Четвер, 19 квітня 2018 року 
  
 
Водоэмульсионная краска резиновая краска купить ebrussia.com.
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 квітня 2018
Олег Соскін: Адміністративно-територіальна реформа і реформа самоврядування в Україні
19 квітня 2018
Книга Онищенко. "Это шок и импичмент для Порошенко", - экс-глава СБУ
19 квітня 2018
Депутат Мельничук розбив ніс Ліньку після прямого ефіру
18 квітня 2018
У Туреччині оголосили дострокові вибори
18 квітня 2018
"Молодая гвардия" создаст отряды для борьбы с оппозицией
18 квітня 2018
Добкин на суде рассказал, как звонок Януковича Ярошу остановил штурм Межигорья
18 квітня 2018
Кабмін спрогнозував курс на три роки вперед
18 квітня 2018
Олег Соскин: До Порошенко наконец-то дошло
18 квітня 2018
Директор ЦРУ особисто літав у КНДР для зустрічі з Кім Чен Ином
17 квітня 2018
Олег Соскін: Через Сирію у Путіна нема сил для наступу на Донбасі


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Журнал європейської економіки, Том 11 (№2), Червень 2012 р. 25 вересня 2012

Економічна політика щодо малого і середнього бізнесу в рамках моделі народного капіталізму: австрійський досвід

Олег Ігорович Соскін,
кандидат економічних наук,
доцент, професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
ВНЗ «Національна академія управління»,
директор Інституту трансформації суспільства

Резюме. Показано високу ефективність моделі народного капіталізму, яка успішно впроваджена в ряді розвинутих європейських країн. На прикладі Австрії розкрито роль державного регулювання в досягненні економічної свободи. Досліджено пріоритетні завдання економічної політики Австрії щодо підтримки малого та середнього бізнесу.

Ключові слова: економічна політика держави, модель народного капіталізму, австрійська економічна модель, національне господарство, підприємницький сектор, малі та середні підприємства.

Постановка проблеми. У світі серед науковців не вщухають дискусії щодо подальшої долі капіталістичної моделі організації національного господарства. Висловлюються різні погляди щодо її відмирання, трансформації, набуття нових форм та ін. Це питання особливо актуалізується під час чергових світових фінансово-економічних криз. У жовтні 2010 р. в Колумбійському університеті відбулося авторитетне наукове зібрання за участю Дж. Сороса, плеяди лауреатів Нобелівської премії з економіки, керівників найбільших банків та інвестфондів для обговорення теми «Суверенні фонди та довгострокові інвестиції: нова форма капіталізму?» У ході дискусії економісти дійшли висновку, який виголосив Огустин де Романе, голова ради директорів і гендиректор фінансової компанії Caisse des Depots et Consignations, що знаходиться під управлінням парламенту Франції: "Кожна хвиля світової кризи породжує спекуляції про смерть капіталізму, яку ще пророкував Карл Маркс у XIX столітті. Однак капіталізм продовжує своє існування, реформуючись на кожному своєму етапі" [1].

В останні два десятиліття вільні ринки, які є атрибутом капіталізму, охопили весь світ, закладаючи потужний потенціал для позитивних змін. Проте традиційний капіталізм не може вирішити таких загрозливих для суспільного розвитку економічних проблем, як відчутний розрив між багатством і бідністю, нерівність доступу до суспільних послуг та благ, неможливість розкрити ділову і продуктивну енергію людини. З огляду на це дедалі більше економістів доходять думки, що капіталізм має реформуватися в напрямі дифузії власності та широкого розвитку малого і середнього бізнесу за потужної державної підтримки цього процесу, що стає пріоритетною складовою економічної політики та системи державного регулювання. Впровадження такої моделі капіталізму дає змогу розв’язати ключові соціально-економічні проблеми суспільного розвитку. Підтвердженням усвідомлення цього факту є виникнення в науковій літературі опису однотипних, хоч і дещо своєрідних, моделей економічного розвитку, як-от: «модель соціально орієнтованої ринкової економіки», «модель народної економіки», «модель народного дому», «модель соціального захисту», «модель соціального партнерства» та ін.

Наприклад, професор економіки Мохаммад Юнус (Muhammad Yunus) у нещодавно виданій книзі «Створення світу без бідності: Соціальний бізнес і майбутнє капіталізму» (Нью-Йорк, 2007) представив власне бачення нової ділової моделі, яка має об’єднати владу (могутність) вільних ринків із пошуками гуманного розвитку, вивільнити та максимально використати креативну вібрацію підприємництва. Запропонована ним модель соціального бізнесу передбачала поєднання традиційного бізнесу із соціальними цілями. М. Юнус впровадив розроблену модель на практиці: будучи засновником Grameen Bank, він надавав мікрокредити (переважно жінкам із низькими доходами) без вимоги застави для започаткування дрібного бізнесу та подолання бідності, а також допомагав ефективно вкласти зароблені прибутки. Завдяки мікрокредитуванню 10 млн. людей у всьому світі змогли вийти із злиденного стану [2]. За розробку моделі соціального бізнесу та її практичну реалізацію М. Юнус («банкір для бідних») став лауреатом Нобелівської премії.

Утім, подібні моделі є лише певними інтерпретаціями чи конкретизацією моделі народного капіталізму, яка була висунута у США та активно розвивалася від 1950-х років. Постійно еволюціонуючи і набуваючи сучасного формату, ця модель успішно впроваджується в багатьох європейських країнах (Швейцарія, Австрія, Скандинавські країни тощо), забезпечуючи високу динаміку економічного розвитку та гідний рівень добробуту переважної більшості своїх громадян.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дослідженню та опису моделей економічного розвитку присвятило свої наукові праці багато вітчизняних і зарубіжних учених. Найбільшої ваги та визнання у світі набули теоретичні доробки таких іноземних дослідників, як Л. Бальцерович, А. Бузгалін, С. Глазьєв, А. Колганов, Я. Корнаї, В. Кудров, В. Лівшиц, Д. Норт, А. Ослунд. Серед українських учених, які плідно працюють у напрямі аналізу моделей економічного розвитку та вироблення оптимальної моделі для України, можна назвати А. Гальчинського, В. Гейця, Ю. Пахомова, А. Філіпенка, В. Черняка та ін.

Модель народного капіталізму обґрунтували такі вчені, як А. Берлі, М. Надлер, Дж. Бернхем, С. Чейз, С. Кузнєц, Дж. М. Кларк, М. Сальвадорі та ін.

Аналізу економічної моделі Австрії присвячено дослідження і публікації ряду російських учених, серед яких Є. Авдокушин, С. Бочаров, Г. Вачнадзе, О. Погорлецький, М. Степанюга, А. Фергюсон, Ю. Юданов.

Автор цієї статті досліджує модель народного капіталізму, в тому числі на прикладі Австрії [3], уже протягом 15 років, оскільки вважає цю модель найбільш прийнятною для України.

Мета статті – обґрунтувати, що капіталістична модель економіки на нинішньому етапі трансформується від традиційної до «народної» форми; показати, що саме модель народного капіталізму в її сучасному форматі дозволяє країнам, які її впроваджують, досягти високого рівня національної конкурентоспроможності та процвітання; на прикладі Австрії дослідити найважливішу складову моделі народного капіталізму – економічну політику щодо малого та середнього бізнесу, послідовне проведення якої забезпечило цій країні входження до групи найбагатших держав світу.

Читати статтю О.Соскіна [MS Word]


Журнал європейської економіки
Том 11 (№2), Червень 2012 р.   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 квітня 2018
Українські заробітчани дедалі частіше прибувають до Малопольщі
19 квітня 2018
У Польщі зростає попит на закордонних працівників
19 квітня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 квітня 2018
Антипольська операція НКВС - геноцид з ознаками етнічної чистки
19 квітня 2018
Служби затримали іноземців, які нелегально перетнули зелений кордон
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
19 квітня 2018
У Житомирі серед 200 робіт визначили переможців конкурсної програми «Авторська писанка»
Житомир
19 квітня 2018
Військовослужбовці з Житомирщини здобули перемогу на змаганнях з рукопашного бою
Житомир
19 квітня 2018
Зупинки громадського траспорту в Житомирі прикрасять фото десантників 95 бригади
Житомир
19 квітня 2018
Учасники АТО можуть отримати безкоштовну правову допомогу в Житомирському госпіталі
Житомир
19 квітня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
19 квітня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
19 квітня 2018
Вишгород:Профілактичне хлорування і дезінфекції водопровідної мережі міста
Вишгород
19 квітня 2018
Вишгород:Сюрприз для любителів спорту
Вишгород
19 квітня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
19 квітня 2018
Вишгород:Друге життя упаковки
Вишгород
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 квітня 2018
Гройсман может повести на выборы партию Яценюка: источник раскрыл детали
19 квітня 2018
В Ереване задержали уже более 100 протестующих
19 квітня 2018
Гройсман заявил, что будет участвовать в парламентских выборах
19 квітня 2018
Олег Соскін: Адміністративно-територіальна реформа і реформа самоврядування в Україні
19 квітня 2018
На Закарпатті зарізали підлітка: розлючений натовп хоче вчинити самосуд
19 квітня 2018
Рада підтримала "церковне звернення" Порошенка
19 квітня 2018
Российские СМИ сообщили об отставке Сергея Шойгу
19 квітня 2018
Бархатная революция: В Армении началась блокада парламента, полиция приготовила оружие
19 квітня 2018
Межбанк открылся котировками доллара 26,23/26,27
19 квітня 2018
Книга Онищенко. "Это шок и импичмент для Порошенко", - экс-глава СБУ
TyTa