П'ятниця, 19 січня 2018 року 
  
 
Водоэмульсионная краска резиновая краска купить ebrussia.com.
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
18 січня 2018
Порошенко зібрав таємну нараду у селі в Карпатах - ЗМІ
18 січня 2018
Рада ухвалила закон про реінтеграцію Донбасу
18 січня 2018
В Казахстане на трассе вспыхнул автобус. 52 пассажира сгорели заживо
17 січня 2018
Цена биткоина 17 января упала ниже $10 тысяч
17 січня 2018
Олег Соскін розповів, чому «закон про фейки» є загрозою для України
17 січня 2018
Олег Соскін: На Заході розробили модель усунення Порошенка від влади
16 січня 2018
Порошенко хоче виміняти Липецьку фабрику на український "Сбербанк" – Лещенко
16 січня 2018
Митингующие под Радой применили слезоточивый газ и брусчатку против полиции
15 січня 2018
Межбанк открылся котировками доллара 28,54/28,58
15 січня 2018
Землетрус магнітудою 5,5 стався в Папуа-Новій Гвінеї


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Журнал європейської економіки, Том 11 (№2), Червень 2012 р. 25 вересня 2012

Економічна політика щодо малого і середнього бізнесу в рамках моделі народного капіталізму: австрійський досвід

Олег Ігорович Соскін,
кандидат економічних наук,
доцент, професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
ВНЗ «Національна академія управління»,
директор Інституту трансформації суспільства

Резюме. Показано високу ефективність моделі народного капіталізму, яка успішно впроваджена в ряді розвинутих європейських країн. На прикладі Австрії розкрито роль державного регулювання в досягненні економічної свободи. Досліджено пріоритетні завдання економічної політики Австрії щодо підтримки малого та середнього бізнесу.

Ключові слова: економічна політика держави, модель народного капіталізму, австрійська економічна модель, національне господарство, підприємницький сектор, малі та середні підприємства.

Постановка проблеми. У світі серед науковців не вщухають дискусії щодо подальшої долі капіталістичної моделі організації національного господарства. Висловлюються різні погляди щодо її відмирання, трансформації, набуття нових форм та ін. Це питання особливо актуалізується під час чергових світових фінансово-економічних криз. У жовтні 2010 р. в Колумбійському університеті відбулося авторитетне наукове зібрання за участю Дж. Сороса, плеяди лауреатів Нобелівської премії з економіки, керівників найбільших банків та інвестфондів для обговорення теми «Суверенні фонди та довгострокові інвестиції: нова форма капіталізму?» У ході дискусії економісти дійшли висновку, який виголосив Огустин де Романе, голова ради директорів і гендиректор фінансової компанії Caisse des Depots et Consignations, що знаходиться під управлінням парламенту Франції: "Кожна хвиля світової кризи породжує спекуляції про смерть капіталізму, яку ще пророкував Карл Маркс у XIX столітті. Однак капіталізм продовжує своє існування, реформуючись на кожному своєму етапі" [1].

В останні два десятиліття вільні ринки, які є атрибутом капіталізму, охопили весь світ, закладаючи потужний потенціал для позитивних змін. Проте традиційний капіталізм не може вирішити таких загрозливих для суспільного розвитку економічних проблем, як відчутний розрив між багатством і бідністю, нерівність доступу до суспільних послуг та благ, неможливість розкрити ділову і продуктивну енергію людини. З огляду на це дедалі більше економістів доходять думки, що капіталізм має реформуватися в напрямі дифузії власності та широкого розвитку малого і середнього бізнесу за потужної державної підтримки цього процесу, що стає пріоритетною складовою економічної політики та системи державного регулювання. Впровадження такої моделі капіталізму дає змогу розв’язати ключові соціально-економічні проблеми суспільного розвитку. Підтвердженням усвідомлення цього факту є виникнення в науковій літературі опису однотипних, хоч і дещо своєрідних, моделей економічного розвитку, як-от: «модель соціально орієнтованої ринкової економіки», «модель народної економіки», «модель народного дому», «модель соціального захисту», «модель соціального партнерства» та ін.

Наприклад, професор економіки Мохаммад Юнус (Muhammad Yunus) у нещодавно виданій книзі «Створення світу без бідності: Соціальний бізнес і майбутнє капіталізму» (Нью-Йорк, 2007) представив власне бачення нової ділової моделі, яка має об’єднати владу (могутність) вільних ринків із пошуками гуманного розвитку, вивільнити та максимально використати креативну вібрацію підприємництва. Запропонована ним модель соціального бізнесу передбачала поєднання традиційного бізнесу із соціальними цілями. М. Юнус впровадив розроблену модель на практиці: будучи засновником Grameen Bank, він надавав мікрокредити (переважно жінкам із низькими доходами) без вимоги застави для започаткування дрібного бізнесу та подолання бідності, а також допомагав ефективно вкласти зароблені прибутки. Завдяки мікрокредитуванню 10 млн. людей у всьому світі змогли вийти із злиденного стану [2]. За розробку моделі соціального бізнесу та її практичну реалізацію М. Юнус («банкір для бідних») став лауреатом Нобелівської премії.

Утім, подібні моделі є лише певними інтерпретаціями чи конкретизацією моделі народного капіталізму, яка була висунута у США та активно розвивалася від 1950-х років. Постійно еволюціонуючи і набуваючи сучасного формату, ця модель успішно впроваджується в багатьох європейських країнах (Швейцарія, Австрія, Скандинавські країни тощо), забезпечуючи високу динаміку економічного розвитку та гідний рівень добробуту переважної більшості своїх громадян.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Дослідженню та опису моделей економічного розвитку присвятило свої наукові праці багато вітчизняних і зарубіжних учених. Найбільшої ваги та визнання у світі набули теоретичні доробки таких іноземних дослідників, як Л. Бальцерович, А. Бузгалін, С. Глазьєв, А. Колганов, Я. Корнаї, В. Кудров, В. Лівшиц, Д. Норт, А. Ослунд. Серед українських учених, які плідно працюють у напрямі аналізу моделей економічного розвитку та вироблення оптимальної моделі для України, можна назвати А. Гальчинського, В. Гейця, Ю. Пахомова, А. Філіпенка, В. Черняка та ін.

Модель народного капіталізму обґрунтували такі вчені, як А. Берлі, М. Надлер, Дж. Бернхем, С. Чейз, С. Кузнєц, Дж. М. Кларк, М. Сальвадорі та ін.

Аналізу економічної моделі Австрії присвячено дослідження і публікації ряду російських учених, серед яких Є. Авдокушин, С. Бочаров, Г. Вачнадзе, О. Погорлецький, М. Степанюга, А. Фергюсон, Ю. Юданов.

Автор цієї статті досліджує модель народного капіталізму, в тому числі на прикладі Австрії [3], уже протягом 15 років, оскільки вважає цю модель найбільш прийнятною для України.

Мета статті – обґрунтувати, що капіталістична модель економіки на нинішньому етапі трансформується від традиційної до «народної» форми; показати, що саме модель народного капіталізму в її сучасному форматі дозволяє країнам, які її впроваджують, досягти високого рівня національної конкурентоспроможності та процвітання; на прикладі Австрії дослідити найважливішу складову моделі народного капіталізму – економічну політику щодо малого та середнього бізнесу, послідовне проведення якої забезпечило цій країні входження до групи найбагатших держав світу.

Читати статтю О.Соскіна [MS Word]


Журнал європейської економіки
Том 11 (№2), Червень 2012 р.   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
17 січня 2018
Українські заробітчани дедалі частіше прибувають до Малопольщі
17 січня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
17 січня 2018
Пріоритет Польщі – повернення цілісності України
17 січня 2018
Дії Росії спрямовані на знищення української державності
17 січня 2018
Рік державної мови»: Українська мова має бути повернута Києву
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
30 січня 2018
До відома депутатів міської ради!
Золотоноша
18 січня 2018
День Соборності України у Житомирі: "живий ланцюг», хода та виконання Гімну
Житомир
18 січня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
18 січня 2018
Житомирські курсанти отримали звання Майстра спорту України
Житомир
18 січня 2018
Пункти обігріву міста Ромни
Ромни
18 січня 2018
«Зоряний олімп – 2018»
Ромни
18 січня 2018
Вишгород:З Різдвом Христовим!
Вишгород
18 січня 2018
План роботи виконавчих органів міської ради на 19 січня 2018 року
Новоград-Волинський
18 січня 2018
Нарада щодо опрацювання пропозицій та рекомендацій директора департаменту праці та соціального захисту населення ОДА Прокопця Ю.В.
Новоград-Волинський
18 січня 2018
В міській раді оголосили результати конкурсу на заміщення вакантної посади
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
18 січня 2018
Порошенко предложил Раде уволить Гонтареву и назначить Смолия главой НБУ
18 січня 2018
По трасі Одеса-Київ повністю заборонили рух транспорту
18 січня 2018
У главы Госслужбы занятости прошли обыски, - СМИ
18 січня 2018
Шторм у Нідерландах: двоє загиблих, рух транспорту паралізовано
18 січня 2018
У Нідерландах і Німеччині вирує ураганний апокалірсис, є загиблі
18 січня 2018
Порошенко зібрав таємну нараду у селі в Карпатах - ЗМІ
18 січня 2018
Гривня на межбанке обрушилась до 28,81
18 січня 2018
У Німеччині та Нідерландах вирують сильні шторми
18 січня 2018
Снігопади у Румунії блокують дороги, тисячі людей залишилися без світла
18 січня 2018
На Германию обрушился зимний ураган Фридерике
TyTa