Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
"Політична думка" 10.11.1994 10 листопада 1994

"Перспективи України - у зміні соціально-економічної системи"

Довибори до Верховної Ради, які відбулися 20 листопада, чітка засвідчили, що сьогодні народ України вже зневірився у тій політичній еліті, яка сьогодні очолює суспільство, зневірився у тих філософських підходах і парадигмах, які сьогодні панують у нашому суспільстві. І сьогодні є велика потреба втому, щоб по новому осмислити ситуацію, де знаходиться Україна і які подальші шляхи розвиту можуть бути у нашої держави.

Сьогодні в Україні закінчується перший етап національної революції, в ході якого були вирішені питання відновлення державної самостійності України після 300-річного гноблення, загарблення, окупації з боку Російської імперії. В період 1990 - 94-го років були вирішені питання досягнення Україною своєї самостійності, відновлення легітимності, а також створення державної атрибутики.

Але сьогодні ми маємо ситуацію, коли потрібно переходити до наступного, більш глибокого та складного етапу національної революції.

Цей етап повинен характеризуватися суто політико-економічними цілями. Нарешті повинна викристалізуватися соціально-економічна модель українського суспільства. І ось це є сьогодні найскладнішим завданням і для політичної, і для інтелектуальної еліти нашого суспільства, та й для всіх громадян України. Чим був характерний період 90 - 94-х років? Тим, що в цей період в Україні відбувалося стихійне утворення державно-монополістичної економічної моделі. А в політичному плані головним було вирішення національних проблем.

На жаль, колишнє керівництво України не зрозуміло в достатній мірі, що завдання цього етапу вже в достатній мірі вже вирішені, і що потрібно переходити до корінної зміни соціально-економічної системи України. Саме тому десь на початку 1994 року стала можливою спроба більшовицької реставрації і відродження старої системи, що вона існувала в Україні за часів "совєтской імперії".

Що ж є характерним для сьогоднішньої ситуації в Україні?

В принципі, у нас існує одночасно кілька течій, кожна з яких намагається, спираючись на окремі соціальні прошарки і угрупування, вибудувати власну соціально-економічну і політичну модель. Які це можуть бути моделі? Я б назвав три.

Перша модель - це перехід від хаотичного до цілеспрямованого утворення, до побудови державно-монополістичної системи, коли на чолі держави стане державно- монополістична олігархія, яка виросте з олігархії комуністично-бюрократичної, що панувала в Україні за часів імперії. Ця олігархія, що володіє державною власність de facto, перейде до володіння нею de jure. І зараз це відбувається в Україні; є немов би три сектори економіки: державний сектор, приватний сектор, а також сектор, який офіційно знаходиться поміж державним і приватним і являє собою механізм використання державної власності у приватному підприємництві. Другим елементом цієї системи є те, що інтереси олігархій захищаються "середнім прошарком", зокрема карно-поліцейським апаратом. Останній обслуговує інтереси олігархії з приводу привласнення нею прибутку і перетворення, перетравлення державної власності. І внизу цієї піраміди знаходиться океан люмпенів-пролетаріїв, які є родючим грунтом для посилення влади бюрократичної олігархії, що перетворюється на державно-монополістичну. Ось цю модель сьогодні будує партія влади, яка має чільні місця в нинішньому кабінеті міністрів, і в міністерствах, а також на вищих щаблях влади в регіонах.

Це дуже "тяжка модель"; вона може призвести до знищення України в майбутньому, оскільки вона знищує генофонд. І прикладом цього може стати те, що в Україні відбувається депопуляція населення. Кожний рік у нас з обличчя України зникає обласний центр - десь 200 тисяч чоловік. Зараз панівна верхівка всіляко заохочує приїзд і Україну різних людей; за останні півроку вже в(їхало 100 тисяч, причому більша частина - це є люди не української національності.

Друга модель - це теж модель тупікова, - модель відродження більшовицької системи. І ми знаємо, що у цієї моделі є дуже багато прибічників серед різних верств населення. Причому є і серед правлячої верхівки, в тому числі і в Верховній Раді, особливо серед членів президії та керівництва Верховною Радою. Це дуже небезпечна модель, яка може перетворити Україну на колективний мурашник, де будуть різні трудові армії, а м з вами станемо бійцями цих трудових армій. І ясна річ, тоді знову здійснюватиметься тотальне державне регулювання, державні ціни, державний контроль і все інше, що ми мали з вами: карткова система, прикріплення до робочих місць. Таким чином Україна як держава не зможе функціонувати. Бо ж є ще одна ознака і першої і оцієї другої моделі - це те, що панівна верхівка і її оточення орієнтуються на унію з російською конгломерацією. За таких умов Україна втратить свою державну самостійність.

Я вважаю, що майбутнє України коріниться в третій моделі. Це модель народного капіталізму, яка передбачає створення могутніх середніх верств: приватних власників, приватних підприємців, кваліфікованих працівників тощо. Ця модель характеризується такими елементами: приватна власність, відкрита економіка і відкрите суспільство. Вона передбачає входження України світове господарство і орієнтацію не на фазу виробництва, а на фази реалізації, обміну, розподілу та споживання. Це модель, що базується й на залученні і Україну західних інвестицій, на тому, щоб в Україні працювали транснаціональні компанії, які б відкривали тут свої філії і навколо цих філій були утворені підприємства українського приватного сектору. Ця модель надасть можливість подолати монополію і створити в Україні якомога ширшу конкуренцію. Носієм, і, так би мовити, рушійною силою цієї моделі може виступити президент України. Він може використати в принципі, ту ж історичну місію, яку виконав перший Президент України, який провів Україну мирним шляхом на першому етапі національної революції, коли утворювалися легітимні, атрибутивні ознаки нашої держави. Сьогодні в умовах загострення всіх протиріч: політичних, національних, соціальних і Леонід Кучма теж може виконати цю функцію, і другий етап національної революції відбудеться мирним шляхом, а Україна зможе вийти на цю, третю, модель розвитку. І теж мирним шляхом, нарешті, буде зламана система державної власності, яка була економічною основою радянської імперії, а також буде зламана система радянської влади, яка була її політичною основою.

Сьогодні від кожного з нас залежить, яку модель буде обрано. Ясна річ, що ще зарано визначити всі ознаки цих моделей. Та це й не потрібно. Потрібно обрати шлях. І я думаю, від того, який шлях кожен з нас обере, яким шляхом ми будемо рухатися, від того залежить і майбутнє України.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa