Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
http://avto-888.ru/ подножки для авто из алюминия оптом.
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
"Економічний часопис" №4,1998 07 березня 1998

"Політична система та інституціональні зміни в Україні: взаємозв"язок та залежність"

Будь-яка країна повинна забезпечувати баланс між державою (державною машиною) та громадянським суспільством, що досягається за допомогою певного типу політичної системи. Рушійною силою суспільно-політичного розвитку є політичні партії, які поділяються на парламентські, кланові, авторитарно-централістські. Політична та економічна системи повинні всебічно корелюватися - з певним типом політичної системи обов‘язково співвідноситиметься той чи інший тип економічної системи.

У суспільствах, де відбуваються реформаторські або навіть трансформаційні процеси, величезний вплив на інституціональні зміни справляє тип політичної системи в цілому і певний набір різновидів політичних партій зокрема. Особливо велику роль чинник політичної системи може відігравати під час формуванні системних інституцій економічної парадигми, насамперед якісних параметрів розвитку власності.

Які політичні системи функціонують у світі і які інституції з ними співвідносні?

Питання про теоретичне осмислення і аналіз політичних систем, які сформувались у різних країнах світу, надзвичайно складне і поки що не розроблене. Найбільше зарекомендувала себе політична система, що склалася у розвинутих державах, а саме - партійно-парламентська. Їй притаманні: наявність розвинутої системи політичних партій парламентського типу; мирне співіснування різних ідеологій, плюралізм думок і вчинків; відкрита зміна влади в державі за сталими правилами, які не "підганяються" на користь тієї чи іншої політичної сили. Головним суб(єктом на виборах вищої законодавчої влади є політичні партії парламентського типу. Форма правління за цієї системи може бути президентською або навіть конституційною монархією, - це не має значення, якщо є розвинуте громадське суспільство, свобода слова, можливість для різних прошарків і верств населення критикувати владу і мати доступ до механізмів, за допомогою яких можна артикулювати і критикувати владу. Ясна річ, що така політична система кореспондується з економічною системою, заснованою на пануванні приватної власності. Остання має такий високий рівень розвитку, що потужно сприяє формуванню середнього класу.

Надзвичайно розвинутою у світі є й так звана бюрократична, апаратно-номенклатурна система. Вона характерна для країн, що розвиваються (їх понад 120), тобто тих, які тільки-но звільнилися від колоніальної залежності і ще не мають сформованої власної еліти, особливо політичної, економічної, управлінської. Інституціональні реформи у таких країнах надзвичайно повільні, однобокі і орієнтовані на створення державного капіталізму.

Третя система - так звана партійно-авторитарна. Вона притаманна арабським країнам, де при владі перебуває одна партія, що уособлює партійну систему і зростається з бюрократією (класичний варіант - Сірія). Для такої політичної системи характерна державна економіка з неефективними механізмами господарювання.

Четвертий тип політичної системи - кланово-тоталітарна. Вона досить поширена у світі, зокрема в латиноамериканських, азіатських та африканських країнах (Колумбія, Болівія, Індонезія). За цієї системи влада належить кільком кланам, які можуть чергуватись при владі, висуваючи свого тоталітарного диктатора. Економічна система тут повністю монополізована кланами, ті чи інші інституції формуються тільки під контролем владних кланових угруповань і обслуговують їхні інтереси.

Ознаки політичної та інституціональної системи України

Сьогодні проблема становлення нової політичної системи в Україні є однією з найгостріших, що обумовлено низкою об(єктивних та суб‘єктивних чинників. Найважливішим серед об(єктивних чинників є те, що за роки відновлення незалежності України суттєво змінився економічний базис: сьогодні недержавні форми власності вже здебільшого переважають державну; дуже швидко, хоч і стихійно, формується і розвивається приватна власність. За експертними оцінками, вона становить 30% загального обсягу власності в Україні. Виникли і функціонують такі форми власності, як колективно-приватна, акціонерна, кооперативна, партнерство тощо, вони породжують власних економічних суб(єктів власності. Це вже не люмпени, не паупери, не наймані працівники, а маленькі, середні та великі приватні власники. Вони не погоджуються бути маріонетками державної машини, слухняними рабами, прагнуть бути вільними громадянами і особисто вирішувати власну долю (це означає докорінну зміну їх ідеологічної парадигми).

Отже, створена ще за радянських часів політична система гальмує суспільний розвиток, вступає в суперечність з новим економічним базисом, особливо з такою системною інституцією, як приватна власність. Вона породжує свободу, відкриту жорстку конкуренцію, прагнення змін, формує людину-особистість, дає мотивацію для успіху, породжує ареал заможності і індивідуального багатства, розвиває власний погляд на життя.

Для сучасної політичної системи України притаманні застиглість і нездатність до трансформацій, монополія з боку кланової бюрократії, продажність і корупція, відсторонення від політичного життя широких верств населення, контрольованість засобів масової інформації, тотальна цензура, висування на керівні політичні посади осіб, професійно не підготовлених, схильних до хабарництва, але відданих своєму босу і пов(язаних з ним ланцюгом спільних злочинів.

Таким чином, в Україні змінився економічний базис (різноманітність форм власності, динамічний розвиток таких інституцій, як біржі, фондовий ринок, банківська система тощо), проте залишилась практично без змін та політична система, що дісталася у спадок від радянської імперії (Радянського Союзу) - радянська політична система. В цьому й полягає драма нашої країни.

Основна ознака української політичної системи - панівна роль номенклатури, апарату, який вирішує майже всі економічні та політичні питання. Більше того, апарат робить заручником будь-яку політичну фігуру, яка очолює певне відомство чи займає виконавську посаду. Апарат переплітається, проникає у всі структури влади, стає єдиним у законодавчій, виконавчій і судовій гілках влади, навіть у системі засобів масової інформації, що призводить до знищення свободи слова.

Генезно ситуація розвивалась так. Коли розпалась радянська імперія, колишня колонія Україна фактично залишилась сам-на-сам зі своєю самостійністю - без будь-якого державного апарату. У новій державі не було власної законодавчої гілки влади, розвинутого апарату судової влади, а апарат четвертої влади, тобто засобів масової інформації, був дуже слабенький. Найрозвинутішим виявився апарат виконавчої влади - Кабінету Міністрів, проте він був суто імперським за своїми генезними ознаками, паразитичним (бо паразитував на державній формі власності і мав величезні пільги, закриті розподільники, дуже високу заробітну плату). Він вершив долю України як колонії Російської радянської імперії. Цій політичній системі органічно відповідали генеральні інституції економічної системи: державна власність, державна централізована банківська система, Держплан, Держбуд, Держпостач.

Після зруйнування імперії кадри апарату з виконавської влади швидко зорієнтувалися і проникли у нові сегменти інших гілок влади. Сьогодні вони зосередилися в апараті законодавчої і судової гілок влади, захоплюють апарат Конституційного Суду (і це найбільша небезпека) і інформаційне поле. Таким чином, ми можемо стверджувати, що ракова пухлина як кадрово, так і ідеологічно розвинулась з апарату середньої ланки Кабінету Міністрів. Нині це вже єдина політична система, яка гальмує становлення ринкової економічної системи України і не сприяє формуванню генеральних ринкових інституцій.

Еволюція політичної системи України та інституціональні тенденції

Сьогодні політична система набуває кланово-тоталітарного політичного забарвлення. За президентства Л. Кравчука формувалася єдина апаратно-бюрократична система, але з обранням Л. Кучми до влади прийшла колишня вища партійна комуністична номенклатура. Її представники нині засіли в Адміністрації Президента та на чільних посадах усіх гілок влади як у центрі, так і в регіонах. Колишня комуністична номенклатура хоче трансформувати бюрократію, надати їй певних повноважень - авторитарними методами контролювати владні структурні елементи апаратів усіх рівнів.

Проте партійно-авторитарна політична система - це проміжна система, яка повинна перетворитися на кланово-тоталітарну, позаяк в Україні досить активно формуються державно-монополістична власність і дуже потужна сила, представлена регіональними кланами. Вважаю, що саме вони й мають перетворити політичну систему, яка ще повністю не сформована і якій притаманний змішаний тип - бюрократичної з партійно-авторитарною, - на кланово-тоталітарну. На мою думку, цей процес невідворотний, оскільки націонал-демократичні сили зруйновані. На жаль, Народний Рух оголосив себе центристською партією, тож зливається з кланово-номенклатурним формуванням, яке має умовну назву "Народно-демократичне". Президент і його команда прагне створити кланово-тоталітарну систему, орієнтовану на знищення свободи слова, впровадження цензури у засобах масової інформації, монопольний розвиток приватної власності, руйнацію малого й середнього бізнесу, людожерську систему податків, перетворення податківців на церберів. Більше того, в Україні найближчим часом може сформуватись такий різновид кланово-тоталітарної системи, як бандократія. Єдиний вихід з глухого кута - практична реалізація партійно-парламентської системи.

Слід зазначити, що кланово-тоталітарна політична система автоматично породжує феодально-монополістичну економічну систему, з притаманними їй через відсутність прозорої відкритої конкуренції деформованих інституціональних функцій. Наприклад, центральний банк перетворюється на механізм отримання панівною клановою групою монопольного прибутку за допомогою використання прихованої емісії у вигляді облігацій державної внутрішньої позики. Ці облігації через систему підставних фінансових посередників контролюються групою менеджерів панівного клану чи кількох кланових груп. Політичне прикриття цих операцій здійснюють урядовці.

Можна навести й інші приклади деформації таких ринкових інституцій, як фондовий чи валютний ринок, ринок робочої сили через привласнення панівною клановою олігархією не тільки додаткового, а й необхідного продукту, потрібного для відновлення фізичних потреб працівників (невиплата заробітної плати або мізерний її розмір).

Чи можливе в Україні створення економічної та політичної системи бандократії?

На початку 1998 р. в Україні чітко вималювалась надзвичайно негативна тенденція: почала швидкими темпами формуватись система бандократії, яка досить рідко зустрічається у просторі і часі. Класичними прикладами такої системи є режими Північної Кореї, Куби, Іраку та Афганістану. Ця система може мати як централізований характер, коли політична, економічна та військова влада повністю зосереджуються в руках однієї людини-ватажка (Північна Корея, Куба, Ірак), так і децентралізовано-регіональний, коли влада розпорошена між різними бандоформуваннями, які ведуть бойові дії за неї (Афганістан, деякі африканські країни).

Для бандократичної системи характерна повна зневага до законів: вони постійно змінюються, підміняються таємними інструкціями, наказами, циркулярами. Соціальна структура суспільства формується за принципом піраміди, на верхівці якої знаходиться 5% населення. Їм усе дозволено, вони зосереджують у своїх руках левову частку багатства держави і власності. 10% суспільства - це ті, що забезпечують панівне володарювання верховної касти бандократії; 85% населення перетворюється у люмпенізовану зграю. Переважна більшість населення стає пауперами: позбавляється сталого соціального статусу, роботи, матеріальних та фінансових засобів до існування. Практично ліквідуються більшість джерел легального незалежного заробітку грошових доходів, натомість формується система мізерних соціальних субсидій, регламентованих безліччю бюрократичних перепон (а надання будь-яких соціальних послуг пов‘язано з максимальним приниженням людської гідності).

В країні формується режим тотального контролю за проявами політичного, економічного та соціального життя громадян. Наприклад, в Україні сформована система індивідуальних ідентифікаційних номерів-кодів. На кожного громадянина України заведено електронне досьє, кожному привласнено ідентифікаційний номер. На наступному етапі заплановано ліквідувати паспорти, а натомість ввести електронні картки, до яких заноситиметься біометрична інформація індивідуума. Навколо держави утворюється мовби система залізної завіси: ускладнюється механізм отримання закордонних паспортів, посилюється прикордонний, паспортний та митний контроль.

В умовах формування системи бандократії панівна верхівка тотально використовує "чорну" пропаганду, брехня стає державною інформаційною політикою, контролюються всі системи інформації, зокрема електронні (наприклад, Указ Президента України щодо контролю над системою "Інтернет"). Інформація телеканалів дозується і фільтрується, інформаційні потоки нівелюються й уніфікуються. Правляча система бере під контроль незалежні аналітико-інформаційні центри і інституції, змушуючи їх економічно, фінансово, організаційно й політично. Характерною складовою системи бандократії є фізичні розправи з політичними опонентами.

За останні чотири роки в Україні відбулися десятки політичних вбивств на замовлення, жодного з яких не було розкрито. Серед найзухваліших вбивств - розстріл народного депутата України Євгена Щербаня та його дружини в аеропорту м. Донецьк (листопад 1996 р.), вбивство заступника Голови Кабінету Міністрів Кримської Автономної Республіки Олександра Сафонцева у м. Симферополь (березень 1998 р.) та народного депутата України, Голови біржового комітету УМВБ Вадима Гетьмана у м. Києві (квітень 1998 р.). У суспільстві формується атмосфера жаху й підозри, стверджується безкарність і безвідповідальність правлячих кланів. Поліцейсько-міліцейська, прокурорська та судова системи дедалі відвертіше покривають злочини можновладців. Гроші стають єдиним мірилом успіху в суспільстві. Судова влада відновлює себе як система сталінсько-радянських трійок.

Велика приватна власність починає зосереджуватись у руках добре організованих, фінансово потужних кланових груп, які на практиці керуються переважно методами та засобами, характерними для бандоформувань. В цих умовах політичні партії перетворюються на звичайнісінькі лаштунки для приховування справжніх інтересів правлячої бандократії.

За такого різновиду політичної системи практично припиняється формування і розвиток генеральних ринкових інституцій, натомість створюються надмонополії горизонтально-вертикального типу, по суті, це державно-феодальні монополії ("Укратоменерго", "Укргазнафтопром", "Укрнафтогаззбут", акціонерні товариства, які монополізують сферу зв‘язку, виробництво металу, цукру). Ці державно-монопольні корпорації створені для того, щоб контролювати ці (або будь-які інші) галузі економіки, привласнюючи прибуток підприємств. Прибуток (доход) зосереджується на рахунках корпорацій, а потім через контроль над цими корпораціями з боку Кабінету Міністрів, який здійснює рознарядки, відбувається розподіл виробленого доходу. А той, хто контролює Кабінет Міністрів і президентську гілку влади, контролює перерозподіл доходу.

Наступним кроком представників бандократії є приватизація державних корпорацій за допомогою іноземних інвестицій, які нині втягуються в Україну. Така схема, наприклад, здійснюється сьогодні відпрацьовується в авіагалузі України. З компанії "Авіалінії України" вилучені невеликі авіапідприємства, залишені лише "Бориспіль" і "Хедофіс". Після цього відбудеться перереструктуризація цієї компанії: 51% складатиме державний капітал, а 49% буде віддане іноземній американській фірмі. Зухвалий факт: компанія "Авіалінії України" разом з усім її майном, логотипом, маршрутами польотів літаків, літаками тощо оцінена аж у $29 млн.!

Економічна система поступово перетворюється на суцільну державно-феодальну монополію: зникають ринкові інституції, їх місце займають єдині централізовані системи. Увесь прибуток контролюється і перерозподіляється через державний бюджет і використовується як інструмент для прискореного накопичення капіталу панівним кланом, або кланом-партією, та особистого збагачення його панівної верхівки. У повному обсязі починає діяти аксіома часів класичної політекономії "...новорожденный капитал источает кровь и грязь из всех своих пор, с головы до пят. ... при 100 процентах (прибыли) он (капитал) попирает все человеческие законы, при 300 процентах (прибыли) нет такого преступления, на которое он (капитал) не рискнул бы, хотя бы под страхом виселицы. Если шум и брань приносит прибыль, капитал будет способствовать тому и другому. Доказательство: контрабанда и торговля рабами" (цит. за: К. Маркс. Капитал. Т. 1. Отдел 7. Гл. 24. (6. С. 770).
Таким чином, політична система бандократії формує замість ринкових інституцій державно-феодальних директивно-централізованих гомункулусів, потвор. Будь-які ринкові трансформації припиняються.

Як створити європейську систему в Україні?

Об‘єктивні умови для поступу України у демократичному, європейському напрямі склалися. Сформовано полісистемний економічний базис - співіснують різні форми власності. Ще діють такі ринкові інституції, як приватна банківська система, ринок приватної нерухомості, ринок сировини, фондовий та валютний ринки тощо. Те саме потрібно зробити і з надбудовою, тобто утворити полісистему політичну. Але суб‘єктивні чинники (передусім апарат Кабінету Міністрів і президентське оточення) гальмують цей процес.

Є кілька ймовірних варіантів розвитку подій: а) Верховна Рада нівелює дію цих чинників і виведе країну з глухого кута, послідовно реалізуючи закон про вибори на змішаній основі; б) Президент зрозуміє безперспективність вибраного курсу. А якщо не зрозуміють ні ті, ні інші, тоді народ має право сам поставити це питання і розв‘язати його згідно з Конституцією.

Склалася думка, що український народ не цікавиться політикою, не приходить на вибори, не здатний на самоорганізацію для вирішення найглобальніших питань власного життя. Вважаю, що об‘єктивно український народ здатен сприйняти і реалізувати парламентську політичну систему, увійти у європейську сім(ю народів. Для цього йому потрібно подолати негативну дію суб‘єктивних чинників:

1) нерозвинутість ліберально-консервативного руху, який спирався б на національні підвалини;

2) контроль лівих сил над законодавчою гілкою влади;

3) засилля комуністичної номенклатури у виконавчих органах.

Подолати негативну дію суб‘єктивного чинника можна, усунувши перепони на шляху ринкових трансформацій.

По-перше, державна машина повинна всіляко сприяти розвиткові приватної власності, бо саме вона, особливо мала та середня, є ключовим елементом формування демократичної парламентської політичної системи.

По-друге, важливо підтримати розвиток такої генеральної інституції, як банківська система. Істотно підштовхне цю справу створення спільних українсько-європейських банків, де у статутному фонді іноземний капітал перевищував би 50%. Розвиток банківської інституції таким шляхом сприяв би незворотним змінам у банківсько-грошовій системі України і зростанню її ефективності та потужності.

По-третє, потрібно розкріпачити спотворений ринок робочої сили, зробивши його вільним і конкурентоздатним.

По-четверте, мусимо створити таку інституцію, як ринок землі. Земля повинна стати товаром. Ясна річ, доцільні й певні обмеження при її купівлі і продажу, щоб попередити утворення феодально-бандитських латифундій.

По-п‘яте, слід усіляко розвивати ринок нерухомості. Не можна допустити монополізації цієї "системи координат" якоюсь управлінською або реєстраційною структурою. Наприклад, певні кола хочуть ліквідувати біржі нерухомості, штучно замінивши їх на непристосовані для такої діяльності служби нотаріату.

Особливої уваги вимагає така інституціональна зміна, як трансформація податкової системи, яка сьогодні має послідовно антиринковий характер і є найбільшим гальмом на шляху демократичного розвитку України.

В цілому можна стверджувати, що в країні склалась ситуація, коли економічні трансформації вимагають глибинних політичних зрушень, зміни політичної системи в цілому. Цьому можуть ефективно сприяти наявні генеральні ринкові інституції. Формування ж партійно-парламентської політичної системи однозначно сприятиме розвиткові і підвищенню ефективної діяльності ринкових інституцій. Таким чином, ці два процеси є взаємопов‘язаними і залежними один від одного.


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa