватна власність. Тільки країни капіталу розвиваються стабільно, бо їх головна мета - отримання прибутку. Тому ці країни і називають капіталістичними. Але існують різні рівні капіталізму. Ми, наприклад, знаходимося на стадії його зародження. Для того, щоб дорости до розвиненого капіталістичного суспільства Україні потрібен певний час. Нам судилося пройти через фазу дикунського капіталізму, але треба пройти цей відрізок так, щоб зберегти національний інтелект. Найбільший резервуар інтелекту - Національна Академія Наук - сьогодні не використовується. Наша державна машина практично винищує свою Академію. Чотири місяці поспіль співробітники академічних установ не отримують заробітної платні. Кажуть, що немає грошей. У такому разі, треба створити такі умови, щоб інтелекту не потрібно було чекати гроші від державної влади. Дайте інтелекту самому себе врятувати. Але і цього теж не дають. Якщо держава, з одного боку, не дає Академії та іншим науково-дослідним установам грошей, а з другого - не створює умов, щоб цей інтелект зміг сам ці гроші заробити, то яка мета такої держави? Чи не винищення інтелекту?

Але сьогодні вже неможна фізично винищити вченого. Тому акцент робиться на економічних та соціальних важелях винищення. Однак, можновладним колам слід добре вивчити історію. Знищення інтелекту в тоталітарних суспільствах завжди призводило до панування хаосу та руйнації держави.

Враховуючи все вищевикладене, можна зробити висновок, що сьогодні Україна нагадує людину, яка маючи дві ноги сідає на шпагат. З одного боку, Національний банк йде по шляху радикальних ринкових перетворень, проводячи жорстоку монетарну політику. Створено систему приватних банків; систему приватної торгівлі. З іншого боку, Кабінет Міністрів стоїть на місці чи тупцює назад. Він не хоче цих змін, бо його апарат просякнутий комунізмом. В Україні заблокована велика приватизація, встановлена де-факто державна монополія на внутрішню та зовнішню торгівлю. В Україні не проводиться системних, структурно-інституціональних перетворень. Така ситуація не може утримуватись довго. Якщо вищі керівники України не почнуть радикальні соціально-економічні та політичні реформи, то може статись соціальний вибух. І коли саме вибухне соціальний Чорнобиль це нікому не відомо.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa