Вівторок, 20 лютого 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
18 лютого 2018
Вече сторонников Саакашвили перенесли с Майдана на Михайловскую площадь
16 лютого 2018
Олег Соскин: Государственную фискальную службу надо немедленно ликвидировать
15 лютого 2018
Олег Соскин: Место Саакашвили должен занять новый лидер таранного типа
15 лютого 2018
Трагедия с морскими пехотинцами — черная метка Порошенко и расплата за Саакашвили
15 лютого 2018
Двое морпехов расстреляли своих. Стали известны подробности гибели четырех бойцов под Мариуполем
15 лютого 2018
Сторонники Саакашвили собираются установить в Киеве еще 30 палаток
14 лютого 2018
Олег Соскин: В мире происходит гидрометеоролигический Армагеддон, ноосфера начала влиять на биосферу
13 лютого 2018
Олег Соскин: Саакашвили мог подать кассацию, а затем выиграть дело в Европейском суде по правам человека
13 лютого 2018
Олег Соскин: Те, кто выполняет преступные приказы Порошенко, будут отвечать по закону
12 лютого 2018
Прихильники Саакашвілі вже малюють плакати - готуються штурмувати "Жуляни"


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
ІТС 01 грудня 2011

Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України - семінар-тренінг в Житомирі

1 грудня 2011 року у Житомирі Інститут трансформації суспільства (Київ) у співпраці з Житомирською обласною радою, Житомирською обласною державною адміністрацією, Управлінням державної служби Головдержслужби України в Житомирській області та Житомирським державним університетом ім. Івана Франка провів семінар-тренінг на тему: „Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України”.  Захід відбувся за підтримки Посольства Королівства Нідерланди в Україні.

Мета заходу:
~ Окреслити сутність та європейські підходи до здійснення брендингу територій.
~ Ознайомити міських голів та представників органів місцевого самоврядування малих і середніх міст Житомирщини із кращими практиками брендингу та промоушену міст, формування інвестиційної і туристичної привабливості територій.
~ Надати місцевим лідерам практичні навички формування бренду міста на основі європейського досвіду.
~ Визначити напрями та механізми створення ефективного бренду міст Житомирської області.

Учасники семінару-тренінгу:  керівники Житомирської обласної та міської влади; міські та селищні голови, заступники міських та селищних голів; депутати місцевих рад; начальники та провідні спеціалісти управлінь і відділів виконавчих комітетів місцевих ради малих і середніх міст Житомирщини, засоби масової інформації.ВСТУПНЕ СЛОВО

Петр Саух,
ректор Житомирського державного університету ім. Івана Франка

Дуже радий вітати всіх учасників семінару-тренінгу у державному університеті ім. Івана Франка. Семінар–тренінг має відіграти важливу роль в життєдіяльності наших територіальних громад, оскільки захід орієнтує нас роботу у зрізі адміністративно-територіальної реформи, реформи місцевого самоврядування. Підняття ролі і значення місцевих громад у масштабній програмі Європейського Союзу «Східне партнерство». Сьогодні, на мою думку, будуть знайдені цікаві рішення, вироблені актуальні рекомендації і семінар має надати нового імпульсу у нашому житті.


Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
Національної академії управління, керівник проекту

Вітаю всіх присутніх на цьому заході. Мені дуже приємно знаходитися в стінах такого потужного державного університету, на мою думку цей заклад є провідним в Україні. З паном Петром Саухом Інститут трансформації суспільства плідно працює багато років. В Житомирському університеті склалась дуже потужна, на чолі ректора Петра Сауха, група дослідників, які дуже серйозно опікуються питаннями місцевого самоврядування, адміністративно-територіальної реформи.

Інститут трансформації суспільства разом університетом має бажання посилити співпрацю у рамкам адміністративно - територіальної реформи, реформи місцевого самоврядування і того контенту, який потрібен для наповнення змістом цих реформ. Це формування підприємницького середовища в громадах, вирівнювання рівня громад, посилення функції місцевого самоврядування і наповнення його інтелектуальною складовою.

У всій Європі діє модель місцевого самоврядування, у якій відсутні райдержадмнінстрації та облдержадміністрації, що діють до цього часу в Україні. В Європі центральна влада здійснює контрольно-наглядові функції лише на рівні області.

Модель брендингу в європейських країнах є класичною. Без стратегії розвитку місто не може бути успішним. Бюджети міст формуються на базі розчеплення основних податків і громади мають свій бюджет. Центр не виділяє місту гроші. Україна має перейти до класичних речей. 60 польських міст мають технологічні парки та бізнес-інкубатори, які заснували університети. А чому у нас цього немає? Чому багата Житомирщина ліквідовує свої села, а люди змушені їхати на заробітки до Києва? В Польщі та Словаччині такого немає. Нам з вами потрібно давати на ці запитання відповіді.

Зараз потрібно поєднати інтелектуальну та наукову складові з керівниками громад. Не має значення, якого рівня громада (село, селище, містечко, місто). Є громада, яка має бути фінансово забезпечена. Громада має сформувати умови для життя. Центральна гілка влади має бути ліквідована на рівні громад і районів, а залишитись у вигляді контрольно-наглядового органу на рівні області, де має бути сформована виконавча дирекція, яка координує діяльність всіх громад. Обленерго та водні ресурси мають належати виключно областям. Держава має ввести монополію на горілку і тютюн. Це має стати доходом бюджету місцевих громад.

Якщо цього не відбудеться суспільство не зможе себе гідно позиціонувати та заробляти гроші. Отже, наш семінар націлений на те, щоб показати, як громадам, в нинішніх умовах, можна змінити цю модель розвитку, як потрібно об`єднати ці зусилля.

ЕКСПЕРТНІ ВИСТУПИ

Брендинг міста як необхідна умова успішного розвитку територіальної громади

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
Національної академії управління

Спочатку ми розглянемо саме поняття «бренду». Бренд –це певне враження про товар в уяві споживачів; ярлик, що подумки наклеюється на товар. Бренд – це знак, символ, що відображає сутність того чи іншого продукту праці. Значимість бренда полягає в тому, що він перетворює продукт праці на товар. Отже, це така сукупність характеристик, яку і вловити не можливо, але вона реалізується в різних іпостасях. Кожен непересічний продукт, об`єкт, організація, так чи інакше в ході свого розвитку формує свій образ, який в ході свого розвитку структурується в бренд. Атрибути бренду можуть бути, як позитивними, так і негативними. Будь-який бренд має свою головну характеристику. що визначає його сутність. Дуже важливо самим формувати бренд. Формувати його свідомо, стратегічно. Сам бренд – це сталий образ, але його вироблення, формування і позиціювання – це процес. Процес створення бренду та управління ним називається брендингом. Брендинг – це прийоми створення особливого враження, які вносять свій внесок у загальний імідж. Створення бренду – це творчість, заснована на глибокому знанні ринку. Елементи брендингу: формування життєвого циклу бренду; створення бренду, його посилення; репозиціювання бренду; оновлення бренду; розширення і поглиблення бренду. Стратегія бренду: 1) хто є цільовою аудиторією, на кого розраховано формування образу; 2) яку пропозицію варто зробити цій аудиторії, на що вона налаштована, які її інтереси. Успішний брендинг не можливий без сформованого добре структурованого, позитивно-інформаційного середовища. Для управління брендингом потрібні фахівці високого класу.

Проблема в рамках місцевого самоврядування. Вважається, що керувати містом може будь-яка пересічна людина. І це є величезна помилка. Виходить, що ми з вами живемо по «процедурах», які не зрозуміло хто розробив, і хто прийняв. Для бренда – це не прийнятна ситуація. Бренд має певні атрибути – позитивні і негативні. Позитивні необхідно розвивати, негативні – викорінювати. Бренд – це нематеріальний актив.

Громада, місто, регіон, країна стали товаром. Отже, вони повинні сформувати власний бренд і займатися брендингом. Обов`язок місцевої влади – формувати і розвивати бренд міста і займатись брендингом. Бренди міст є органічним складовим бренду області і регіону. Якщо громада не має свого бренду, якщо місто не має бренду, якщо цей бренд непозитивний, некреативний це означає, що дана громада зникне з території життєдіяльності країни. Бренд регіону або міста задає вектор стратегічного розвитку території. Необхідно дати відповідь на запитання – «Що представляє собою місто? Що дозволяє сполучити інтереси багатьох людей, що населяють його територію?». Наприклад, є міста одного підприємства – це Луганська, Донецька область. В цих областях шахта формувала місто. Не стало шахти – не стало міста.

Є міста, що орієнтовані на рекреацію та відпочинок. Наприклад, Житомир - це місто індустріальне, місто інновацій, технологій. Як місто, яке занепадає, депресивне, яке повинно зникнути, його Київ повинен розчавити. Як його необхідно позиціонувати? – Як місто культури, інтелектуалів, як місто, яке має університети, наукову спільноту. Кожен член громади повинен над цим замислитись. Звичайно, легше сісти на автобус і поїхати до мегаполіса – Києва і витратити тільки 5 годин часу на поїздки. Уявляєте, ви витрачаєте 5 годин щодня тільки на поїздки. А чому ви це робите? Невже, в Житомирі немає можливостей? Але, ж їх там багато. А тому, що немає моделі народного капіталізму, немає середнього класу. В Фінляндії середній клас складає 79% населення. Середній клас – це дрібна і середня національна буржуазія. В основі лежить трудовий капітал, сімейний бізнес. Державі потрібно робити все, щоб розвивався малий і середній національний бізнес. Проте, він найкраще розвивається в малих і середніх містах.

Ми повинні передати повноваження в громаду. Немає центральних ієрархій, детерміноване суспільство гине. Ми переходимо до моделі керованого хаосу. Ми повинні підготуватись до цього, а брендинг нам дозволяє це зробити. Відбувається перехід від брендів першого, другого, третього технологічних укладів, до брендів четвертого, п`ятого і шостого технологічних укладів. Будуть в містах процвітати нанотехнології, біотехнології, інтернет-середовища. Майбутнє за тими, хто формує таке суспільство, в якому немає «відходів». Найкращі міста – це Відень, Цюрих. Всюди університети є основою розвитку.

Щоб країна набула статусу лідера їй потрібно стати заможною, конкурентноздатною, успішною. Кожен регіон повинен прагнути до того, щоб він став унікальним. Причому, визнання успішності, навіть найменшого міста, залежить від визнання успіху регіону, країни в цілому і навпаки. Саме на цьому тлі особливо гостро усвідомлюється значимість брендингу регіонів та міст. Якщо в країні щороку зникають з території назви адмінтериторіальних одиниць і в них не залишається населення, і занепадають цілі міста, то ця країна, область бути успішною не може. В Україні, за даними ООН, на межі бідності живуть 80% населення, а 25% населення – за межею бідності, то ця країна не може бути успішною, конкурентноздатною і вона повинна бути завойована економічно і фінансово іншими країнами. Наприклад, як зараз, Білорусь і Казахстан.

Брендинг міста – це синергетичний ресурс, у вигляді соціальної стабільності, інвестицій, туризму і нових робочих місць та ін. Це гарантований капітал, що вкладений в майбутнє міста і його соціуму. Якщо країна, регіон або місто бере в борг і формує дефіцитний бюджет, то це означає, що ця сукупність громад живе за рахунок майбутніх поколінь. Ті, хто живе в борг, не є ефективними і спроможними на сьогоднішній день.

Як досягти реалізації бренду міста? - Через формування дерева цілей. Є технологія – символіка міста, герб міста, прапор, місія міста, генеральна мета, стратегічна ціль та ін. Це класична модель формування бренду і брендинга. Параметри, які визначають імідж і репутацію – якість життя, екологічні умови життя, кадрові ресурси, інфраструктура, високі технології, освітній потенціал, капітал, контролюючі органи, інфраструктура бізнесу, влада, інтегральний портрет громади. Отже, є креативно-позитивні риси – відкритість, ввічливість, коректність, чесність, налаштованість на діалог, толерантність, плюралізм; є руйнівно-негативні риси – грубість, заздрість, ворожість, бандитизм, пияцтво, схильність до шкідливих звичок, монополізм, злодійська мораль, схильність до крадіжок і брехні.

Свот-аналіз міста. Без свот-аналізу зробити якісний бренд не можливо. Якщо ви формуєте бренд міста, це необхідно робити через уявлення майбутнього, майбутніх сценаріїв розвитку.

Позиціювання міста. Необхідно обов`язково визначити конкурентів, чому вони ваші конкуренти, як ця конкуренція може вам завадити або навпаки, як ви можете її використати.

Формування інформаційного середовища. Створення веб-сайту міста, розвиток інтернет-середовища, формування мас-медійного ресурсу. Здійснення комунікації і піар-програм міста.

Успішна маркетингова стратегія та брендинг міста може стати платформою для самоствердження креативних, амбіційних, міських лідерів, збагачення банальних передвиборних гасел, об`єднання громадян для рішення місцевих проблем і розвитку цього міста.

Програма «електронний громадянин» повинна бути в кожному місті.

В місті обов’язково повинно бути зона відпочинку, зона спілкування, пішохідна зона, вулички, канали, туристичні ресторанчики, магазини, бізнес-квартали, житлові будинки, промислові зони.
Розвиток туристичної галузі. Кожне місто формує себе як туристично-рекреаційний ареал.
Отже, у нас важка ситуація. Але, щоб з неї вийти, треба сформувати план дій, треба вибрати модель розвитку, треба обпертись на міські громади, основою розвитку повинен стати малий, середній національний бізнес і місцеве самоврядування, гроші повинні залишатись в громадах, функції влада повинна передати громадам, інтелектуальний розвиток повинен розроблятись владою разом з університетами і громадськими організаціями, які сформовані в цих громадах.


Європейський досвід брендингу та промоушену міста

Костянтин Бабак,
завідувач сектору інформування громадськості та підготовки фахівців Координаційного бюро європейської інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України (2009-2010 рр.),
керівник міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства

Місто Пітерборо ще донедавна було просте англійське місто, хоча в нього населення 160 тис чоловік. Це було звичайне місто, доки керівництво міста, заручившись підтримкою громади, вирішили, що прийшов час щось змінювати. Для того, щоб не стати депресивним місто вирішило собі створити новий бренд. Тому вони взяли на озброєння інноваційні технології майбутнього. Зараз це найбільший «екологічний кластер» у Британії. Вони продумали все для того, щоб люди хотіли жити у цьому місті. Для цього вони взяли на озброєння «зелену економіку». Тобто вони почали розвивати тільки ті напрямки виробництва, які не забруднюють природне середовище. Більше того, вони створюють все, щоб природне середовище відновлювалось. Це місто є зразком, навіть для інших Британських міст. Якщо ми не будемо дивитись на найкращі зразки, ми ніколи для себе нічого не зробимо.

У всьому досвіді, який ми спостерігаємо від інших європейських країн, немає нічого особливого. Є тільки бажання щось змінити, бажання працювати.

Бренд міста – це сукупність асоціацій, які виникають у індивідуальній чи масовій свідомості під час його згадування. Наприклад, коли ми говоримо про Лондон чи Париж, ми відразу щось згадуємо. І для того, щоб ці асоціації виникали місто повинно відрізнятися від подібного собі.

З іншого боку, бренд міста – це ті відмінності, які разом з емоційним ставленням до них і визнанням їх конкурентноздатними привабливості, становлять у суспільній думці, якусь таку особливість, яку ми називаємо бренд міста.

Якщо Україна дійсно йде до Європи, а у нас більша частина населення вважає, що наше майбутнє – це ЄС, то розвивати брендинг будь-якого населеного пункту – це обов`язок, це система для тих керівників, які цей населений пункт очолюють. Без розробки стратегії покращення іміджу міста, його майбутнє ніколи не буде успішним. Індекс брендингу міста чи якогось населеного пункту вираховується за певною системою. Зараз найбільш популярною системою є City Brand Index – CBI. Існує 6 чинників, які впливають на визначення цього брендингу:
1) зовнішній вигляд;
2) розташування;
3) інфраструктура;
4) люди;
5) ритм, тобто привабливість міст відносно розваг;
6) потенціал.

За цим індексом брендингу міста в Європі існують міста, які протягом останніх 5 років займають перші позиції в десятці.

Розглянемо конкретні випадки.

Прага. На протязі останнього десятиріччя ХХ ст. було модною Європейською столицею. Але, незважаючи на це, керівництво міста не стало заспокоюватись на досягнутому.

У 2002р. вони придумали новий бренд міста. Після цього туризм ще більше збільшився.

Польща. Брендингом міст займаються всі, це реальна щоденна практика, яка дозволила Польським містам не загубитися, стати креативними, стати унікальними. Перед тим, як щось робити було проаналізовано, що робить місто Люблін винятковим. В результаті, визначили декілька позицій: історичне, культурне багатство міста; креативний потенціал; сильна компетенція; екологічний потенціал вироблення продуктів.

Отже, якась родзинка повинна бути у населеному пункті. ЇЇ треба віднайти, помітити, розвивати, тоді в місто потягнуться люди, тоді залишиться молодь, тоді з`являться додаткові робочі місця. Про це треба думати вже зараз. У кожному місті необхідно створити відділ маркетингу. У тих містах, які займалися брендингом, була отримана премія. Вона виражалася в збільшення притоку інвестицій, збільшенні туристичних потоків. Тепер вони можуть знати, що їм майбутнє гарантовано. Адже, люди хочуть там жити. Також вони отримали інтелектуальну власність. Оскільки, бренди мають ціну інтелектуальної власності.

Отже, займайтесь брендингом і ви будете обов`язково успішними.

Практичні механізми та інструменти здійснення брендингу міст

Надія Матвійчук,
керівник відділу маркетингу Інституту трансформації суспільства, старший викладач кафедри міжнародної економіки і підприємництва Національної академії управління

Бренд міста – це образ в уяві громади. Роль бренду – сформувати спільний ідейний простір. Необхідно зробити так, щоб цей образ був позитивним і сходився в один напрям і тоді вас правильно сприймають земляки та мешканці інших міст або країн. І звичайно, потенційні інвестори вас сприймають правильно. Складові бренду міста –це бренди території, навчального закладу, бренд особистості. Територія –це приналежність до спільнот; це довіра до цієї спільноти і місцевої влади; це відчуття захищеності, стабільності. Бренд міста- це водночас і філософська категорія, але водночас вона несе і певний економічний зміст. Тому, що це середовище в якому зручно створювати прибуток в який «заходить» чи український, чи закордонний інвестор і це враження, і статус, які нам дають можливість створювати нові робочі місця. Це майбутні фінансові результати.

Швейцарія. На початку ХХ ст. - звичайна маленька, гірська держава. Вони абсолютно самостійно вибрали свою стратегію і сформували свій бренд, а країна стала казначейством Європи. Не обов`язково, щоб у нас були якісь передумови, щоб сформувати свій бренд. Ми можемо самі обрати стратегію, що саме ми хочемо продати, як ми хочемо позиціонувати себе на зовні.

Україна – це держава з багатою давньою історією. Багато міст вже мали свій, певний образ з історичних умов, які сформувались і з відомих людей, які походили з цих територій. Ми часто кажемо про створення нового бренду або про посилення того образу, що вже існує, або про репозиціювання. Ми обираємо більш новий підхід до себе. Стратегія розвитку міста повинна відображатися в програмі з якою приходить місцева влада на вибори і яку вона просуває до своїх мешканців. Коли ми говоримо про брендинг в Європі, ми знаємо, що він забезпечується місцевим бюджетом. Це те, що нам бракує.

У світі нараховується 36 видів брендів, тих образів, які є популярними в Європі. Формуючи ядро бренду, треба відповісти для себе на питання – «хто ми є? звідки ми? яке наше минуле? куди ми прямуємо?».

Стратегії традиційних міст. Це, наприклад, міста сиру, кави, ігор, меду, бджолярства. Житомирщина надзвичайно багата ремеслами. Який поштовх з минулого ви витягнете в сучасніть?На чому ви побудуєте свою привабливість?

Інша стратегія – пов’язана з комп’ютерами, нанотехнологіями, новими підприємствами. Місто виробництва дорогоцінних каменів, наприклад.

Отже, необхідно вибрати правильну стратегію – традиційну чи інноваційну, чи ми поєднуємо їх разом.
Головні конкурентні переваги, яке отримає місто в результаті брендингу - це соціальна стабільність і відчуття захищеності громади; внутрішні і зовнішні інвестиції; привабливість для туристів; додаткові робочі місця.

Передумови успішного бренду – це люди, медіа, зв’язки і комунікація, спільне спілкування.

Важливі конкретні заходи – довіра жителів до місцевої влади, як стратегічний план розвитку міста; інтерент-сторінка не лише для офіційних постанов, але і для новин, для інформації про клуби по інтересам, гуртки, спорт та ін.

Приклади з маленьких міст з Польщі. Міста проводять собі wi-fi на території всього міста; кожне місто має принаймні 2 ресурси – туристичний портал, зорієнтований на широкий загал, і офіційна сторінка міста. Формування бази електронної розсилки мешканців міста. Тобто новини, які розсилаються мешканцям. База смс-розсилок – новин, анонсів заходів, анонсів ремонтних робіт, розсилання інформації про погоду. Участь міста в державних програмах з розвитку туризму, інфраструктури та інші можливості одержати фінансові ресурси від уряду. Участь у міжнародній співпраці: спільні фестивалі, відправлення молодих фахівців на стажування тощо.

Практичне значення медіа-ресурсів, співпраця з місцевою пресою, створення офіційної веб-сторінки, а також туристичного порталу міста – це ті реальні речі, які ми можемо зробити сьогодні відповідно до тих фінансових ресурсів, які ми маємо. Важливими речами є довіра і прямі контакти між громадою і місцевою владою. Без цього жоден бренду, спільного образу міста не може бути. Також, без англомовної версії матеріалів, головної туристичної інформації ми не можемо залучати іноземного інвестора, а також іноземного, платоспроможного юриста.

Роль бізнесу в брендингу територій

Микола Звєрєв,
депутат Чернігівської обласної ради

Бізнес-серодивище і підприємці – це люди, які мають найвищу ініціативу і ніколи не буде бренду ні територій, ні країни, ні міста, ні територіальної громади, якщо в формуванні брендингу не приймає участь найактивніша частина, ділова частина спільноти, громади.

Це не можливо, коли не існує відкритості і діалогу між владою і бізнесом.

Якщо ми поставимо питання, якщо ми хочемо сформувати брендинг, то коли ми останній раз, як місцева влада чи громада зустрічалися з найактивнішою частиною суспільства і ставили питання – «А як бізнес бачить брендинг території?», і саме бізнесмени можуть знайти вирішення цього питання.

Працюючи, на рівні Київського муніципального бізнес-центру, ми теж приїжджали на Житомирщину, я виступав і перше, що було зроблено – створення міжрегіонального маркетингового центру. Це був успішний проект.

Існує декілька напрямків формування бренду.

Перший – розташування. Тобто саме географічне розташування міста чи логістика в поєднанні з капіталом, з певним бізнесменом, певною бізнес-групою чи місцевим бізнесом, може сформувати бренд міста.

Друге – це історія. Інколи ми можемо відшукати бренд, який раніше мали, який був зруйнований в історичному процесі. Бізнес, залучаючи розвиток в інфраструктури якогось містечка, розпочинає формувати брендинг цієї територіальної громади. Але для цього потрібні гроші.

Розглянемо приклад брендингу на прикладі вивчення історичного коріння. У Шестовиці, біля Чернігова проводяться історичні бої. То, що це єдине поселення норманів на території Сіверської землі. На сьогодні, це великий проект, який фінансують шведи, норвежці і т.д.

Інший, але негативний бренд – Чорнобиль і Чорнобильська зона.

На Житомирщині є ті «перлинки», з яких можна робити бренд.

Практичні проекти, які ми зараз реалізовуємо – це інноваційні технології. Адже, не можливий напрямок розвитку бізнесу без інновацій. І тоді, якщо не вистачає місцевих ресурсів, то громада, мер через відкриту політику і діалог, має їх залучати.

Існує ціла низка інноваційних проектів, де перебуває іноземний капітал. Найбільша проблема – існує більше 100 проектів, куди бізнес не хоче вкладати гроші. Але найбільша біда, це непідготовлена свідомість громад, делеговані повноваження, які йдуть мерам – закриті і вони кажуть, що треба йти по вертикалі влади, тобто це відсутність місцевого самоврядування; а також, жахливе законодавче поле. Все це виводить на бідність і депресивність, яка породжує корупцію. Ми повинні боротися і руйнувати це негативне явище. ніякий бізнес, ніколи не прийде в те середовище, яке його знищить. Ми повинні з хлібом і сіллю зустрічати інвестора, у якого думки співпадають з бажаннями громади вижити.

Ще один блок брендингових проектів – екологічний туризм, вирощування екопродуктів, екопоселення. На Чернігівщині і Полтавщині є бренд. Це мінерал майбутнього. Є вже бізнесмен, який створив проект - «Український бренд». І через 20 років в цьому селі буде найкраща клініка. Бренд унікально лікує опорно-рухову систему.

Отже, на треба в кожній громада робити підтримку бізнесу.

Дискусія

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
Національної академії управління

Створення позитивного іміджу міста, навіть в умовах недоробленого законодавства, недоробленої моделі місцевого самоврядування. Скажімо, Асоціація Міст України, секретар – Піцик, вони на 1 грудня зібрали нараду в Києві. Я кажу, візьміть закон польський 1999 року, як в них була створена модель місцевого самоврядування. Інститутом Трансформації разом з юристами розроблена модель, яка б підходила нам. Це вже готовий законопроект. Як Верховна Рада продовжувала собі повноваження на роки, так і продовжимо на місця. Оскільки, є асоціація, нехай вона виступить, як рушійна сила. Але, до цього часу нічого не зроблено. На сьогоднішній день, маємо знищене самоврядування в Україні. Але процес не відворотній, якщо Україна європейська країна, то в нас буде те ж саме, що й у них. А у них все визначено: ніяких Рай адміністрації, ніякої Центральної вертикалі, ніякого поділу на1 –ий, 2-ий, 3-ій сорт громад немає. Тому, в умовах системи керованого хаосу, ієрархія і централізація – це неконкурентні речі.
Місто, в умовах бережливого розвитку, стає наріжним каменем розвитку країни. А без позитивного іміджу, не можливо залучити інвестиції. Наприклад, Городня була в жахливому стані. В місті був телевізійний завод, який пішов у небуття. Місто було в депресії, прийшов новий мер молодий, енергійний. Тоді ми виробили для них модель розвитку.

Отже, наш досвід надзвичайно успішний.

Тренінг „Створення позитивного іміджу міста” провела Надія Матвійчук, керівник відділу маркетингу Інституту трансформації суспільства, старший викладач кафедри міжнародної економіки і підприємництва Національної академії управління, сертифікований міжнародний експерт за програмою S.E.N.S.E. (Strategic Economic Needs and Security Exercise) для представників української влади та НДО, організованою Центром східноєвропейських студій Варшавського університету спільно з Американським інститутом миру за підтримки Міністерства національної безпеки та МЗС Польщі.

Питання, що висвітлювалися під час тренінгу:

~ Індивідуальний стиль міста
~ Методи та напрями формування іміджу міста
~ Промоція міста у світовому інформаційному просторі
~ Переваги, які надає місту Інтернет

Нам надзвичайно бракує і в своєму житті, і в професійному – стратегічного бачення. Ні один підприємець, ні один міський голова сам по собі не може самостійно побачити загальний образ території. Для цього обов`язково проводяться опитування громадської думки серед мешканців. На сьогоднішній день, Інститут трансформації суспільства має 45 сайтів, серед них є як офіційні, так і неофіційні.

Отже, розкажіть, як ви бачите образ Вашого міста? Яке перше слово чи салоган приходить на вашу думку, коли Ви розповідаєте про своє місто? Розкажіть, про три ключові проблеми, які у Вас існують. Який шлях вирішення проблеми Ви б запропонували. Чи є у Вас великі підприємства чи відомі бренди? Чи є у Вас сайт?


Валентина Онофріюк,

Володарськ-Волинський селищний голова

Був період, коли тут жив Кутузов. Зараз існує парк ім.. Кутузова. Раніше наше селище жило за рахунок великого підприємства. Наш край багатий на такі корисні копалини, як топаз, кварц, граніт. Це підприємство працювало не тільки на прикраси, а й на військову промисловість. Після розпаду СРСР підприємство не працює. Там працювало 3000 людей і зараз всі люди залишись безробітними. Шахти зараз заповнені водою. Є інвестор, який розрахувався з заробітною платою працівників, за землю селищній раді в цьому році. На сьогоднішній день, вони роблять ремонт гранувальної фабрики. Зараз у нас працюють приватні камнепереробні підприємства, є шахти, є підприємства, які виробляють і переробляють брущатку. Є в нас унікальний музей коштовного і декоративного каміння. До нас приїжджає дуже багато людей з дипломатичного корпусу, студентів, учнів, туристів з-за кордону. Дуже багато відомих людей з Володарську. Недавно реалізували проект польсько-української культури.

Василь Толочко,
секретар Бердичівської міської ради

Кожне місто має свій бренд. 2 роки тому назад було 20 років з виводу наших військ з Афганістану. Ми були делегацією в місті Києві. Цей бренд ми використали для інвестиційного форуму. Ми створили пластмасовий білет на Бердичів і сказали, ті, хто приїде в м. Бердичів, отримає пільгу і отримує можливість поміняти пластмасовий білет на металевий. До нас з цим білетом приїхав посол Малайзії, посол Франції і посол Польщі. У нас будується підприємство «Інко-фуд», 20млн євро інвестицій. Це буде третій бренд в Бердичеві в харчовій промисловості, один з них –це Бердичівське пиво.

У нас кожен рік влітку, коли йде паломництво, з’їжджаються люди з усієї України та Європи. Також, земля на Говерлі саме з Бердичева. У мене є гарна фраза: « Все, що починається з Бердичева, має гарний розвиток та Боже благословення». У нас є декілька брендів пов’язаних з розвитком спорту та знакових фігур. В останньому турнірі приймали участь 11 міжнародних делегацій, 111 спортсменів.

Салоган міста – «місто чотирьох культур». Ми маємо веб-сайт. Кожне місто має свою символіку.

Андрій Гуденко,
заступник Овруцького міського голови

У місті знаходиться старовинна церква дванадцятого століття ім. св. Василя. У цьому році виповнилося 100 років після реставрації. Збудований новий собор, який був розвалений в 30-ті роки. В місті був розташований великий молочноконсервний комбінат підпорядкований Москві. Перший інвестор, який до нас прийшов – це Базаров з Ленінграду. За час його роботи, люди були ним задоволені. Проте, зараз господар невідомий. Завод займає зараз 5-6га землі. Овруч всі знають, як мисливське господарство. Місто оточене кар′єрами. В Овручі знаходиться митний пост. Збудований новий готель, 4 зірки. Біля Овруча знаходиться Поліський заповідник.

Сергій Гераймович,
начальник інформаційного-консультаційного відділу Коростенської міської ради

У місті створений, але зараз перероблюється, стратегічний план розвитку міста. Одна з перших перспективних цілей – влада і громада. Створення інформаційного ресурсу створений для більш активної громади – молоді. Оскільки, Коростень знаходиться біля Києва, у нас є проблемою – відтік кадрів. Тому, що приваблива заробітна плата і жити в Києві, нікого ще не залишало байдужим. Великою проблемою нашого міста є відсутність Вищих Навчальних Закладів. Тому, постала друга ціль – створення туристично-привабливого міста, міста комфортного для мешканців. Наш салоган – «побачити, значить полюбити».
У нас проходить фестиваль дерунів – це особистий бренд.

Володимир Проценко,
заступник голови Черняхівської районної ради

У нашому селищі 10 - 11тис чол. Перші згадки про Черняхів йдуть з 1545 р. На сьогоднішній день, найголовнішим брендом є вирощування екопродукції і вироблення екопродутів. Ми переводимо котельні на альтернативні види палива. У нас є спільне датсько-українське виробництво – «Даніко», які займають виробленням і продажем котлів такої формації. Без ремонту такий котел може працювати протягом 20 років. Найунікальше, що є в нашому селищі – Головенський кар′єр.

Олександр Гаврилюк,
Червоноармійський міський голова

Населення – 5,5тис населення. Це районний центр. Бренд – це наша назва населеного пункту. Черврноармійськ знаходиться по трасі Київ-Чоп, всього 7км. Траса від Київ-Чоп до населеного пункту – одна з найкращих. на сьогоднішній день, у нас є швейна компанія. До нас прийшов інвестор на колишній хлібзовод. Сьогодні в райцентрі лікарня – одна з найкращих. Червоноармійськ виробляє продукцію на експорт.

Петро Кухарчук,
проректор Житомирського державного університету ім. Івана Франка

Створили родинний парк. І в кожному селі студент, безкоштовно проходячи практику створив дизайн біля будинку культури, пам’ятника, кладовища. У Васильцях плануємо створити родинні лавочки чи бесідки. Я повернувся з Одеси, так в цьому місті меценат за власні кошти побудував пам’ятник Деребасу.

Отже, ми поспілкувалися. Кожен подумав прос себе, про іншого. Такого плану обговорення треба проводити в місцевій громаді, почути нові ідеї і обов’язково записати.


Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
Національної академії управління

Існуюча адмін територіальна і місцевого самоврядування модель абсолютно себе вичерпала і не дає можливості, на сьогоднішній день, розвиватись громадам. Отже, необхідна зміна. Інститут трансформації суспільства розробив таку модель. На жаль, керівництво асоціації в особі Піцика та інших мерів, які постійно змінювались, не хочуть це робити. Піцик є частиною тієї модель, яка сьогодні фінансово-корпоративна, кланово-олігархічного капіталізму вибудована. Вона дуже проста – це піраміда: 4% - міліардери, 20% - середній клас, який найближчим часом зникне; 75-80% - бідні. Отже, це модель, яка з одного боку, формує латифундії, з другого – резервації. І там немає місця самоврядуванню, брендингу, промоушену, маркетингу. Там є панщина і раби на плантаціях. То му ця модель є абсолютно не прийнятною і в Європі функціонувати не може. Ця модель не може функціонувати, їй на зміну повинна прийти модель «нородного дому», в економічному плані народного капіталізму. У цій моделі ключовими є місцеве самоврядування і громада. Отже, я пропоную таку річ:
1) нам необхідно змінити систему громад. Кожен керівник громади повинен берегти і розвивати її;
2) необхідно зібрати всіх керівників районних рад і громад за те, щоб прийняти закон про місцеве самоврядування в Україні;
3) потрібно ліквідувати рай адміністрацію.

Для всіх депресивних громад розробляється інвестиційний план розвитку, для них розробляється відповідна модель і тоді, туди направляються інвестиції. Далі робиться така річ: ті села, що розташовані навколо районного центру, там обирається солтис, він має бюро 3-4 людини, а люди голосують, як за список єдиної громади. мають бути позапартійні вибори.
Ми пропонуємо створити свою веб-сторінку.

Є закон розвитку. Він полягає втому, що завжди щось помирає, а нове народжується. Коли нове, живе не може відторгнути старе, тоді воно накопичує сили і виштовхує – це називається трансформацією. Коли старе, мертве захоплює все більший простір, починається процес тогнатократії. Тоді в живому формується система «кризових менеджерів». Вони формують план, як мертве, старе усунути. Це називається революцією. Якщо в суспільстві не знайшлось трансформаторів, революціонерів, то старе, мертве захоплює все більший простір. Воно перетворює суспільство в ентропільну масу і тоді відбувається хаотичний процес очищення. В суспільстві він відбувається під назвою «бунт». В результаті формується модель охлократії. Отже, ми повільно, але впевнено прибуваємо до станції «бунт». Далі буде «охлократія», в якій ми з вами не потрібні. Тому треба розмовляти між собою, треба розширити свідомість, треба вийти з вищезгаданої моделі і стати й сказати собі «екстенсивні ресурси - вичерпані». Жити далі так не можливо, тому треба використати модель «свій, до свого».Всі громади рівні, інтереси однакові. засади нової моделі прості - це кооперація, яка не передбачає наявності мільярдерів. Капітал веде себе, як прийнятна цивілізована структура, якщо прибуток не перевищує 40%. отже, ми готові до такого спільного з вами процесу

Керівники органів місцевого самоврядування та державні службовці Житомирської області про важливість розробки бренду населеного пункту та становлення якісного врядування – результати опитування

Прес-служба
Інституту трансформації суспільства   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 лютого 2018
Україна заборонила в’їзд майже 1500 особам за візити в анексованому Криму
19 лютого 2018
Пріоритет Польщі – повернення цілісності України
19 лютого 2018
Калінінградська область знову перетворюється у військову фортецю
19 лютого 2018
67 років тому змінено польсько-радянський кордон
19 лютого 2018
У Польщі зростає кількість хворих на грип
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 лютого 2018
Вишгород:Друге життя упаковки
Вишгород
20 лютого 2018
Скадовськ:На гала-концерті фестивалю "Острів Різдва" виступив переможець талант-шоу «Голос Країни», протоієрей Олександр Клименко
Скадовськ
19 лютого 2018
Районна рада погодила виділення 320 тис. грн. на придбання житла для лікарів та 250 тис.грн. на потреби поліклінічного відділення
Пирятин
19 лютого 2018
До відома суб’єктів господарювання!
Ромни
19 лютого 2018
Міжнародна сільськогосподарська виставка «Agritec-2018»
Ромни
19 лютого 2018
Обласні змагання з волейболу серед чоловічих команд
Ромни
19 лютого 2018
Відкритий обласний турнір з волейболу, присвячений пам’яті «Героїв Небесної Сотні»
Ромни
19 лютого 2018
Консультує Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО
Ромни
19 лютого 2018
Змагання з настільного тенісу, присвячені 29-й річниці виводу військ з Афганістану
Ромни
19 лютого 2018
Нова українська школа: в Сумах розпочалося навчання тренерів
Ромни
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 лютого 2018
Авиаудар правительственных войск в Сирии: погибло 70 человек
19 лютого 2018
В Перми на Масленицу сожгли чучело информатора, рассказавшего о допинге в России
19 лютого 2018
Бойовики 9 разів обстріляли позиції ЗСУ, є загиблий і поранені
19 лютого 2018
Би-Би-Си: в сентябре в Сирии погибли еще 54 наемника из России
19 лютого 2018
Міжбанк відкрився доларом по 27,03
19 лютого 2018
Саакян: Президент постепенно становится нерукопожатным на Западе
19 лютого 2018
Цинізм Порошенка не має меж – Лещенко
19 лютого 2018
У Дагестані озброєний чоловік розстріляв людей у церкві
19 лютого 2018
Армия обороны Израиля утром атаковала «объекты подземной инфраструктуры» на границе с Газой
19 лютого 2018
Дуда выразил разочарование результатом встречи вице-премьеров Польши и Украины
TyTa