Неділя, 18 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко
13 березня 2018
Трамп заявил, что за отравлением экс-ГРУшника Скрипаля может стоять Россия
13 березня 2018
Тереза Мэй завтра объявит об ответных шагах Британии по "делу Скрипаля"
13 березня 2018
Експерт: Україна не може впоратися з посткомуністичним олігархатом


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
ІТС 27 вересня 2011

Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади: українські можливості в контексті фінського досвіду

27 вересня 2011 року у Хмельницькому Інститут трансформації суспільства (Київ) спільно з Національною академією управління (Київ) та Управлінням державної служби Головдержслужби України у Хмельницькій області провів тренінг „Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади: українські можливості в контексті фінського досвіду”. Захід організовано за сприяння Хмельницької обласної ради, Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької міської ради.
Тренінг відбувався за підтримки Посольства Фінляндії в Україні.

Мета тренінгу:
~ Аналіз існуючих та поширення нових джерел економічного розвитку українських міст.
~ Вивчення європейського досвіду якісного врядування (good governance) на рівні малих і середніх міст.
~ Забезпечення працівників органів місцевої влади України сучасними знаннями та навичками, у тому числі на основі фінського досвіду, у таких сферах, як: управління процесами місцевого розвитку, налагодження ефективної комунікації між місцевою владою та громадою, формування й використання інформаційних потоків, спрямованих на активізацію розвитку місцевих громад.
~ Залучення місцевих громад до інтерактивного діалогу з місцевою владою щодо шляхів формування комфортного життєвого середовища і впровадження належного управління в українських містах.
~ Підвищення ролі лідерів місцевої влади у житті та зміцненні громад.

Учасники заходу:
керівники Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної ради, Хмельницької міської ради, Управління державної служби Головдержслужби України у Хмельницькій області; представники Національної академії управління, Інституту трансформації суспільства, голови райдержадміністрацій, міські та селищні голови, депутати міських і селищних рад, держслужбовці, засоби масової інформації Хмельницької області. 

ВСТУПНІ ПРОМОВИ КЕРІВНИКІВ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ ТА ОРГАНІЗАТОРІВ ТРЕНІНГУ


Леонід Місінкевич, перший проректор Хмельницького університету управління та права, відкриваючи тренінг, відзначив, що фінський досвід управлінської діяльності давно визнаний у світі як один із найбільш ефективних. Тому можна говорити, що учасникам тренінгу випала чудова нагода ознайомитися і долучитися до дієвих методів управлінської практики, які обов’язково посприяють процесам формування в Україні комфортного життєвого середовища та впровадження належного управління у регіоні. Важливо й те, що участь у заході беруть студенти, – наша майбутня зміна, яким дуже важливо опановувати під час навчання кращий досвід та новітні методики. Доповідач наголосив, що органи місцевого самоврядування нині потребують сучасних знань і у сфері комунікативної діяльності, яка повинна спиратися на відповідний європейський досвід. Отже, тема тренінгу є вкрай важливою та своєчасною.

Микола Дерикот, голова Хмельницької обласної ради, наголосив на актуальності реформування органів місцевого самоврядування, оскільки Україна у цілому вступила в довгоочікуваний період здійснення широкого комплексу загальнодержавних реформ, а той стан справ, який мав місце дотепер, можна охарактеризувати лише як стабільну стагнацію. Доповідач зауважив, що за відсутності в Україні необхідного законодавства у цій сфері, життєво необхідні для органів місцевого самоврядування різних рівнів процеси застигли на стадії обговорень, і далі справа не пішла. Головною причиною цього була й залишається психологічна і фахова неготовність посадових осіб змінювати підходи до роботи. Це унеможливлює виконання ними свого головного завдання: створення і підтримки сприятливого життєвого середовища, а також надання послуг населенню.

Крім того, наголосив М. Дерикот, реформування органів місцевого самоврядування є більш складним завданням ніж реформування органів виконавчої влади взагалі, оскільки провести відповідний перерозподіл повноважень, відповідальності та фінансових ресурсів без розуміння їх спроможності виконувати ці повноваження, – взагалі неможливо. Це питання потребує виваженого і зрілого підходу до його вирішення, резюмував доповідач.

Сьогодні, підкреслив голова обласної ради, як ніколи гостро постає питання саме широкої системної реформи галузі, для втілення якої є всі можливості: політична воля, інтегрована влада та теоретичні напрацювання. При цьому має відбутися передача частини повноважень на користь органів місцевого самоврядування. На думку М. Дерикота, рівень децентралізації влади повинен відповідати розумному співвідношенню двох показників – свободи органів місцевого самоврядування у прийнятті рішень та адекватній відповідальності за ці рішення. При цьому місцеві бюджети мають бути достатніми для виконання відповідних повноважень.

Давно назріла необхідність проводити зміни виходячи, насамперед, із потреб людини, підкреслив доповідач. Ось чому, починати реформування в галузі освіти чи охорони здоров’я, не провівши перед цим реформи органів місцевого самоврядування, є помилковим рішенням.

Цей тренінг, зазначив голова обласної ради, покликаний допомогти місцевій владі вирішити частину проблем, акумулювати нові ідеї, обговорити пропозиції, що в майбутньому дасть корисні результати для розвитку регіону і України в цілому. “Нам пора уже починати цілеспрямовану, конструктивну роботу для досягнення завдань життєво необхідних громадам”, – підсумував М. Дерикот.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, охарактеризував тренінг як надзвичайно важливий і потрібний захід для Хмельницької області задля розвитку якісного управління у сфері місцевого самоврядування.

Він пояснив, що формування сучасних управлінських і комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади – це необхідна умова для здійснення ефективної адміністративно-територіальної реформи, другий етап якої вже на часі в нашій державі. У цьому зв’язку в нагоді може стати фінський досвід якісного врядування. Олег Соскін детально розповів про 10-річний доробок Інституту трансформації суспільства (ІТС) щодо поширення серед керівників органів місцевого самоуправління європейського досвіду якісного управління. За цей час було проведено 12 навчальних візитів до провідних країн Європи, у яких взяли участь майже 100 міських голів з усієї України, але внесок фінських партнерів є особливо значним, а їх досвід – унікальним. Фінляндія переходить нині до дворівневої системи управління, де значення і роль громади є визначальним. Доповідач відзначив, що тільки заможне та сильне місцеве самоврядування здатне забезпечити відповідний рівень життя українських громадян. А найдієвіший і найкоротший шлях до заможних громад, кращого життя та якісного врядування – переймати кращий світовий і європейський досвід.

Олег Соскін подякував керівництву Хмельницької області за сприяння в організації заходу, а Посольству Фінляндії в Україні – за всебічну підтримку проекту, в рамках якого проводиться тренінг.

Оуті Ісотало, другий секретар Посольства Фінляндії в Україні, щиро привітала учасників тренінгу та наголосила на важливості діяльності неурядових громадських організацій в Україні для розвитку і поглиблення процесів європейської інтеграції. Вона підкреслила, що Фінляндія всіляко допомагає та буде допомагати Україні на цьому шляху. Пані Ісотало вперше приїхала до Хмельницького і позитивно відзначила той факт, що питанням якісного врядування, реформам місцевого самоуправління надається в регіоні особлива увага. Побажавши учасникам заходу плідної роботи, вона наголосила на безумовній необхідності впровадження у повсякденну практику отриманих під час тренінгу знань та умінь, що є наріжним каменем на шляху до успіху будь-яких реформ.

Григорій Гоцький, начальник Управління державної служби Головдержслужби України в Хмельницькій області, наголосив на актуальності тренінгу, що сприятиме запровадженню передового досвіду у процес підготовки державних службовців. Знайомлячись з успіхами, які досягла Фінляндія, ми зможемо іншими очима подивитися на рівень організації нашої роботи, побачити відмінності, зробити певні висновки. Все це робиться, підкреслив виступаючий, задля досягнення єдиної мети – покращення надання своєчасних та якісних послуг нашим споживачам.

Людмила Черевченко, керуюча справами виконкому Хмельницької міської ради, висловила переконання, що захід, який проходить сьогодні у Хмельницькому, буде успішним і корисним, оскільки місцеві державні службовці люблять учитися та здобувати нові знання. “Обмін досвідом, спілкування з колегами, ознайомлення з новими методами і формами роботи надасть нам нові можливості удосконалювати нашу професійну діяльність”, – підсумувала Л. Черевченко.

ВИСТУПИ ЕКСПЕРТІВ


1. Якісне врядування як основа конкурентноспроможного розвитку міст

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління,
сертифікований експерт з питань розвитку місцевого самоврядування Фінляндії


Питання щодо впровадження якісного врядування або Good Governance є надзвичайно важливим насамперед тому, що Україна обрала європейський шлях розвитку, який, як відомо, підтримує більш як половина населення нашої держави. Термін Good Governance вперше з’явився у 1997 році, а структури ООН згодом почали його широко застосовувати. На жаль, в Україні сьогодні як на державному, так і на місцевому рівні погане врядування. Якщо ми бажаємо стати частиною Європи, то повинні прагнути досягнути їхніх стандартів, зокрема у галузі управління. Всі країни на Європейському континенті переходять до особливої моделі консенсусу при врегулюванні будь-яких питань. Good Governance – саме така модель, яка містить ефективне, демократичне якісне, професійне, врядування. А в наближенні до завдань нашого сьогоднішнього тренінгу – це може означати надання якісних послуг членам громади.

Загальні принципи якісного врядування всім нам добре знайомі. Це: верховенство права, колективність, консенсус, прозорість, підзвітність, відповідальність, рівноправність, ефективність, дієвість та ін. Існуюча в Україні модель управління не може забезпечити дотримання та виконання всіх цих базових принципів для впровадження якісного врядування. На жаль, в Україні поки-що погане врядування, і в цьому легко пересвідчитись. Що ж потрібно зробити, щоб досягти певних зрушень на краще? Як завжди важливо проаналізувати ситуацію та сформувати якісний план дій. Починати планування потрібно із врахування глобальних завдань, і тому важливо, щоб кожна територія розробила стратегію свого розвитку, а стратегії розвитку регіону, міста та громади узгоджувалися одна з одною. У нашому випадку можна спробувати подумати про створення стратегії розвитку всього Поділля, яке включає ряд областей. Усі ці питання повинні вирішуватися гармонізовано та добровільно, адже вирішальна роль мусить відводитися громаді.

Добре, або професійне, урядування на рівні міста або селища дозволить створити справедливий та високоефективний механізм надання послуг, що надасть можливість на європейському рівні забезпечувати потреби наших громад. Цього, однак, не досягти, не обравши за мету більш тісну взаємодію органів місцевої влади з громадськими неурядовими організаціями, місцевими підприємцями та членами громад.

Впровадження стратегії розвитку повинно мати відповідне інформаційне забезпечення. Для цього містам, селищам, селам обов’язково слід створити веб-сторінку свого населеного пункту. Але найголовнішим для поступального розвитку є те, що міста самі повинні розпоряджатися своїми бюджетами і бути підзвітними з цих питань, головним чином, перед власними громадами.
Крім вищезазначених, дуже важливим є кластерний підхід до врядування. Він означає використання тих раціональних переваг і засобів, які має певна територія та її сусіди. Наприклад, в Австрії і Скандинавських країнах ніколи не передаються у приватну власність монопольні структури, зокрема енергопостачальні. Адже така передача або продаж дуже невигідні місцевим громадам. У нас ситуація, на жаль, інакша, але ще не все втрачено. У європейських країнах існують прецеденти повернення структур монополістів у власність громади.

Не можна не згадати про важливість децентралізації управління на місцевому рівні, а також про підготовку кадрів і розвиток у посадовців основ стратегічного мислення. Ми повинні готувати державних службовців, які відповідають сучасним вимогам, що означає приділяти більшу увагу питанням мотивації працівників.

Немає сумнівів, що для того аби змінити наше життя на краще, важливо спиратися на передовий досвід. Саме тому за показовий приклад було обрано Фінляндію, яка займає перше місце за якістю життя у світі; де справді збудована прогресивна модель народного капіталізму, де рушійною силою суспільства, на відміну від України, є середній клас. Фінляндія має одну з найкращих моделей місцевого врядування, яка сьогодні ефективно реалізована.

Розглянемо основні принципи Good Governance у цій країні, серед яких відзначимо: управління за ситуацією, її моніторинг, визначення результатів, управління і контроль результатів.
У Фінляндії немає районів чи областей, як у нас, – існують тільки муніципалітети й центральний уряд країни. У цій країні немає поділу на села, селища, міста, у них є громада та утворені муніципалітети, яких сьогодні налічується 336. Гроші, зароблені громадою, головним чином залишаються на місцях. Мер у фінських муніципалітетах не обирається, а є виконавчим менеджером, тоді як в Україні мер очолює і раду, і виконавчу владу. Фінни вже перешли на такий рівень, коли громада спроможна забезпечити себе сама. Велику роль у цьому процесі відіграє використання Інтернету. У Фінляндії – відкритий доступ до інформації, відсутні бюрократичні перепони при веденні бізнесу та у житті суспільства. Використовуючи можливості Інтернету, фінни можуть вирішувати будь-які питання, які потребують співпраці з місцевою владою, знаходитися з нею на постійному зв’язку.

А що в Україні? Значна кількість міст не має веб-сайтів, а ті що є – вражають примітивізмом. Для якісного спілкування громади, бізнесу і влади вже досить давно існують сучасні механізми, зокрема, опитування громадської думки, громадські слухання та інші. Міські або сільські голови мають використовувати ці засоби, зокрема для економії свого робочого часу.

У Фінляндії муніципальні фінанси формуються за рахунок податків, відсутні казначейства, рахунок муніципалітетів відкритий у комерційному банку. Місцева громада сама може визначати ставки податків. Захист навколишнього середовища – важливий елемент якісного врядування у Фінляндії. Міста формуються там у вигляді садів. Майже в кожному місті є бізнес-інкубатори, а їхнім досягненням у сфері охорони здоров’я можна лише позаздрити. Як результат, середня тривалість життя у фіннів перевищує 80 років і вони зберігають можливість жити активним життям навіть у похилому віці.

Як бачимо, повсякденне життя у Фінляндії значно відрізняється від стану справ у наших селах містах та і в країні у цілому. Часу на роздуми вже не залишилося. Ось чому нам потрібно вивчати та якнайшвидше реалізовувати досвід Фінляндії хоча б у сфері місцевого самоврядування. Треба усвідомити: якщо це вдалося фіннам, то і ми зможемо.

2. Шляхи взаємодії місцевої влади і громади: фінський досвід та українська перспектива

Вадим Сахаров,
завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва
Національної академії управління, професор, радник з економічних питань
Посольства України у Фінляндії (1994–1997 рр.)


Фінляндія сьогодні є країною, якою по праву пишається кожний її громадянин, але були часи, коли вона належала до найбідніших країн Європи. Фінляндія – це країна, де дуже комфортно жити, де практично неможливо стати мільярдером, (серед фіннів є лише один мільярдер, та навіть він проживає у Швеції), і в той же час дуже важко залишатися бідним. Якщо людина надовго втрачає роботу через якісь обставини, держава всіляко допомагає їй. Свого часу мені довелося попрацювати у цій країні у складі українського посольства, і я багато чого побачив на власні очі. Зазначу лише, що майже півстоліття радянські люди займалися побудовою соціалізму, але саме фінни спромоглися побудувати справжній, народний соціалізм. На початку 90-х років минулого століття, після розпаду Радянського Союзу, з яким вона мала тісні економічні зв’язки, Фінляндія зробила ставку на ті галузі економіки де мала добрі напрацювання, і де могла продемонструвати певну конкурентноздатність. Згодом Фінляндія досягла на цих напрямках вражаючих успіхів. Та фінське диво проявилося не тільки у цьому. Не зважаючи на те, що фінни віддають значну частину свого заробітку до бюджетів різних рівнів, рівень життя у цій країні вражає навіть середнього європейця. Які ж передумови такого комфортного існування? Як не дивно, головним чином це низька корупція та якісне врядування.

Фінляндія входить до п’ятірки найменш корумпованих країн на земній кулі, але також є однією з найбільш децентралізованих держав у світі. Однією з ключових передумов фінського успіху є створення дуже раціональної та вдалої системи влади, яка складається з центральної та місцевої. Ще два роки тому в країні було п’ять губернаторів, однак зараз у Фінляндіє немає більше ні провінцій, ні губернаторів. Зате в країні існує 336 муніципалітетів. Саме муніципальна рада – найбільш важлива ланка у місцевому управлінні, зокрема, вона навіть вирішує яку назву повинен носити населений пункт. У нас таке питання віднесено до компетенції Верховної Ради України. Всі партії, зареєстровані в країні, беруть участь у житті муніципалітету, оскільки муніципальні збори призначають політичний виконавчий орган, до якого входять представники всіх політичних сил. Опозиція звичайно залишається, але фактично вона просто допомагає у спільній роботі. Голови міст та сіл, як правило, обираються муніципальними радами. З ними укладається відповідний контракт, а їх орієнтовна зарплатня у 2-3 рази вища від середньої по країні, яка зараз складає близько 2600 євро на місяць.

Фінни не обирають голову адміністрації. Муніципальне управління очолює менеджер, який призначається муніципальною радою. Такий керівник, поряд із іншими спеціалістами, які працюють у муніципальному управлінні, зберігає свій пост незалежно від результатів виборів. Більшість муніципальних менеджерів є високопрофесійними фахівцями, які мають магістерський або докторський вчений ступінь. Цікаво, що більшість членів фінського парламенту, і навіть міністри, є членами муніципальних рад.

На закінчення, декілька слів декілька слів про раціональність рішень, які приймаються на всіх рівнях, і на місцевому, зокрема. Все продумано і працює для блага людини, і це не просто слова. Цікавий іноземний досвід впроваджується дуже швидко. Пенсіонери отримують гарні пенсії і мають можливість подорожувати закордон. Медичне страхування є обов’язковим для всіх громадян Фінляндії, а лікарні вражають своєю впорядкованістю і комфортом. Освіта в країні є безкоштовною, і включає безкоштовні підручники, харчування і транспортні послуги для школярів. Як це не дивно, але ціни на житло в Фінляндії порівняно не такі дорогі, як в Україні. Кожна фінська сім’я живе у будинку або в окремій квартирі. За законодавством біля дому має бути стільки місць для паркування, скільки квартир є у будинку. Крім того, усі місця для паркування у містах – безкоштовні. У кожному будинку обов’язково є сауна, а під будинком – басейн.
Треба зауважити, що фінни надзвичайно законослухняні люди. Цей принцип вони уміло використовують у суспільно-політичному та економічному житті. Фінни переконані, що це одна із першопричин їхнього процвітання.

У жителів Фінляндії безперечно є чому повчитися. Тому, по можливості, раджу вам відвідати цю чудову країну. Наразі вважаю, що нам необхідно вивчати та використовувати практичний досвід якісного управління Фінляндії та інших передових країн світу.

3. Створення Центру надання адміністративних послуг: досвід міста Хмельницького

Людмила Черевченко, керуюча справами виконкому Хмельницької міської ради

Насправді від свідомості суспільства, а головним чином його еліти, залежить сьогодні дуже багато, а саме успіх будь-якої діяльності, що здійснюється у державі. Місцева влада покликана вирішувати, насамперед, проблеми людей. Територіальна громада міста Хмельницького є дуже активною, тому ми отримуємо щорічно 20-30 тисяч звернень від громадян. Тому, нам потрібно розвиватися та удосконалюватися у своїй управлінській діяльності. Хоча ми намагаємося працювати якнайкраще, проте громадяни висловлюють певну кількість нарікань і вказують на недоліки нашої роботи, головними з яких є: брак поваги до відвідувачів, територіальна та предметна розпорошеність адміністративних закладів, довготривалі строки надання послуг тощо. Наші працівники покликані вчасно реагувати на ці сигнали, надавати людям необхідні пояснення та вдосконалювати свою роботу, наслідуючи при цьому передовий досвід. У результаті, завдяки допомозі керівництва міста, ми змогли провести відповідну реорганізацію та створити нову структуру для більш досконалої допомоги громадянам при забезпеченні їх нагальних потреб. Зразу скажу тим колегам, які захочуть наслідувати наш приклад, – це було нелегко, значний спротив ми отримали, зокрема, від власного персоналу. До цього треба бути готовими.
Основним етапом, який допоміг підвищити ефективність нашої роботи, стало створення інформаційно-технологічних карт надання послуг, – зрозумілих і зручних, насамперед для громадян. Це нововведення дозволило згодом значним чином упорядкувати надання адміністративних послуг та приступити до створення у місті Хмельницькому відповідного Центру, під який виділено окремий будинок, обладнаний сучасною комп’ютерною технікою, програмним забезпеченням та меблями.

Після тренінгу відбувся практикум «Налагодження ефективної комунікації між місцевою владою та громадою», який провела: Надія Матвійчук, керівник відділу маркетингу Інституту трансформації суспільства, координатор проекту ІТС «Українські міста в Інтернеті»,сертифікований експерт з питань розвитку місцевого самоврядування Фінляндії

Серед учасників заходу буде проведено анкетування щодо впровадження системи ефективного управління в містах України.

Матеріали тренінгу будуть надруковані в „Інформаційному бюлетені українських міст” та місцевих ЗМІ, .а також розміщені на сайтах www.soskin.info, www.ist.osp-ua.info, www.cityukraine.info, www.guds.gov.ua/sub/hmelnitska, www.cpk.iuniver.km.ua, www.oblrada.km.ua, www.adm.km.ua, www.khmelnytsky.com, www.univer.km.ua

Прес-служба
Інституту трансформації суспільства   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
16 березня 2018
Українські католики, як і польські, закликали Церкву захищати єдність шлюбу
16 березня 2018
У Польщі буде встановлено пам’ятник українському священику
16 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
16 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
16 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
16 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
16 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
16 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
16 березня 2018
Новоград-Волинський
16 березня 2018
Новоград-Волинський
16 березня 2018
101 інформує!
Новоград-Волинський
16 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
16 березня 2018
Скадовськ:На Херсонщині закликають ввести державне регулювання вартості молока
Скадовськ
16 березня 2018
Відбувся фестиваль «Крила надії»
Пирятин
16 березня 2018
Відбувся звіт міського голови
Ромни
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
18 березня 2018
МихоМайдан начал марш за отставку Порошенко на Майдане
18 березня 2018
Турция заявила о взятии Африна под полный контроль
18 березня 2018
Наслідки негоди на Закарпатті – понад 80 населених пунктів без електроенергії
18 березня 2018
В Одесі консульство РФ "замінували", у Львові й Харкові спокійно
17 березня 2018
"Рух нових сил" заявляє про затримання активістів у центрі Києва
17 березня 2018
Мэй: Британия готовит следующие меры против РФ
17 березня 2018
У Кривому Розі невідомі побили одного із співзасновників "Сили людей"
17 березня 2018
У Словаччині потяг зіткнувся з локомотивом: постраждали 18 осіб
17 березня 2018
В Киеве прошел съезд объединения Самопомощь. Партия идет на выборы парламента и президента
17 березня 2018
В Лондоне из-за непогоды отменены более сотни авиарейсов
TyTa