Неділя, 18 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко
13 березня 2018
Трамп заявил, что за отравлением экс-ГРУшника Скрипаля может стоять Россия
13 березня 2018
Тереза Мэй завтра объявит об ответных шагах Британии по "делу Скрипаля"
13 березня 2018
Експерт: Україна не може впоратися з посткомуністичним олігархатом


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Збірник наукових праць "Економічна теорія та економічна історія" №7, 2010 04 листопада 2010

Можливості реалізації моделі народного капіталізму в Україні

УДК 330(477):303.09


О. І. Соскін,
кандидат економічних наук, доцент, професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
Національної академії управління, директор Інституту трансформації суспільства


У статті надано теоретико-методологічне обґрунтування сутності та специфіки впровадження моделі народного капіталізму в Україні; доведено, що саме ця модель є найбільш прийнятною для нашої країни у сенсі забезпечення конкурентоспроможного розвитку української економіки та підвищення рівня добробуту громадян; запропоновано механізми втілення моделі народного капіталізму в реальну практику економічних трансформацій в Україні.
Ключові слова: модель народного капіталізму, середній клас, приватна власність, конкурентоспроможність, національна економіка.


 

Opportunities of realization of economic model of people's capitalism in Ukraine


In this article the theoretical and methodological substantiation of the essence and specificity of the model of people’s capitalism realization in Ukraine are presented; are proved that exactly this model is the most acceptable for our country in the sense of competitive development of Ukrainian economy providing and the level of citizen welfare increasing; the mechanisms of the model of people’s capitalism implementing in the actual practice of economic transformations in Ukraine are proposed.
Keywords: model of people’s capitalism, middle class, private property, competitiveness, national economy.


 

Возможности реализации модели народного капитализма в Украине


В статье представлено теоретико-методологическое обоснование сущности и специфики реализации модели народного капитализма в Украине; доказано, что именно эта модель является наиболее приемлемой для нашей страны в сенсе обеспечения конкурентоспособного развития украинской экономики и повышения уровня благосостояния граждан; предложены механизмы внедрения модели народного капитализма в реальную практику экономических трансформаций в Украине.
Ключевые слова: модель народного капитализма, средний класс, частная собственность, конкурентоспособность, национальная экономика.
Постановка проблеми у загальному вигляді і її зв’язок з важливими науковими та практичними завданнями. Нинішня українська економічна модель фактично являє собою еклектично поєднані елементи різних моделей: державного соціалізму, яка дісталася нам у спадок від радянської доби; державно-монополістичного капіталізму, що має кланово-олігархічний характер розвитку; та народного капіталізму, яка поки що розвивається в країні в деформованій, сегментарній формі. Саме модель народного капіталізму, орієнтована на розвиток середнього класу, а не кланово-олігархічних груп, була обрана тими країнами, які є сьогодні найбільш ефективними та конкурентоспроможними у світі. І саме ця модель, на думку автора, повинна бути обрана як пріоритетна й покладена в основу стратегії економічного розвитку України.

Аналіз останніх досліджень, у яких започатковано вирішення проблеми. Починаючи із 50-х років ХХ ст. західні економісти і соціологи висунули чимало теорій та моделей трансформації капіталізму, які нині домінують у країнах Заходу. Ці теорії формулювалися на основі реальних соціально-економічних процесів, що відбувалися в економіках розвинутих капіталістичних країн. Саме в цей період у США виникла теорія «народного капіталізму», яку обґрунтували такі вчені, як А. Берлі, М. Надлер, Дж. Бернхем, С. Чейз, С. Кузнєц, Дж. М. Кларк, М. Сальвадорі та ін. Питанням формування і трансформації соціально-економічних систем та моделей економічного розвитку присвячено і ряд сучасних наукових досліджень зарубіжних і вітчизняних учених. На нашу думку, заслуговують на увагу теоретико-практичні праці таких іноземних дослідників, як Л. Бальцерович, Я. Корнаї, Д. Норт, А. Ослунд, російських – А. Бузгалін, С. Глазьєв, А. Колганов, В. Кудров, В. Лівшиц. Серед українських учених, які плідно працюють у галузі вироблення оптимальної для України моделі економічного розвитку, слід виділити А. Гальчинського [1], М. Михальченка [2], С. Мочерного [3], Ю. Пахомова [4], А. Філіпенка [5] та ін. Послідовним прихильником і розробником моделі народного капіталізму стосовно України є автор цієї статті, який розробив теоретико-методологічні основи та практичні механізми реалізації означеної моделі в нашій країні, з урахуванням її політико-економічних і культурно-історичних особливостей [6].

Виклад основного матеріалу дослідження з повним обґрунтуванням отриманих наукових результатів. В економіці України нині відбуваються протилежні, з точки зору національних економічних інтересів, процеси: з одного боку, потужно розвивається державно-монополістичний клановий капіталізм, з другого – потугами дрібних і середніх приватних власників стихійно формуються фрагменти моделі народного капіталізму.

Модель державно-монополістичного капіталізму орієнтована на побудову нерівноправного суспільства, що будується на принципах експлуатації та корупції, позбавлене моралі. За такої моделі вибудовується суспільство пірамідального типу, верхівку якого утворює фінансово-лихварська олігархія (5% громадян) – панівні клани і касти, що паразитують на державному секторі та привласнюють монопольну частину суспільного доходу. Відомі в Україні клани (насамперед у енергетичному, горілчаному, банківському та ін. секторах економіки) накопичили величезні фінансові ресурси за рахунок пограбування мільйонів українських громадян. Олігархія, яка сформувалася у нашій країні, належить до монополістичного типу і за своєю суттю є космополітичною й компрадорською. Наслідком упровадження такої моделі буде стрімка депопуляція української нації, відрізаність економіки країни від світового господарства і світового поділу праці.

Однак попри зазначені загрози саме модель державно-монополістичного капіталізму сьогодні найбільше ствердилася у своєму розвитку в Україні, бо владні структури й олігархічні клани, які створюють їм фінансове підґрунтя, зацікавлені у практичній реалізації цієї моделі.

Модель державно-монополістичного капіталізму, яка сьогодні домінує в Україні, об’єктивно вступає у протиріччя з моделлю народного капіталізму. І цивілізовані взаємовідносини між носіями різних економічних моделей розвитку та відповідними їх представниками в органах влади практично неможливі, бо йдеться про перерозподіл власності та прибутків на користь певних економічних суб’єктів чи груп.

Можна стверджувати, що в Україні наразі склалася ситуація, що потребує якісної зміни економічної моделі розвитку та відповідних глибинних зрушень у структурі власності та інших інститутів. Щоб уникнути поглиблення економічної, фінансової та соціальної кризи з потенційними серйозними наслідками для економіки і добробуту, економічну модель України має бути переорієнтовано зі стимулювання та фінансової підтримки великого фінансово-промислового капіталу на розвиток конкуренції, оптимізацію регулятивних функцій держави та її ролі в національному процесі відтворення, усіляку активізацію малого і середнього бізнесу. Фактично це означає зміну економічної моделі розвитку України: з моделі державно-монополістичного, кланово-олігархічного капіталізму на модель народного капіталізму, що має реальний потенціал для того, щоб краще і швидше подолати проблеми, пов'язані з перманентним дефіцитом державного бюджету та стрімким збільшенням державного зовнішнього і внутрішнього боргу, збалансувати попит та пропозицію, стимулювати розвиток внутрішніх ринків капіталу і вийти на траєкторію економічного росту.

Україні потрібна альтернатива – запровадження таких механізмів одержання і розподілу доходів у суспільстві, які б забезпечили значне розширення в суспільстві верстви дрібних і середніх приватних власників, тобто середнього класу. Сукупність подібних механізмів утворює модель народного капіталізму, яка останнім часом з успіхом працює в багатьох країнах.

Модель народного капіталізму відрізняється від моделі державно-монополістичного, кланово-олігархічного капіталізму тим, що передбачає: по-перше, звуження меж державної власності на засоби виробництва, національний дохід, фінансово-кредитні інститути, об’єкти інтелектуальної власності тощо; по-друге, відчутне обмеження і зміну ролі сфери національного регулювання; по-третє, перерозподіл національного доходу на користь різних верств населення; по-четверте, значне скорочення витрат ресурсів (людських, фінансових, матеріальних) для забезпечення розширеного відтворення; по-п’яте, розкріпачення підприємницької ініціативи громадян, здобуття ними капіталу та відповідних доходів.

Основні засади моделі народного капіталізму:
1. Тип власності: Приватна власність у різних її формах (індивідуальна, сімейна, партнерська, кооперативна, публічна акціонерна та ін.)
2. Головна мета: Формування у країні ефективної економіки й потужного середнього класу, що дає змогу задовольнити на розширеній основі індивідуальні потреби всіх громадян
3. Мотивація: Забезпечення економічної незалежності та життєстійкості суб’єктів господарювання завдяки власним доходам, що постійно зростають
4. Характер ринку: Вільний ринок, що діє за об’єктивними законами і за загальними рамковими правилами, встановленими центральною владою та органами місцевого самоврядування
5. Роль держави: Створення рівних умов для вільного розвитку підприємництва, підтримка малого та середнього бізнесу, вирівнювання економічними методами норми прибутку в різних галузях і сферах економіки.

Основними механізмами впровадження моделі народного капіталізму, яку ми вважаємо найбільш прийнятною для України, є: трансформація інституціональних засад усіх фаз відтворення національної економіки; перебудова системи управління господарським процесом; зміна концепції бюджетотворення; побудова податкової системи на принципово новій основі (автор розробив та пропонує впровадити в Україні просту в адмініструванні модель оподатковування, що заснована на п'яти директивних податках); формування інноваційно-технологічної моделі розвитку; активізація внутрішнього ринку; заохочення вкладення венчурних інвестицій у малий і середній бізнес; перехід до індивідуального соціально-пенсійного забезпечення та ін.

Успішне втілення у життя зазначених механізмів потребує здійснення в українській економіці чотирьох основних структурно-інституціональних перетворень, спрямованих насамперед на зміну характеру та розподілу власності й системи управління.

1. Усунення кланово-корпоративних груп з економіки країни та системи державного управління, а зрештою, їх повна ліквідація; протистояння монополізації суспільних ресурсів; забезпечення рівності можливостей усіх суб’єктів господарювання; максимально можливе зменшення розриву між рівнями добробуту різних прошарків суспільства.

Загальновідомо, що заможність нації залежить від того, яким чином структурована система власності в державі, наскільки справедливо розподіляються багатство та доходи в суспільстві. Якщо у країні щонайменше дві третини населення володіє власністю, то це означає, що тут сформована поміркована норма розподілу доходів, унеможливлено отримання вузькими групами олігархічних власників монопольного прибутку, не функціонує модель максимізації доходів, а відтак відсутні умови для існування кланово-олігархічних груп та плутократії.

У державах, які функціонують за моделлю народного капіталізму, система власності структурована таким чином, що не дає можливості максимізувати прибуток і сформувати двополюсне суспільство. У країні, яка прагне побудувати ефективну економічну модель розвитку, не може бути не тільки мільярдерів, а й навіть мультимільйонерів. Накопичення і розвиток капіталу відбуватимуться тільки в тій країні, де середня норма прибутку суб’єктів господарювання (після сплати податків та зборів) не перевищує 30%. Це одна із важливих складових моделі народного капіталізму.

Отже, екстраполюючи вищесказане на економіку України, варто підкреслити, що для запровадження моделі народного капіталізму держава, на нашу думку, повинна за допомогою правових та економічних методів ввести певні обмеження, які б забезпечили мінімізацію прибутку (не більш ніж 30%) для юридичних та фізичних осіб (суб’єктів підприємництва), а також його вирівнювання. Відповідні міністерства та відомства, насамперед Міністерство економіки, Міністерство фінансів, Антимонопольний комітет, мають створити міжгалузеву дисциплінарну групу стратегічного рівня, яка здійснюватиме галузевий моніторинг процесів формування, розподілу та кінцевого отримання прибутку.

Потрібно також створити умови для вільного перетікання капіталу з одних галузей в інші всередині країни. У ті економічні сектори, де утворилася найвища норма прибутку, повинен безперешкодно рухатися новий капітал. Відтак у цих галузях відбуватиметься поступове усереднення норми прибутку, зосереджуватиметься значна кількість суб’єктів господарювання, що націлені на отримання відповідного рівня прибутку. У жодному разі не можна стримувати розвиток таких підприємств, а навпаки, їх потрібно всіляко стимулювати. Ліквідація системи надмірного „контролю” над підприємцями сприятиме тому, що бізнес сам знаходитиме найкращі галузі та можливості для отримання прибутку. Це необхідна умова для поширення моделі народного капіталізму в Україні.

2. Усебічний розвиток корпоративної форми приватної власності, що передбачає залучення працівників до володіння підприємством через отримання акцій та відкриття індивідуальних рахунків. Цей напрям структурно-інституціональних перетворень визначається логікою еволюційних змін у відносинах власності.

Варто нагадати, що План створення акціонерної власності працівників розробив американський економіст Луїс Келсо, якого вважають теоретиком народного капіталізму. Цей План, що дістав назву ЕСОП (Employee stock ownership plan), фактично є методикою фінансування, що дозволяє співробітникам придбати компанію, у якій вони працюють, за рахунок власних доходів. Зазначена методика наразі застосовується в 11 тис. акціонерних корпорацій США, зокрема й у деяких найбільших. Понад 11 млн. учасників схем ЕСОП володіють активами на суму понад $50 млрд. [7, с. 23].

Нині в західних країнах частка продукції, виробленої на підприємствах із корпоративною формою власності, у загальному обсязі реалізованої продукції становить 80–90%. На початку 50-х років у США налічувалося близько 6 млн. акціонерів. Сьогодні кількість їх наблизилася до 50 млн. У цілому в країнах Заходу кожен третій дорослий громадянин є акціонером [8].

ЕСОПи існують і в Росії, де з 1 жовтня 1998 р. набув чинності Федеральний закон "Про особливості правового положення акціонерних товариств працівників (народних підприємств)". Він став правовою основою створення та функціонування підприємств, у яких більша частина статутного капіталу належить працівникам. За чотири роки після прийняття цього закону в РФ з'явилося близько 80 народних підприємств, на яких працює близько 30 тис. осіб [9].

Формування сучасної акціонерної форми власності має стати для України важливим пріоритетом розвитку. Для його практичної реалізації насамперед необхідно на законодавчому рівні відмовитися від існування такої форми ведення господарства, як закриті акціонерні товариства (ЗАТ), що являють собою джерело формування кланово-олігархічних корпорацій в Україні. Потрібно не лише перейти до системи відкритих акціонерних товариств, а й активно формувати відкриті публічні акціонерні товариства (ПАТ). Формування ПАТ дозволяє нейтралізувати монополію і зруйнувати модель „рейдерства” (коли підприємства захоплюють за допомогою різних силових механізмів), які нині поширилися в Україні. Окрім того, трансформація ЗАТ у ПАТ дозволяє мільйонам громадян долучитися до процесу позиціонування себе як власника підприємства, перетворитися із найманої робочої сили, економічних об’єктів на суб’єктів господарювання. І не має значення, що ці особи будуть міноритарними власниками у цих компаніях, головне – вони матимуть акції, що фактично засвідчує легітимізоване право людини на певну частку підприємства і надає їй статус приватного власника.

Таким чином, «народні підприємства» дають можливість потужно розвиватися національному соціуму та національному бізнесу, кидають виклик існуючій системі господарювання й відкривають шлях до власності на капітал тим, хто споконвічно був її позбавлений, тобто більшості людства. Будь-яка країна, високорозвинута або та, що розвивається, і особливо Україна, може скористатися цим механізмом „народного капіталізму” й довести, що кланово-олігархічній моделі розвитку є альтернатива, яка дозволяє забезпечити прискорення економічного розвитку й уникнути несправедливого перерозподілу доходів, що здійснюють кланово-олігархічні структури на свою користь, використовуючи механізм державної машини, яку вони контролюють.

Такої думки фактично дотримується і український учений А. Філіпченко, який пише, що Україна в нинішніх умовах потребує впровадження раціональної економіки, що базується на моделі народної економіки. Вибудовуючи цю модель, за основу доречно взяти принципи, притаманні скандинавській моделі, що „передбачає широке залучення громадян до всіх економічних процесів, починаючи з реальної приватизації та акціонування в інтересах переважної частини суспільства (а не групи олігархів, як це сталося в дійсності в Україні) і до управління підприємствами та установами всіх форм власності [10, с. 3–4].

3. Створення економічних та правових умов, спрямованих на всіляку підтримку та активізацію малого і середнього бізнесу, що сприятиме зростанню частки середнього класу в структурі суспільства, дистанціюванню політичної влади від економічної.

Безперешкодний розвиток малого і середнього бізнесу – найважливіша складова моделі народного капіталізму. Малі та середні приватні підприємства мають складати левову частку всіх суб’єктів господарювання й забезпечувати більшу частину робочих місць в економіці країни.

Особливо значущу роль малі й середні підприємства відіграють у невеликих містах. Надзвичайно перспективними є малі міста, мешканці яких поєднують індустріально-міський та аграрний спосіб життєдіяльності. Саме в „порогових” містах досить легко формувати ефективні інноваційні підприємства в аграрно-промисловому секторі, коли вирощування сільськогосподарської продукції відбувається на землях навколо цих невеликих міст, а переробка – у самих містах. Переваги такого підходу є очевидними: по-перше, у цьому процесі можна задіяти як сільське населення, так і мешканців міських громад; по-друге, відбувається значне збільшення попиту та пропозиції товарів; по-третє, руйнується монополія на рівні виробництва; по-четверте, відбувається практична реалізація таких ключових принципів побудови моделі народного капіталізму, як відкрита конкуренція і вільне підприємництво.

Не менш важливою складовою моделі народного капіталізму на рівні міст є розвиток кондомініумів, організацій із спільного утримування та обслуговування будинків, товариств власників житла. Учасники названих спільнот фактично набувають статусу суб’єктів спільного господарювання, оскільки перетворюють спільне житло, де кожний мешканець має приватну частку, у джерело отримання прибутку і ведення господарства. Це суттєво посилює позиції народного капіталізму як в окремих громадах, так і в державі у цілому.

Рушійною силою розвитку малого та середнього підприємництва є економічна свобода, що дозволяє вивести країну на рівень високоефективного розвитку. Чим більше суб’єктів підприємництва діятиме в економічному просторі України, тим більше розвиватиметься клітин народного капіталізму, де створюватимуться доходи, які є джерелом багатства нації. Розвиток економічної свободи лежить в основі вільного підприємництва. Саме економічна свобода, вільне підприємництво та системна конкуренція дадуть змогу Україні природним економічним шляхом вирівнювати норму прибутку, формувати умови для швидкого переливу капіталу в ті галузі та сфери, де найбільша норма прибутку.

4. Розвиток традиційного для України родинного типу господарської самоорганізації.

Сімейна форма організації ділового життя переважала в Європі до середини ХІХ століття, але була витиснута великими транснаціональними корпораціями, передусім американськими, на периферію суспільної економки. Тим часом, наприклад, у китайському соціумі традиційний сімейний тип господарської організації дотепер являє собою гнучку, відкриту, а в підсумку – дуже ефективну форму господарської діяльності. Вона, по суті, є зразком саме системної організації, здатної розгортатися від найпростішої «ядерної» спільності до більшого, диференційованого колективу, що має багато рівнів організації та профілів діяльності. І сьогодні в китайському діловому середовищі панують дрібні й середні компанії сімейного типу, яких мільйони. Процеси модернізації капіталістичного укладу в китайській економіці не тільки не спричинили ослаблення цієї форми організації бізнесу, але, навпаки, зміцнили її.

Ми переконані, що сімейні підприємства, де працюють члени родини його власника та декілька найманих робітників (3–5 осіб), є доволі ефективною і прийнятною для України формою господарської організації. Праця на таких приватних підприємствах є найбільш продуктивною, оскільки тут одночасно діють споживацька (коли власники є споживачами виробленого доходу) і накопичувальна (коли власники, які працюють на підприємстві, зацікавлені частину доходу не споживати, а нагромаджувати) моделі. Завдяки їх функціонуванню розширюється споживацький попит, оскільки на сімейних підприємствах як у їх власників, так і робітників формуються сталі доходи, тобто постійні джерела для споживання. У сімейних фірмах практично відсутня паразитична основа, а витрати на їх утримання та управління є досить низькими. Водночас, збільшення кількості таких підприємств значно розширює масштаби самозайнятості населення, що дозволяє державі позбутися обтяжливої функції формування нових робочих місць, скоротити величезні виплати безробітним. Окрім того, у сімейних компаніях легко запровадити прозорий механізм накопичення на індивідуальних соціально-пенсійних рахунках відповідних внесків для пенсійного забезпечення осіб (і власників, і найманих працівників), що зайняті на такому підприємстві, та здійснення інших соціальних виплат. Сімейні підприємства формують на розширеній основі продуктивний попит, позаяк їм потрібно купувати необхідні матеріали, сировину, обладнання. Важливим також є те, що вони формують реальний баланс між уречевленою та грошовою формами створеного продукту. Відповідно на сімейних підприємствах відсутні умови для формування фінансових „бульбашок” чи спекулятивних коротких („гарячих”) грошей.

Безумовно, наполягати на тому, що в сучасних умовах найбільш конкурентоспроможними у світі є ті країни, національні економіки яких побудовані винятково на родинних формах власності та бізнесу, означає однобічно підходити до аналізу економічних моделей цих країн, і особливо східно-азіатських. Сьогодні потрібно брати до уваги систему чинників, які хоч подекуди й суперечать один одному, але в сукупності забезпечують успіх тієї чи іншої країни. Серед таких чинників насамперед слід відзначити: проведення політики відкритості економіки, орієнтацію на зовнішні ринки, органічну інтеграцію в мережеву структуру глобального капіталізму, посилення виробничих зв’язків у внутрішньому та зовнішньому економічному середовищі, розвиток регіональної інфраструктури, використання новітніх технологій і практики менеджменту, застосування інноваційних механізмів та ін.

Водночас, мусимо визнати, що широке впровадження родинного типу господарювання як однієї зі складових моделі народного капіталізму дозволяє значно підвищити ефективність ведення бізнесу в тих країнах, що мають відповідну історичну й культурну традицію. До таких країн належить і Україна. Тому ми можемо стверджувати, що ця модель не є для нас запозиченою – вона відповідає ментальності української нації.

Висновки. Сучасна глобальна науково-технологічна, інформаційна, кібернетична та екологічна революція потребує відповідних змін у моделях економічного розвитку. Природно, що вони не можуть функціонувати на засадах авторитаризму, етатизму чи монополізму. Україна повинна враховувати ці процеси, визначаючи економічну модель свого розвитку. Виходячи із новітніх світових викликів і можливостей, щоб стати конкурентною державою у центрі Європи, Україна має вибудувати демократичну модель розвитку суспільства, якій повною мірою відповідає економічна модель народного капіталізму.

Утілення в Україні моделі народного капіталізму, що базується на зазначених вище засадах, має відбуватися передусім шляхом структурно-інституціональних та монетарно-фінансових реформ, а також реформи місцевого самоврядування. Цей процес дасть змогу впродовж 10–15 років подолати нинішні економічні та соціальні негаразди в Україні, забезпечити стабільний конкурентоспроможний розвиток як національної економіки, так і загальносуспільної системи „держава – економіка – людина”. У результаті впровадження цієї моделі буде створено соціально-економічне підґрунтя для відновлення України як європейської, демократичної країни з ринковою економікою капіталістичного зразка, що базуватиметься на священній і недоторканній приватній власності. Але потрібно докласти ще чимало зусиль на науково-теоретичному і практичному рівнях, аби довести, що тільки завдяки реалізації моделі народного капіталізму Україна стане в III тисячолітті органічною складовою європейської спільноти, потужною, заможною державою, спроможною забезпечити захист власних національних інтересів.

Ми переконані, що такий підхід відповідає не тільки національним інтересам України, а й загальносвітовим тенденціям, які, зокрема, були оприлюднені Світовим банком у Дослідженні „Перспективи світової економіки на 2010 рік”, де говориться, що наслідки сучасної світової кризи призведуть до зміни моделі фінансування та економічного зростання протягом найближчих 10 років [11].

Література
1. Гальчинський А. Глобальні трансформації: концептуальні альтернативи. Методологічні аспекти : наук. вид. – К. : Либідь, 2006. – 312 с.
2. Михальченко М. І. Україна як нова історична реальність: запасний гравець Європи / НАН України; Інститут політичних і етнонаціональних досліджень. – К. : Відродження, 2004. – 487 с.
3. Мочерний С. В. Методологія економічного дослідження. – Львів : Світ, 2001. – 416 с.
4. Пахомов Ю. М. Основні завдання формування посткризової моделі розвитку економіки України // Економічний часопис-ХХІ. – 2010. – № 1–2. – С. 3–6.
5. Філіпенко А. С. Глобальні форми економічного розвитку: історія і сучасність. – К. : Знання, 2007. – 670 с.
6. Соскін О. І. Модель народного капіталізму і національні економічні інтереси України // Економічний часопис. – 1998. – № 11–12. – С. 6–9; Соскін О. І. Механізми адаптації економічної моделі України до сучасних цивілізаційно-глобалізаційних зсувів // Актуальні проблеми економіки. – 2010. – №2(104). – С. 16–27; Соскін О. І. Модель народного капіталізму як основа конкурентоспроможного розвитку української економіки // Економіст. – 2010.– № 2. – С. 21–25.
7. Келсо Луис О., Келсо Патриция Х. Демократия и экономическая власть. – Сан-Франциско: Институт Келсо по изучению экономических систем, 2007. – 268 с. (Електронна версія перекладу В. І. Федорова з англійської мови: Kelso Louis O. and Kelso Patricia. Democracy and Economic Power. Lanham MD: University Press of America, 1986).
8. Гальчинський А. Власність, яка вона є: чи зможемо подолати глибоку деформованість [Електронний ресурс[. – Режим доступу: http://www.dt.ua/2000/2020/28597/
9. Тарасов В. Народный капитализм по-русски [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.samoderjavie.ru/node/304
10. Філіпенко А. С. Модель народної економіки для України: основні риси / А. С. Філіпенко // Економічний часопис-XXI. – 2010. – № 3–4. – С. 3–6.
11. Global Economic Prospects Summer 2010. – http://siteresources.worldbank.org/INTGEP2010/Resources/GEPSummer2010MainReport.pdf

Збірник наукових праць „Економічні науки”,
Серія „Економічна теорія та економічна історія”,
Випуск 7(28), частина 2

Луцький національний технічний університет, 2010

У даному випуску збірника розміщені матеріали, що рекомендовані до друку організаційним комітетом ІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції „Перспективи та пріоритети розвитку економіки України та її регіонів”, м. Луцьк, 7-8 жовтня 2010 р. та Вченою радою Луцького національного технічного університету (протокол №2 від 30.09.2010 р.)   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
16 березня 2018
Українські католики, як і польські, закликали Церкву захищати єдність шлюбу
16 березня 2018
У Польщі буде встановлено пам’ятник українському священику
16 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
16 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
16 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
16 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
16 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
16 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
16 березня 2018
Новоград-Волинський
16 березня 2018
Новоград-Волинський
16 березня 2018
101 інформує!
Новоград-Волинський
16 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
16 березня 2018
Скадовськ:На Херсонщині закликають ввести державне регулювання вартості молока
Скадовськ
16 березня 2018
Відбувся фестиваль «Крила надії»
Пирятин
16 березня 2018
Відбувся звіт міського голови
Ромни
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
18 березня 2018
Турция заявила о взятии Африна под полный контроль
18 березня 2018
Наслідки негоди на Закарпатті – понад 80 населених пунктів без електроенергії
18 березня 2018
В Одесі консульство РФ "замінували", у Львові й Харкові спокійно
17 березня 2018
"Рух нових сил" заявляє про затримання активістів у центрі Києва
17 березня 2018
Мэй: Британия готовит следующие меры против РФ
17 березня 2018
У Кривому Розі невідомі побили одного із співзасновників "Сили людей"
17 березня 2018
У Словаччині потяг зіткнувся з локомотивом: постраждали 18 осіб
17 березня 2018
В Киеве прошел съезд объединения Самопомощь. Партия идет на выборы парламента и президента
17 березня 2018
В Лондоне из-за непогоды отменены более сотни авиарейсов
17 березня 2018
Российский МИД объявил персонами нон-грата 23 британских дипломата
TyTa