Четвер, 22 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
21 березня 2018
Анонс. Олег Соскін в ефірі UkrlifeTV - сьогодні о 14.00
20 березня 2018
13 березня 2018 р. на XI Форумі Європа – Україна: Асоціація з ЄС і що далі? Олег Соскін презентував проект «Східний дивізіон країн «Міжмор'я»
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
ІТС 27 жовтня 2001

Про круглий стіл "Кордони і система безпеки в Європі: роль України і Польщі"
м.Київ, 25 жовтня 2001 року

Круглий стіл організований та проведений Інститутом трансформації суспільства та Польським Інститутом у Києві. До обговорення організатори заходу запропонували такі проблеми:

 • Україна і Польща: східний кордон якої держави стане поясом безпеки в об'єднаній Європі?
 • Економічні, політичні та воєнні наслідки ймовірного перетворення українсько-польського кордону на новий східний кордон ЄС.
 • Транскордонна регіональна співпраця: невідворотний колапс? Проблеми функціонування малого і середнього бізнесу, товарообміну, працевлаштування, родинних і сусідських контактів.
 • Як вирішити проблеми міграції за умов розширення ЄС?
 • "Залізна завіса" і прозорість": альтернатива чи спроба поєднання двох підходів?
 • Чи не завадить дотримання Польщею Шенгенської угоди втіленню концепції європейського вибору України?
 • Чи доцільна й можлива допомога Україні з боку ЄС у формуванні східного українського кордону, що відповідав би європейським стандартам?
 • Роль Польщі як члена НАТО у залученні України до системи колективної оборони та зміцнення політичної стабільності в регіоні.


  Учасники круглого столу: з Польщі: Якуб Боратинскі і Гжегож Громадзкі ( автори аналітичної доповіді "Прочинені двері: східний кордон розширеного Європейського Союзу"; з України: представники Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства оборони України, Державного Комітету у справах охорони державного кордону України, Департаменту з питань національностей та міграцій при Міністерстві юстиції України, Центру інформації та документації НАТО в Україні, Посольства Польщі в Україні, Посольства Угорщини в Україні, Посольства Латвії в Україні, Посольства Естонії в Україні, Посольства Литви в Україні, Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту економічного прогнозування НАНУ, Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАНУ, незалежні експерти і публіцисти, а також засоби масової інформації.

  Учасники дискусії від початку погодились з пропозицією виробити прагматичну конструктивну позицію щодо вступу Польщі до Європейського Союзу та його наслідків для України (О.Соскін). Адже розширення ЄС, а з ним і посилення режиму на кордонах України з новими членами Союзу, є невідворотним. Експерти постійно підкреслювали, що проблему східного кордону слід розглядати в контексті масштабніших проблем, а саме - геополітичного вибору як країн-кандидатів до ЄС, так і України. З одного боку, Польща, Чехія і Угорщина життєво зацікавлені в інтеграції до Європи і застосуванні всіх механізмів євроатлантичної колективної безпеки. Так, Польща, попри небезпеку послаблення двосторонніх зв'язків з Україною, змушена повністю прийняти умови Шенгенської угоди ЄС про кордони і візовий режим (Я. Боратинскі). З іншого боку, нинішня зовнішня політика України де-факто орієнтована на інтеграцію до Росії, а наша "європейська інтеграція" є декларативною. Отже, дії української еліти насправді призводять до того, що поясом безпеки об'єднаної Європи може стати саме польсько-український кордон. Ми маємо наслідувати приклад країн Балтії, які однозначно обрали шлях інтеграції до Євросоюзу, водночас посилюючи режим на своїх кордонах з Російською Федерацією (Г. Перепелиця, О. Соскін).

  До негативних наслідків вступу до ЄС наших західних сусідів експерти відносять послаблення транскордонної співпраці (що позначиться на прикордонних районах обох країн) і обмеження спілкування громадян, а у стратегічному вимірі - зменшення україно-європейських зв'язків в усіх сферах, "відгородження" України від європейської цивілізації. (О. Соскін, Ґ. Ґромадзкі, Е. Лисицин та ін.).

  Було сказано також і про позитивні для України наслідки розширення Євросоюзу. По-перше, вступ до ЄС сприятиме економічному зростанню наших сусідів, а відтак і пожвавленню їх торгівельної співпраці з Україною. По-друге, Польща, як стратегічний партнер України, після приєднання до Євросоюзу матиме значно більші можливості для лобіювання наших інтересів у Європі. Зрештою, це приєднання слід розглядати не як закінчення періоду тісних взаємин з Україною, а як початок великого процесу розширення ЄС аж до вступу у нього самої України (В.Зайанчковскі). Утім, інші учасники зауважили, що подібні перспективи обумовлені не так вступом Польщі до Євросоюзу, як успішністю політичних і економічних перетворень у самій Україні (Ґ.Ґромадзкі та ін.).

  Велику увагу було приділено визначенню шляхів та механізмів подолання вищезгаданих негативних наслідків. Передусім йшлося про полегшення взаємного в'їзду українських і польських громадян після вступу Польщі до "Шенгенської зони". Як українські, так і іноземні експерти запропонували конкретні заходи, спрямовані на створення для українців спрощеного, порівняно з громадянами інших країн, порядку перетину кордону. Так, констатувалась необхідність паралельного збереження новими членами ЄС національних візових режимів, а у перспективі - реформування Шенгенської системи (Я. Боратинскі). Однак такі кроки є неможливими без адекватних зусиль України, спрямованих на зменшення потоку нелегальної міграції і контрабанди, і загалом підвищення безпеки і добробуту в нашій країні. Зокрема, слід ухвалити спільний план заходів Європейського Союзу і України, де ці питання будуть відображені у розділі "Питання юстиції і внутрішніх справ", а також посилити технічну допомогу Україні в облаштуванні її прикордонної охорони (В. Медведєв, О. Клименко та ін.).

  У стратегічному аспекті всі експерти висловилися за активізацію співпраці України з європейськими і євроатлантичними системами безпеки. Наголошувалося, що Польща та інші країни-кандидати до ЄС мають більше сприяти Україні в цьому процесі (Е. Лисицин, О. Плющ та ін.). Крім того, фахівці погодились із необхідністю кардинально переосмислити підходи до проблем регіональної безпеки, зокрема до кордонів, з огляду на різку дестабілізацію ситуації у світі після терактів 11 вересня (Л. Токар та ін.).

  Від організаторів

  Шановні пані й панове,

  Матеріали круглого столу "Кордони і система безпеки в Європі: Роль України і Польщі" будуть опубліковані у повному обсязі в журналі "Економічний часопис". Якщо Ви маєте власну думку з означеної проблеми, просимо надсилати свої матеріали, статті, коментарі на електронну адресу Інституту трансформації суспільства. Вони будуть розглянуті на предмет публікації.


 •    [версія для друку]
   [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
  Новини України   RSS
  Проект „Вибір народу України”
  30 грудня 2018
  ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
  30 грудня 2018
  Народний капіталізм: економічна модель для України
  21 березня 2018
  Голова польського МЗС нагадав про анексію Криму та війну на Донбасі
  21 березня 2018
  Український експорт сільськогосподарських продуктів невпинно зростає
  21 березня 2018
  Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
  21 березня 2018
  Польський уряд планує зміни правил працевлаштування іноземців у Польщі
  21 березня 2018
  Майже 40% великих фірм працевлаштовує українців
  Новини міст   RSS
  Проект „Українські міста в Інтернеті”
  21 березня 2018
  На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
  Житомир
  21 березня 2018
  У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
  Житомир
  21 березня 2018
  Учасники АТО можуть отримати безкоштовну правову допомогу в Житомирському госпіталі
  Житомир
  21 березня 2018
  Вишгород:Призов на строкову військову службу
  Вишгород
  21 березня 2018
  Новоград-Волинський
  21 березня 2018
  Питання подання суб'єктами відомостей перідичного поновлення на контролі відділу ведення Державного реєстру виборців міської ради
  Новоград-Волинський
  21 березня 2018
  Нарада щодо створення робочої групи з питань впровадження Національної сімейної стратегії в Новограді-Волинському та розробки програми «Захист та розвиток сім’ї»
  Новоград-Волинський
  21 березня 2018
  У Скадовському районі пройшов семінар-практикум учителів предмета Захист Вітчизни
  Скадовськ
  21 березня 2018
  Ромни
  21 березня 2018
  Міжнародні виставкові заходи
  Ромни
  Новини Києва   RSS
  Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
  21 березня 2018
  Соскин: Путин струсил. Мир не должен его признавать
  21 березня 2018
  Киев пытаются затащить в ад?
  21 березня 2018
  Трамп разозлился из-за утечки инструкции не поздравлять Путина с победой на выборах - СМИ
  21 березня 2018
  Анонс. Олег Соскін в ефірі Укрлайфтв, 14.00, 21 березня
  21 березня 2018
  Анонс. Олег Соскін в ефірі UkrlifeTV - сьогодні о 14.00
  21 березня 2018
  Холодницький отримав хабара за закриття справи Будника – журналіст
  21 березня 2018
  Міжбанк відкрився зміцненням гривні
  21 березня 2018
  НАБУ і ГПУ прослуховували кабінет Холодницького
  20 березня 2018
  Трамп поздравил Путина с победой на выборах
  20 березня 2018
  Гривня на міжбанку зросла
  TyTa