Понеділок, 18 грудня 2017 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
16 грудня 2017
Олег Соскин: Если Саакашвили пойдет на договор с Порошенко, его надо выдать грузинским властям
15 грудня 2017
Олег Соскин: Надо немедленно остановить вакханалию с гривней
15 грудня 2017
Олег Соскин: За 3,5 месяца гривня обесценилась на 7,5%. Виновные будут наказаны
15 грудня 2017
В обменках Киева доллар уже больше 28 гривен, евро приближается к 34
14 грудня 2017
Государство в государстве: тайная сеть Порошенко
14 грудня 2017
Олег Соскин: Служба внешней разведки служит одному Порошенко и никому не подконтрольна
14 грудня 2017
В Германии заговорили о создании Соединенных штатов Европы. Что это значит для ЕС и для Киева
14 грудня 2017
В обменках Киева доллар с утра подскочил до 28 гривен. Фото
13 грудня 2017
Доллар на межбанке подорожал на 10 копеек
13 грудня 2017
Олег Соскин: Уже в начале 2018 года Украину ждет банкротство. Кто за это будет отвечать?


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
ІТС 27 жовтня 2001

Про круглий стіл "Кордони і система безпеки в Європі: роль України і Польщі"
м.Київ, 25 жовтня 2001 року

Круглий стіл організований та проведений Інститутом трансформації суспільства та Польським Інститутом у Києві. До обговорення організатори заходу запропонували такі проблеми:

 • Україна і Польща: східний кордон якої держави стане поясом безпеки в об'єднаній Європі?
 • Економічні, політичні та воєнні наслідки ймовірного перетворення українсько-польського кордону на новий східний кордон ЄС.
 • Транскордонна регіональна співпраця: невідворотний колапс? Проблеми функціонування малого і середнього бізнесу, товарообміну, працевлаштування, родинних і сусідських контактів.
 • Як вирішити проблеми міграції за умов розширення ЄС?
 • "Залізна завіса" і прозорість": альтернатива чи спроба поєднання двох підходів?
 • Чи не завадить дотримання Польщею Шенгенської угоди втіленню концепції європейського вибору України?
 • Чи доцільна й можлива допомога Україні з боку ЄС у формуванні східного українського кордону, що відповідав би європейським стандартам?
 • Роль Польщі як члена НАТО у залученні України до системи колективної оборони та зміцнення політичної стабільності в регіоні.


  Учасники круглого столу: з Польщі: Якуб Боратинскі і Гжегож Громадзкі ( автори аналітичної доповіді "Прочинені двері: східний кордон розширеного Європейського Союзу"; з України: представники Ради національної безпеки і оборони України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства оборони України, Державного Комітету у справах охорони державного кордону України, Департаменту з питань національностей та міграцій при Міністерстві юстиції України, Центру інформації та документації НАТО в Україні, Посольства Польщі в Україні, Посольства Угорщини в Україні, Посольства Латвії в Україні, Посольства Естонії в Україні, Посольства Литви в Україні, Національного інституту стратегічних досліджень, Інституту економічного прогнозування НАНУ, Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАНУ, незалежні експерти і публіцисти, а також засоби масової інформації.

  Учасники дискусії від початку погодились з пропозицією виробити прагматичну конструктивну позицію щодо вступу Польщі до Європейського Союзу та його наслідків для України (О.Соскін). Адже розширення ЄС, а з ним і посилення режиму на кордонах України з новими членами Союзу, є невідворотним. Експерти постійно підкреслювали, що проблему східного кордону слід розглядати в контексті масштабніших проблем, а саме - геополітичного вибору як країн-кандидатів до ЄС, так і України. З одного боку, Польща, Чехія і Угорщина життєво зацікавлені в інтеграції до Європи і застосуванні всіх механізмів євроатлантичної колективної безпеки. Так, Польща, попри небезпеку послаблення двосторонніх зв'язків з Україною, змушена повністю прийняти умови Шенгенської угоди ЄС про кордони і візовий режим (Я. Боратинскі). З іншого боку, нинішня зовнішня політика України де-факто орієнтована на інтеграцію до Росії, а наша "європейська інтеграція" є декларативною. Отже, дії української еліти насправді призводять до того, що поясом безпеки об'єднаної Європи може стати саме польсько-український кордон. Ми маємо наслідувати приклад країн Балтії, які однозначно обрали шлях інтеграції до Євросоюзу, водночас посилюючи режим на своїх кордонах з Російською Федерацією (Г. Перепелиця, О. Соскін).

  До негативних наслідків вступу до ЄС наших західних сусідів експерти відносять послаблення транскордонної співпраці (що позначиться на прикордонних районах обох країн) і обмеження спілкування громадян, а у стратегічному вимірі - зменшення україно-європейських зв'язків в усіх сферах, "відгородження" України від європейської цивілізації. (О. Соскін, Ґ. Ґромадзкі, Е. Лисицин та ін.).

  Було сказано також і про позитивні для України наслідки розширення Євросоюзу. По-перше, вступ до ЄС сприятиме економічному зростанню наших сусідів, а відтак і пожвавленню їх торгівельної співпраці з Україною. По-друге, Польща, як стратегічний партнер України, після приєднання до Євросоюзу матиме значно більші можливості для лобіювання наших інтересів у Європі. Зрештою, це приєднання слід розглядати не як закінчення періоду тісних взаємин з Україною, а як початок великого процесу розширення ЄС аж до вступу у нього самої України (В.Зайанчковскі). Утім, інші учасники зауважили, що подібні перспективи обумовлені не так вступом Польщі до Євросоюзу, як успішністю політичних і економічних перетворень у самій Україні (Ґ.Ґромадзкі та ін.).

  Велику увагу було приділено визначенню шляхів та механізмів подолання вищезгаданих негативних наслідків. Передусім йшлося про полегшення взаємного в'їзду українських і польських громадян після вступу Польщі до "Шенгенської зони". Як українські, так і іноземні експерти запропонували конкретні заходи, спрямовані на створення для українців спрощеного, порівняно з громадянами інших країн, порядку перетину кордону. Так, констатувалась необхідність паралельного збереження новими членами ЄС національних візових режимів, а у перспективі - реформування Шенгенської системи (Я. Боратинскі). Однак такі кроки є неможливими без адекватних зусиль України, спрямованих на зменшення потоку нелегальної міграції і контрабанди, і загалом підвищення безпеки і добробуту в нашій країні. Зокрема, слід ухвалити спільний план заходів Європейського Союзу і України, де ці питання будуть відображені у розділі "Питання юстиції і внутрішніх справ", а також посилити технічну допомогу Україні в облаштуванні її прикордонної охорони (В. Медведєв, О. Клименко та ін.).

  У стратегічному аспекті всі експерти висловилися за активізацію співпраці України з європейськими і євроатлантичними системами безпеки. Наголошувалося, що Польща та інші країни-кандидати до ЄС мають більше сприяти Україні в цьому процесі (Е. Лисицин, О. Плющ та ін.). Крім того, фахівці погодились із необхідністю кардинально переосмислити підходи до проблем регіональної безпеки, зокрема до кордонів, з огляду на різку дестабілізацію ситуації у світі після терактів 11 вересня (Л. Токар та ін.).

  Від організаторів

  Шановні пані й панове,

  Матеріали круглого столу "Кордони і система безпеки в Європі: Роль України і Польщі" будуть опубліковані у повному обсязі в журналі "Економічний часопис". Якщо Ви маєте власну думку з означеної проблеми, просимо надсилати свої матеріали, статті, коментарі на електронну адресу Інституту трансформації суспільства. Вони будуть розглянуті на предмет публікації.


 •    [версія для друку]
   [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
  Новини України   RSS
  Проект „Вибір народу України”
  15 грудня 2017
  Вишколи «Dragon-2017» - це перевірка ефективності військ
  15 грудня 2017
  Важливий візит у складний момент
  15 грудня 2017
  Росія несе відповідальність за Смоленську катастрофу
  15 грудня 2017
  Троє африканців незаконно пішки перетнули польсько-український кордон
  15 грудня 2017
  Дії Росії не сприяють розкриттю повної правди про Смоленськ
  15 грудня 2017
  Бойовики на Донбасі протягом дня здійснили п’ять обстрілів
  15 грудня 2017
  Нацбанк вирішив підвищити облікову ставку
  Новини міст   RSS
  Проект „Українські міста в Інтернеті”
  20 грудня 2017
  До відома депутатів міської ради!
  Золотоноша
  19 грудня 2017
  Вишгород: До Дня святого Миколая, вистава
  Вишгород
  18 грудня 2017
  У Скадовську завершується створення Різдвяної шопки
  Скадовськ
  15 грудня 2017
  До новорічних свят житомиряни можуть надіслати листівку родинам воїнів, які загинули в зоні АТО
  Житомир
  15 грудня 2017
  На Житомирщині вироком суду конфісковано вилучений алкоголь та обладнання для його виробництва вартістю 4,8 млн грн
  Житомир
  15 грудня 2017
  Житомир:Протягом року українці мають переукласти договори на комунальні послуги
  Житомир
  15 грудня 2017
  У Вишгороді презентували проект роздільного збирання побутових відходів
  Вишгород
  15 грудня 2017
  Відбулася позачергова сесія районної ради
  Пирятин
  15 грудня 2017
  Скадовськ:Херсонському університету повернуть близько 1 га землі рекреаційного призначення у курортному селищі Лазурне
  Скадовськ
  15 грудня 2017
  Тижневий план роботи виконавчих органів міської ради з 18 грудня по 24 грудня 2017 року
  Новоград-Волинський
  Новини Києва   RSS
  Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
  17 грудня 2017
  Саакашвили: Сейчас мы пойдем до Верховной Рады, ничего мы там не будем бить. У нас революция не разбитых окон
  17 грудня 2017
  На самом деле в Октябрьском дворце джазовый концерт. Саакашвили: Это не Верховная Рада, зачем это насилие!
  17 грудня 2017
  "Марш за импичмент": сторонники Саакашвили снова идут на Майдан
  17 грудня 2017
  Саакашвили и Семенченко пытаются остановить штурм Октябрьского дворца. Геращенко: внутри сотни детей, которые пришли на утренник
  17 грудня 2017
  "Штаб" Саакашвілі: Двері Жовтневого намагаються виламати, поліція "заспокоює" вогнегасниками
  17 грудня 2017
  "Их счета заморозят". Саакашвили пообещал МихоМайдану поддержку Запада
  17 грудня 2017
  Саакашвили: Порошенко опустил институт президента ниже плинтуса, страна не сможет его терпеть еще 1,5 года
  17 грудня 2017
  Хмара, Доний, Деревянко, Семенченко, Левченко, Соболев: кто принимает участие в митинге Саакашвили
  17 грудня 2017
  С Порошенко нужно договариваться — про его добровольную отставку без жертв и потрясений, — Гайдай
  17 грудня 2017
  У Києві на "Марш за імпічмент" вийшло близько 10 тисяч осіб
  TyTa