Неділя, 18 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко
13 березня 2018
Трамп заявил, что за отравлением экс-ГРУшника Скрипаля может стоять Россия
13 березня 2018
Тереза Мэй завтра объявит об ответных шагах Британии по "делу Скрипаля"
13 березня 2018
Експерт: Україна не може впоратися з посткомуністичним олігархатом


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Збірник наукових праць „Формування ринкових відносин в Україні” №6(121), 2011 рік 01 серпня 2011

Трансформація інтегративної економічної моделі України в контексті швейцарського досвіду

О. І. Соскін,
кандидат економічних наук, доцент,
професор Національної академії управління,
директор Інституту трансформації суспільства

У статті дістала подальший розвиток проблема трансформації української економічної моделі, вперше представлені такі її характеристики, як тріадність та інтегративність, визначено основні параметри трьох моделей (модель державного соціалізму, модель державно-монополістичного капіталізму, модель народного капіталізму), що складають нинішню економічну модель України, розглянуто швейцарський досвід впровадження моделі народного капіталізму та показано його значення для нашої країни.

Ключові слова: економічна модель, модель державного соціалізму, модель державно-монополістичного капіталізму, модель народного капіталізму, економіка Швейцарії.ТРАНСФОРМАЦИЯ ІНТЕГРАТИВНОЙ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ МОДЕЛИ УКРАИНЫ В КОНТЕКСТЕ ШВЕЙЦАРСКОГО ОПЫТА

В статье получила дальнейшее развитие проблема трансформации украинской экономической модели, впервые представлены такие ее характеристики, как триадность и интегративность, определены основные параметры трех моделей (модель государственного социализма, модель государственно-монополистического капитализма, модель народного капитализма), которые составляют нынешнюю экономическую модель Украины, рассмотрен швейцарский опыт внедрения модели народного капитализма и показано его значение для нашей страны.
Ключевые слова: экономическая модель, модель государственного социализма, модель государственно-монополистического капитализма, модель народного капитализма, экономика Швейцарии.

TRANSFORMATION OF INTEGRATIV ECONOMIC MODEL OF UKRAINE IN THE CONTEXT OF THE SWISS EXPERIENCE

In the article the problem of Ukrainian economic model transformation has received further development, for the first time are represented such characteristics, as triads and integrity, the basic parameters of three models (model of state socialism, model of state-monopolistic capitalism, model of national capitalism) which compose economic model of Ukraine are determined; the Swiss experience of model of national capitalism introduction is considered and shown its importance for our country.
Key words: economic model, model of state socialism, model of state-monopolistic capitalism, model of national capitalism, economy of Switzerland.


Постановка проблеми.
Будь-яка цивілізована країна прагне втілити у життя таку економічну модель розвитку, яка б забезпечувала зростання загальної дохідності та багатства нації. Окреслена мета в Україні не тільки не реалізується, а й не докладається зусиль для створення відповідних умов для її реалізації. Натомість у країні стає більш жорсткою система державного регулювання, посилюється податковий та інфляційний тиск, не формується сприятливе середовище для внутрішнього і зовнішнього інвестування, не стимулюється розвиток малого та середнього бізнесу, що на тлі перманентної кризової ситуації на глобальних ринках розхитує стабільність національної економіки. Відсутність в Україні ефективної економічної моделі, яка була б орієнтована на розвиток середнього класу, а не олігархічних груп, призводить до накопичення проблем та кризових явищ в усіх економічних і соціальних сферах та галузях господарства. З огляду на це постає нагальна потреба у трансформації економічної моделі країни, переорієнтації її із симбіотичної структури державно-монополістичного капіталізму з елементами державного соціалізму, що ствердилася в Україні, на народний капіталізм, що дозволяє максимально задіяти потенціал усієї нації, надати економіці динамічного, конкурентоспроможного характеру розвитку. Найкращим прикладом формування економічної моделі для нашої країни може слугувати швейцарська економіка, що розвивається за моделлю народного капіталізму.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питанням щодо трансформації економічної моделі України присвятили свої наукові дослідження провідні вітчизняні вчені. Вони намагаються дослідити й запропонувати найбільш оптимальну та ефективну для нашої країни економічну модель. Цією проблематикою займається ряд українських учених-економістів, серед яких Ю. М. Пахомов [1], В. М. Геєць [2], А. С. Філіпенко [3], А. С. Гальчинський [4], М. І. Скрипниченко [5], Б. Є. Кваснюк [6] та ін. Шляхи трансформації нинішньої економічної моделі України пропонують і такі вітчизняні дослідники, як Г. І. Башнянин [7], В. Я. Шевчук і Т. Т. Ковальчук [8], В. Є. Новицький [9], А. М. Колот [10], О. С. Петровська [11], В. К. Черняк [12], В. В. Вітлінський В. В. [13] та ін.

Мета статті – окреслити проблему трансформації української економічної моделі, висвітлити такі її характеристики, як тріадність та інтегративність, визначити основні параметри трьох моделей (модель державного соціалізму, модель державно-монополістичного капіталізму, модель народного капіталізму), що складають нинішню економічну модель України, розглянути швейцарський досвід впровадження моделі народного капіталізму та показати його значення для нашої країни.

Основні результати дослідження


Тріадність економічної моделі України
Економічній моделі України, на думку автора, притаманні такі якісні характеристики, як тріадність та інтегративність. Економічна модель є тріадною, тому що складається із трьох моделей – моделі державного соціалізму, моделі державно-монополістичного капіталізму, моделі народного капіталізму. Водночас, економічна модель України фактично є інтегративною, оскільки в ній поєднані три моделі (складові), що не об’єднані спільною властивістю. Кожна з моделей відбиває різні суспільні інтереси та має свої атрибути, як-от: тип власності; цілеспрямування; ідеологічне підґрунтя; внутрішній і зовнішній виміри; певна модель влади; мотивація; тип соціально-економічного середовища; характер функціонування; способи, механізми та інструменти реалізації; роль держави; управлінські інститути; носії і прибічники тощо (див. табл.).

Модель державного соціалізму вийшла зі старої, централізованої (адміністративно-командної) системи, але дотепер продовжує в обмеженому вигляді функціонувати Україні. Сучасну ринкову економічну систему, характерну для більшості розвинутих і заможних європейських держав, репрезентує модель народного капіталізму. У рамках цієї ж (ринкової) системи існує ще одна економічна модель, що склалася в нашій країні внаслідок неправильно обраної стратегії розвитку, невирішення завдань перехідного періоду і незавершеності соціально-економічних та політичних реформ. Це модель державно-монополістичного капіталізму, яка нині за своїми масштабами переважає дві названі вище моделі.

На початку 1990-років в Україні домінувала модель державного соціалізму, яка поступово скорочувала масштаби свого поширення, фактично звільнивши місце для моделі державно-монополістичного капіталізму, яка набула в нашій країні гіпертрофованого розвитку й найбільш хибної кланово-корпоративної форми. Водночас модель народного капіталізму, яка, на нашу думку, є найоптимальнішою для економіки України, усіляко гальмується. Сьогодні умовно ці складові-моделі можна умовно представити в такій пропорції: 20 : 75 : 5.

Як свідчить українська дійсність, тріадно-інтегративна конфігурація економічної моделі України наразі демонструє свою неефективність, вона орієнтована не на розвиток середнього класу, а на зміцнення промислово-фінансових олігархічних груп. З огляду на це нагальною стає необхідність трансформації нинішньої економічної моделі, яка впроваджується в Україні.

Дискурс наукових підходів до трансформації економічних моделей України
Слід відмітити, що українська наукова спільнота адекватно реагує на потребу трансформації економічної моделі. Серед авторитетних економістів, які докладають зусилля для визначення найбільш оптимальної для України економічної моделі насамперед слід назвати акад. НАН України Ю. М. Пахомова [1], який докладно аналізує вади нинішньої економічної моделі, що привели Україну до стану „країни, що не відбулася”, та обґрунтовує нові завдання щодо формування нової моделі економічного розвитку. Зокрема він наголошує, що потрібно виправити дефекти, притаманні теперішній економічній та соціальній моделі, серед яких він насамперед називає „нерегульований ринок”. Підхід „чим менше держави, тим краще; ринок сам все відрегулює” прирік нашу країну на низько технологічний статус та її відставання, а також відторгнення всього високотехнологічного на наступні роки. Відтак Ю. М. Пахомов пропонує відмовитися від неоліберальної моделі розвитку економіки в Україні, що сконструйована у США для підвладних, напівколоніальних країн [1, с. 6].

В. М. Геєць [2] у своїх працях доводить доцільність трансформації нинішньої економічної моделі в ендогенно орієнтовану модель розвитку, спираючись на яку можливо забезпечити новий його виток – до суспільства й економіки знань, що умотивовують креативність дій, без яких неможливо подолати такі вади розвитку, як політична нестабільність і конфлікт з економікою, а у самій економіці – дефіцит ресурсів і жорстка конкуренція.

Про те, що сучасна економіка повинна розвиватися за моделлю ендогенного зростання йдеться і в дослідженнях д-ра екон. наук М. І. Скрипниченко [5], де запропоновано секторальні макромоделі ендогенного зростання економіки України, ув’язані з усіма основними сферами національного господарства, розглядаються в контексті забезпечення стратегії соціально-економічного розвитку України, орієнтованої на стабільне економічне зростання.

У тритомній колективній монографії „Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України” за ред. акад. НАН України В. М. Гейця, акад. НАН України В. П. Семиноженка, чл.-кор. НАН України Б. Є. Кваснюка [6] сформульовані на концептуальному рівні основні положення моделі інформаціологічної економіки, перспективи формування якої в Україні розглядаються як своєрідна відповідь на виклики ХХІ ст., які є результатом прискореної глобалізації світового як економічного, так і політичного простору.

Про необхідність нової моделі економічного розвитку України в умовах глобалізації пишуть і такі авторитетні українські вчені-економісти, як А. С. Гальчинський [4, с .30–45] та А. С. Філіпенко [3].

А. С. Гальчинський вважає, що нинішня економічна модель потребує трансформації, але цей процес якісно відрізняється від процесу трансформації та її вимірів, що відбувається на Заході, де „стверджуються якісно нові за своїм змістом основи економічної системи – принципи пост матеріальної економіки, врешті-решт, економіки людини”. Однак, безперечно, „з точки зору сучасних економічних трансформацій, їх ключовою ланкою є розвиток людської особистості” [4, с. 16].

Говорячи про формування нової економічної моделі України, А. С. Філіпенко підкреслює, що вона „має спиратися на сучасні світові досягнення теорії та практики господарського розвитку й орієнтуватися на суспільні цінності третього тисячоліття з його жорсткими детермінантами”. Серед останніх він називає передусім неухильну дематеріалізацію виробництва, власності, всієї структури суспільно-економічних відносин, розвиток антропогенно-інтелектуального суспільства, інформаційно-технологічного способу виробництва. Окрім того, А. С. Філіпенко робить наголос на тому, що економічна модель України має трансформуватися в напрямі посилення ринкової спрямованості усіх векторів економічних сил. „Ринкова філософія має визначати основний зміст найважливіших реформ, здійснюваних в Україні”, – зазначає вчений [3, с. 596–599].

Здійснений нами аналіз підходів авторитетних українських учених-економістів до розвитку економічної моделі України дає підстави виокремити спільне у їхніх наукових доробках, а саме:
1) усі вітчизняні науковці схиляються до думки, що економічній моделі, яка нині впроваджується в Україні, притаманні численні вади, а тому необхідно здійснити її трансформацію;
2) сучасні потреби соціально-економічного розвитку України, а також виклики глобально-цивілізаційного характеру вимагають формування якісно нової економічної моделі;
3) у центрі розвитку нової економічної моделі має стояти економічно вільна, продуктивна людина (приватний власник);
4) нова економічна модель України має орієнтуватися на цивілізаційні цінності ІІІ тисячоліття, посилення ринкової спрямованості господарських відносин, поширення інвестиційнно-інноваційної складової виробничого процесу, тенденцію до розвитку економіки знань;
5) нова економічна модель України має стати надійним підґрунтям для стабільного зростання економіки та добробуту її громадян.

Водночас, слід зауважити, що кожний учений акцентує й відповідно здійснює дослідження трансформації економічної моделі в рамках певного напряму, окремої сфери розвитку економіки чи її спрямованості – формування моделей „економіки знань”, „економіки людини”, „інформаціологічної економіки” тощо, тоді як нинішній стан економіки України потребує формування такої моделі, яка б передбачала зміну базисних основ економіки, охоплювала розвиток усіх її ланок, сегментів, сфер.

З огляду на це ми пропонуємо власний підхід до дослідження питання стосовно трансформації економічної моделі України, що передбачає набуття нею якісно нового змісту та характеру розвитку [14–15]. Ми вважаємо, що вона має бути трансформована шляхом переструктурування внутрішньої будови. Йдеться про зміну співвідношення між моделями-складовими, що формують сучасну тріадно-інтегративну економічну модель України, на користь останньої. Саме модель народного капіталізму, соціальною базою якої є середній клас, а осердям – дрібна та середня національна продуктивна буржуазія, має переважати в Україні. Про кристалізацію економічних інтересів середнього класу, що поступово виявляється в активізації його політичної поведінки, а відтак і зміцненні суспільної ролі в країні, свідчать зокрема відомі події навколо прийняття Податкового кодексу в Україні (грудень 2010 р.).

Переструктурування економічної моделі, що передбачає зміну пропорції між моделями-складовими на користь тієї чи іншої моделі залежить від моделі влади, структури владної верстви, характеру держави, рівня етатизації та стратегії економічного розвитку, що впроваджується у країні.

Водночас логічно постає запитання: чому автор наполягає на тому, що саме модель народного капіталізму має стати провідною та домінуючою в Україні? Очевидно, щоб правильно обрати прийнятну модель розвитку серед можливих альтернатив, потрібно насамперед орієнтуватися на певну, вже сформовану й реалізовану у світі модель, яка довела свою ефективність, адекватність та компромісність і при цьому базується на цінностях, подібних до українських. Як слушно відзначає академік В. П. Тронь: «Якщо немає з чим порівнювати, з чого вибирати, то немає і проблеми вибору, то не існує і проблемної ситуації» [16, с. 87]. Україна як європейська держава повинна брати за зразок ту модель, що ефективно впроваджується саме в європейських країнах. Серед таких країн насамперед виділяються Швейцарія, Нідерланди, Австрія, Скандинавські країни, що мають конкурентоспроможні й ефективні економіки, в основу яких покладено саме модель народного капіталізму з тією чи іншою модифікацією з огляду на національні особливості. Ми вважаємо, що за своїми параметрами така модель найбільшою мірою відповідає національним інтересам України – побудова заможної цивілізованої європейської країни, економіка якої орієнтована на зростання багатства кожного громадянина та нації у цілому, а не окремих її груп.

Як показує аналіз світового досвіду, класичним прикладом економічної моделі для України є швейцарська модель розвитку економіки, що ґрунтується та реалізується на засадах народного капіталізму.

Швейцарська економічна модель на стрижні конкурентоспроможності

До середини XΙX ст. Швейцарська конфедерація вважалася однією з найбідніших європейських країн. Вона практично не володіє природними ресурсами і не має прямого виходу до морських шляхів. Однак на початку XX ст. Швейцарія вже була віднесена Всесвітнім банком до групи найбагатших держав світу (її ВВП на душу населення тоді дорівнював $36,2 тис.). Завдяки швидкому та ефективному економічному зростанню (у 2004–2007 рр. в середньому 3% на рік, в останні 5 років – 1,9% з урахуванням спаду у 2008 р.) цей статус Швейцарія має дотепер (ВВП країни нині дорівнює $314,9 млрд.; ВВП на душу населення – $43,007 тис.). Відповідно до Звіту глобальної конкурентоспроможності за 2009–2010 рр., що публікується Всесвітнім Економічним Форумом (World Economic Forum, The Global Competitiveness Report 2009–2010), швейцарська економіка посідає 1-ше місце у світі за рівнем конкурентоспроможності, випереджаючи США, Сінгапур, Швецію, Данію, Німеччину, Японію. У минулі роки країна займала другу сходинку після США. За рівнем інновацій Швейцарія посідає 2-ге місце у світі, за рівнем технологічного розвитку – 3-тє, за розвитком інфраструктури – 5-те, за рівнем освіти та виховання – 6-те місце. Ці показники є дуже важливими й характеризують високий рівень розвитку швейцарської економіки і стану держави у цілому [17, с. 23–24].

Швейцарія має ринкову економіку з помірними урядовими видатками й системою регулювання. За Індексом економічної свободи, що міститься у Світовому щорічному звіті Gwartney (the World Annual Report by Gwartney) ця країна має 10 балів із 10 можливих, що означає дуже високий рівень економічної свободи. Країни одержують бал 10.0 у тому випадку, якщо в них є небагато підприємств, що належать державі, а урядові інвестиції становлять менш ніж 15% загального обсягу інвестицій. За Індексом економічної свободи, що складається Heritage Foundation (The Heritage Foundation Index of Economic Freedom) у 2011 р. Швейцарія була 5-ю за рівнем економічної свободи країною у світі та 1-ю – у Європі серед 43 країн. Загальні урядові витрати, включаючи споживання й грошові трансфери, є помірними і становлять 32% ВВП (у 2009 р. – 34%) [18].

Швейцарська економіка базується на принципах консервативної моделі розвитку. В економіці Швейцарії домінують малі та середні підприємства. На 99% фірм чисельність співробітників, що працюють на повну ставку, не перевищує 250 осіб. Держава відповідає лише за створення рамкових умов, але безпосередньо в економічну діяльність не втручається, бо не має на це конституційного права. Займатися бізнесом дозволено тільки приватним економічним фізичним та юридичним суб’єктам. У Конституції Швейцарії сказано, що держава не може на свій розсуд регулювати економічну діяльність і визначати певні фактори, рівні й т. ін. Основні економічні принципи закріплені в законодавстві, але у щоденну діяльність суб’єктів господарювання не має права втручатися жоден державний орган, оскільки це прерогатива та завдання приватних структур [17, с. 24].

У Швейцарії є сектори, де держава займає монопольну позицію, але вони дуже обмежені. Відповідно до звіту Американського департаменту торгівлі (U.S. Department of Commerce – DoC) за 2009 р., у Швейцарії докладають зусиль для повної лібералізації виробничої інфраструктури, а саме телекомунікаційної галузі, енергетики й поштового сервісу, і за минулі кілька років уряд зробив конкретні кроки для усунення бар'єрів та активізації конкуренції у цих сферах, які є частково державними. Наприклад, телефонна компанія Swisscom, певна частка якої належить уряду, більше не є єдиним постачальником послуг телезв'язку. Поштову службу цілковито лібералізовано (за винятком монополії, що залишилася у the Swiss Postal Service на відвантаження пакетів вагою до 100 грамів). 1 січня 2008 р. у Швейцарії набув чинності новий федеральний Акт поставки електрики, що частково відкрив швейцарський ринок електроенергії для конкуренції із 1 січня 2009 р. [19].

Добре захищені права приватної власності, у тому числі інтелектуальної, сприяють росту продуктивності та підприємництва. За Індексом економічної свободи-2011, що складається The Heritage Foundation, за таким показником, як „Права власності” Швейцарія отримала 90 балів із 100 можливих. За цим показником оцінюється здатність індивідуумів нагромаджувати приватну власність, захищену відповідно до прозорих законів, які запропоновані державою. Він вимірює ступінь, до якого закони країни захищають приватні права власності, а також імовірність того, що приватна власність буде конфіскована. Окрім того, за допомогою цього показника здійснюється аналіз незалежності судової влади, існування корупції в її межах, здатність індивідуумів і бізнесів легко та безпечно укладати контракти тощо. Чим більш впевнений юридичний захист власності, тим вищий рейтинг країни; відповідно чим більшими є можливості в уряду конфіскувати (ліквідувати) власність, тим більш низьким є рейтинг країни. Рахунок 90 для Швейцарії означає: приватна власність гарантується урядом; судова система захищає контракти ефективно; система правосуддя карає тих, хто незаконно конфіскує приватну власність; корупції майже не існує; конфіскація власності малоймовірна [18].

Зі своєю сильною правовою традицією Швейцарія має один із найкращих режимів для захисту прав власності та є втіленням політичної стабільності. Корупція не завдає жодного занепокоєння інвесторам, що знайшло відбиття у високому рейтингу Швейцарії за Індексом сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index – СPI), який складається Transparency International’s. Країна займає 5-те місце серед 180 країн за рівнем сприйняття корупції, тобто остання фіксується як така, що практично не існує в жодній галузі економіки.

Гнучкі трудові норми і відсутність корупції стимулюють розвиток бізнесу у Швейцарії. Інфляційний тиск (-0,4% у 2010 р.) перебуває під контролем.

Швейцарський федеральний уряд підтримує загальну політику невтручання в іноземне інвестування, зосереджуючи замість цього свою увагу на створенні сприятливого підприємницького середовища для зовнішніх та внутрішніх інвестицій, зокрема підтриманні економічної й політичної стабільності, прозорої законодавчої системи, сильної інфраструктури, ефективних ринків капіталу, розвинутого місцевого самоврядування. Приплив іноземних інвестицій у Швейцарії становить $9,7 млрд. у 2010 р.

Кантонам, які функціонують за принципами справжнього місцевого самоврядування, дозволяється виробляти власну зовнішню інвестиційну політику, і вони вдало застосовують фінансові та інші стимули для заохочення іноземних інвестицій. Іноземний бізнес, який впроваджує виробничі лінії з новою високою технологією, має найбільшу ймовірність одержати переваги. Деякі кантони навіть застосовують практику звільнення від податків на цілих десять років для нових фірм. Стимули, які найбільш часто пропонуються, включають позички і субсидії для індустріального розвитку та досліджень, гарантії за кредитами банку, низький процент за позичками капіталу, субсидії на інвестиційні витрати та підготовку кадрів, звільнення від податків на прибуток тощо [20].

Вкладення іноземних інвестицій у Швейцарії хоч і не вимагає формального схвалення, проте інвестиції у нерухомість і сфери, пов'язані з безпекою, все ж таки підлягають обмеженому регулюванню.

У Швейцарії відсутні будь-які істотні бар'єри для торгівлі. Конкурентоспроможна й прозора регулятивна структура країни настійно підтримує комерційну діяльність, ділове середовище, ефективний та динамічний бізнес. Процедура банкрутства у країні є відносно легкою.

Макроекономічна стабільність і високорозвинений та конкурентоспроможний фінансовий сектор зміцнюють позицію Швейцарії як світового фінансового центру. Фінансовий сектор країни стрімко оговтався від глобальної фінансової кризи й протистояв ослабленню законів банківської таємниці.

Отже, проаналізувавши сучасні особливості впровадження моделі народного капіталізму у Швейцарії, можна екстраполювати цей досвід на українські економічні реалії і зробити такі узагальнення:

1. У Швейцарії переважає малий і середній бізнес, надійно захищена і примножується приватна власність (зокрема та, що заснована на особистій та родинній праці), відсутні будь-які бар’єри для поширення бізнесу й торгівлі, держава не втручається у розвиток підприємницького середовища, а лише всіляко стимулює вкладання внутрішніх та зовнішніх інвестицій. Ці економічні характеристики цілковито відповідають головним параметрам моделі народного капіталізму і можуть бути впроваджені в Україні в рамках переструктурування її економічної моделі.

2. Спрощена, зрозуміла та прозора система податків сприяє розвитку малого та середнього бізнесу, що є вкрай актуальним для України.

3. Такі ознаки економічної моделі, як соціальна та фінансово-економічна стабільність, відсутність корупції, високий рівень економічної свободи, макроекономічного управління та конкурентоспроможності, характеризують Швейцарію як цивілізовану європейську державу, що повинно стати орієнтиром при трансформації економічної моделі України, яка прагне інтегруватися до європейської спільноти.

4. Високий рівень місцевого самоврядування та економічної свободи регіонів (кантонів), що дозволяє Швейцарії максимально реалізувати свій економічний потенціал, відповідає також інтересам Україні й може бути поставлено за мету при проведенні адміністративно-територіальної реформи.

Висновки. Нинішня економічна модель України є неефективною і потребує трансформації. На думку автора, її необхідно здійснювати шляхом переструктурування з орієнтацією на домінування моделі народного капіталізму замість симбіотичної моделі державно-монополістичного капіталізму з елементами державного соціалізму, яка нині ствердилася в Україні. Саме модель народного капіталізму найбільшою мірою відповідає інтересам та ментальності української нації, а також європейській традиції конкурентоспроможного розвитку, яка, зокрема, повною мірою впроваджується у Швейцарії.

Література
1. Пахомов Ю. М. Основні завдання формування посткризової моделі розвитку економіки України / Ю. М. Пахомов // Економічний часопис-ХХІ. – 2010. – №1–2. – С. 3–6.
2. Геєць В. М. Суспільство, держава, економіка: феноменологія взаємодії та розвитку / Валерій Михайлович Геєць ; НАН України ; Ін-т екон. та прогнозув. НАН України. – К., 2009. – 864 с.
3. Філіпенко А. С. Глобальні форми економічного розвитку: історія і сучасність / А. С. Філіпенко. – К. : Знання, 2007. – 670 с.
4. Гальчинський А. С. Нова модель економічного розвитку України (у контексті глобалізації) / А. С. Гальчинський // Україна і світове господарство: взаємодія на межі тисячоліть : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / [А. С. Філіпенко, В. С. Будкін, А. С. Гальчинський та ін.] ; гол. ред. С. В. Головко. – К. : Либідь, 2002. – 470 с.
5. Моделі ендогенного зростання економіки України / За ред. д-ра екон. наук М. І. Скрипниченко. – К. : Ін-т екон. та прогнозув., 2007. – 576 с.
6. Стратегічні виклики ХХІ століття суспільству та економіці України: В 3 т. / За ред. акад. НАН України В. М Гейця, акад. НАН України В. П. Семиноженка, чл.-кор. НАН України Б. Є. Кваснюка. – К. : Фенікс, 2007. – Т. 1: Економіка знань – модернізаційний проект України. – 544 с.
7. Економічні системи : монографія. – Т. 1 / За ред. д.е.н., проф. Г. І. Башнянина. – Львів : Вид-во Львівської комерційної академії, 2006. – 484 с.
8. Шевчук В. Я. Актуалітети політики розвитку / В. Я. Шевчук, Т. Т. Ковальчук, В. К. Черняк. – К. : Знання, 2009. – 326 с.
9. Новицький В. Є. Економічні ресурси цивілізаційного розвитку : навч. посібн. / В. Є. Новицький. – К. : НАУ, 2004. – 268 с.
10. Колот А. М. Соціальна згуртованість суспільства як доктрина: основні засади, причини актуалізації, складові розвитку / А. М. Колот. – Економічна теорія. – 2010. – № 1. – С. 18–28.
11. Петровська О. С. Сучасна модель економічного розвитку національної економіки / О. С. Петровська // Економічна теорія. – 2008. – № 1. – С. 30–40.
12. Черняк В. К. Посткризова економіка: капіталізм „з людським обличчям” / В. К. Черняк. – Економічний часопис-ХХІ. – 2010. – № 1–2. – С. 16–17.
13. Вітлінський В. В. Моделювання економіки : навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2003. – 408 с.
14. Соскін О. І. Необхідність зміни економічної моделі для конкурентоспроможного розвитку України / О. І. Соскін // Економіка ринкових відносин. – 2010. – № 5–6. – С. 137–147.
15. Соскін О. І. Теоретико-методологічні аспекти аналізу національної економічної моделі / О. І. Соскін // Актуальні проблеми економіки. – 2011. – № 3. – С. 36–45.
16. Тронь В. П. Нечітка стратегія чітких рішень / В. П. Тронь. – К., 2007. – 748 с.
17. Цюблер Г. Швейцарія – стабільна, конкурентоспроможна країна: досвід для України / Г. Цюблер // Економічний часопис-ХХІ. – 2010. – № 1–2. – С. 21–25.
18. 2011 Index of Economic Freedom: Switzerland // Available from Heritage Foundation website. Accessed on April, 2011 (HF 2011). – http://www.heritage.org/index/Country/switzerland#
19. The U.S. State Department/Switzerland/. – http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/3431.htm
20. Switzerland: Business Indicators Summary // Financial Standards Foundation. – http://www.estandardsforum.org/switzerland/business-indicators

Збірник наукових праць
„Формування ринкових відносин в Україні”
№6(121), 2011 рік   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
16 березня 2018
Українські католики, як і польські, закликали Церкву захищати єдність шлюбу
16 березня 2018
У Польщі буде встановлено пам’ятник українському священику
16 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
16 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
16 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
16 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
16 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
16 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
16 березня 2018
Новоград-Волинський
16 березня 2018
Новоград-Волинський
16 березня 2018
101 інформує!
Новоград-Волинський
16 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
16 березня 2018
Скадовськ:На Херсонщині закликають ввести державне регулювання вартості молока
Скадовськ
16 березня 2018
Відбувся фестиваль «Крила надії»
Пирятин
16 березня 2018
Відбувся звіт міського голови
Ромни
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
18 березня 2018
МихоМайдан начал марш за отставку Порошенко на Майдане
18 березня 2018
Турция заявила о взятии Африна под полный контроль
18 березня 2018
Наслідки негоди на Закарпатті – понад 80 населених пунктів без електроенергії
18 березня 2018
В Одесі консульство РФ "замінували", у Львові й Харкові спокійно
17 березня 2018
"Рух нових сил" заявляє про затримання активістів у центрі Києва
17 березня 2018
Мэй: Британия готовит следующие меры против РФ
17 березня 2018
У Кривому Розі невідомі побили одного із співзасновників "Сили людей"
17 березня 2018
У Словаччині потяг зіткнувся з локомотивом: постраждали 18 осіб
17 березня 2018
В Киеве прошел съезд объединения Самопомощь. Партия идет на выборы парламента и президента
17 березня 2018
В Лондоне из-за непогоды отменены более сотни авиарейсов
TyTa