Понеділок, 19 лютого 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
18 лютого 2018
Вече сторонников Саакашвили перенесли с Майдана на Михайловскую площадь
16 лютого 2018
Олег Соскин: Государственную фискальную службу надо немедленно ликвидировать
15 лютого 2018
Олег Соскин: Место Саакашвили должен занять новый лидер таранного типа
15 лютого 2018
Трагедия с морскими пехотинцами — черная метка Порошенко и расплата за Саакашвили
15 лютого 2018
Двое морпехов расстреляли своих. Стали известны подробности гибели четырех бойцов под Мариуполем
15 лютого 2018
Сторонники Саакашвили собираются установить в Киеве еще 30 палаток
14 лютого 2018
Олег Соскин: В мире происходит гидрометеоролигический Армагеддон, ноосфера начала влиять на биосферу
13 лютого 2018
Олег Соскин: Саакашвили мог подать кассацию, а затем выиграть дело в Европейском суде по правам человека
13 лютого 2018
Олег Соскин: Те, кто выполняет преступные приказы Порошенко, будут отвечать по закону
12 лютого 2018
Прихильники Саакашвілі вже малюють плакати - готуються штурмувати "Жуляни"


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
ІТС 25 вересня 2008

Методологія створення регіональних центрів євроатлантичної інтеграції - міжнародна конференція в Полтаві

25 вересня 2008 року у Полтаві на базі новостворенного Центру євроатлантичної інтеграції відбулася міжнародна конференція „Методологія створення регіональних центрів євроатлантичної інтеграції (на прикладі м. Полтави)”. Захід організували і провели Інститут трансформації суспільства та Полтавський університет споживчої кооперації України за підтримки Міністерства закордонних справ України за участі Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Центру інформації та документації НАТО в Україні, Громадської Ліги Україна – НАТО, Асоціації керівників шкіл України, Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавської обласної ради, Полтавської міської ради.
 

 
Мета міжнародної конференції:
~  Визначення основної місії регіональних центрів євроатлантичної інтеграції в Україні;
~  Відкриття та активізація діяльності Полтавського центру євроатлантичної інтеграції, визначення шляхів і механізмів залучення різних сегментів регіональної громадськості до його діяльності;
~  Надання знань щодо: вигод і переваг, які отримає Україна від інтеграції до Північноатлантичного альянсу; програми реформ, передбаченої Планом дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) для країн, що мають намір інтегруватися до Альянсу; можливостей та механізмів подолання перешкод на шляху євроатлантичної інтеграції в контексті польського досвіду;
~  Залучення регіональної владної, наукової, освітянської еліти, громадських організацій, ЗМІ до суспільної дискусії щодо євроатлантичного майбутнього України;
~  Об’єднання потенціалу місцевої влади, освітянської спільноти і територіальних громад для проведення інформаційно-просвітницьких заходів з метою просування в регіонах України ідеї євроатлантичної інтеграції та ствердження демократії.
 
 
Склад учасників:
·         представники органів місцевої влади та самоврядування;
·         керівники, викладачі та учні вищих і середніх навчальних закладів Полтавщини;
·         представники посольств країн-членів НАТО;
·         керівники та працівники неурядових організацій;
·         працівники та експерти науково-аналітичних центрів;
·         члени громадських та молодіжних об’єднань Полтавщини;
·         представники місцевих засобів масової інформації.
 
Захід складався з двох частин:
1) урочистого відкриття Полтавського центру євроатлантичної інтеграції;
2) міжнародної конференції, що проходила на базі новоствореного Центру.

І. Урочисте відкриття Полтавського центру євроатлантичної інтеграції (ПЦЄІ). 

Полтавський центр євроатлантичної інтеграції утворений Інститутом трансформації суспільства за підтримки Міністерства закордонних справ України за участі Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Центру інформації та документації НАТО в Україні, Громадської Ліги Україна – НАТО, Асоціації керівників шкіл України, Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавської обласної ради, Полтавської міської ради. Центр працюватиме на базі Полтавського університету споживчої кооперації України. 

Під час церемонії відкриття Полтавського центру євроатлантичної інтеграції з промовами виступили:
 
Валерій Асадчев, голова Полтавської обласної державної адміністрації.
Він привітав учасників заходу і сказав, що за допомогою великих зусиль, які сьогодні докладає Президент, Україна сьогодні дуже чітко взяла вектор на інтеграцію в Європейський простір і структури. Окрім економічних переваг, які надає Україні членство в СОТ і поглиблена співпраця з ЄС, для нас дуже важливою є кооперація у військовій сфері щодо системи колективної безпеки НАТО.
 
Пан Асадчев зауважив, що проблематика НАТО в Україні є дуже серйозною, позаяк українці довгий час жили в Радянському Союзі, що протистояв Альянсу. Звичайно, після розпаду СРСР відбулася серйозна трансформація як європейської системи колективної безпеки, так і світової, і НАТО відіграє тепер роль світового гаранта безпеки, а не одного з полюсів протистояння двох режимів.
 
Співробітництво з НАТО – одне з фундаментальних завдань України.  Адже сьогодні країни колишнього соцтабору, а також безпосередньо члени СРСР (країни Балтії) вже стали членами Альянсу. Однак в нашій країні дуже гостро постала проблема інформованості населення. Відкриття Центру євроатлантичної інтеграції на Полтавщині допоможе надати людям повну інформацію про НАТО, його сьогоднішній вибір, адже ні для кого не секрет, сказав пан Асадчев, що саме громадяни України вирішуватимуть, чи приєднуватиметься Україна до НАТО, і це підтверджено на найвищому державному рівні. Проте українці повинні точно розуміти, за що і чому вони голосують.
 
Важливим є остаточний вибір шляху нашої держави – чи до Росії, чи все ж таки до Європи. В період визвольної війни Богдана Хмельницького, а потім і гетьмана Виговського Україна вже стояла перед схожим вибором. І хоча частина керманичів розуміла, що поворот у бік азійської Росії – це крок назад, вони не змогли пояснити людям, чому саме слід знову піти на альянс із Польщею чи Європою. У майбутньому це призвело до втрати незалежності, державності, трагічних наслідків для українського народу. Тому важливо повноцінно інформувати людей та усвідомлювати, що саме сьогодні закладаються підвалини майбутнього світу для наступного покоління українців, що матимуть віддзеркалення на багато десятиліть уперед.
 
Пан Асадчев схвалив відкриття ЦЄІ в Полтаві, оскільки це дасть можливість освітянам різних вищих і середніх начальних закладів, місцевій, обласній, районній владі сформувати повне уявлення про НАТО, переваги й недоліки членства для України, суть державної політики в даному напрямі, а потім донести цю інформацію до інших, щоб українці могли прийняти свідоме і виважене рішення.
 
Полтавський губернатор подякував пану О. Нестулі, ректору Полтавського університету споживчої кооперації України, де відкрито Центр євроатлантичної інтеграції, і пану О. Соскіну, який очолює цю роботу по всій Україні, і підкреслив, що обласна влада буде не спостерігати, а активно співпрацювати з Центром і сприяти якнайвищій інформованості населення. „Дуже важливо, що Центри створюються не примусово – за вказівкою з Києва, а на базі громадської ініціативи, – відзначив насамкінець Валерій Асадчев.
 
Петро Ворона, заступник голови Полтавської обласної ради, член фракції „Наша Україна” в облраді, кандидат наук державного управління.
Він привітав учасників, подякував О. Соскіну та О. Нестулі, наголосивши на прогресивних формах і методиках роботи в університеті, його євроорієнтованості. Як представник „Нашої України”, яка проводить всеукраїнську акцію „НАТО – так!”, пан Ворона зазначив, що після подій на Кавказі та в інших регіонах українці вже прекрасно бачать, що без допомоги сусідів, без системи колективної безпеки вижити Україні з нейтральним статусом дуже складно.
 
Сьогодні ведеться боротьба за геополітичне місце України – чи вона буде на Сході, чи на Заході. І це боротьба за наше з Вами майбутнє. Тому важливо проводити широку інформаційну кампанію серед населення. Соціологічні дослідження в регіоні свідчать про поступове зростання числа прихильників євроатлантичної інтеграції, і саме з НАТО пов’язують свою захищеність.
 
Опоненти членства в НАТО маніпулюють, перш за все, вважає пан Ворона, категоріями, що закладалися у свідомість українців радянською ідеологією. Тому сьогодні слід доносити правдиву, не перекручену інформацію про Альянс. На Полтавщині дуже багато робить у цьому напрямі Управління у справах преси та інформації Полтавської ОДА, при якому вже створений Інформаційний центр з питань інтеграції України до ЄС і НАТО. А відкриття Полтавського центру євроатлантичної інтеграції дасть можливість реально проводити навчання щодо НАТО. Ми повинні дати правдиві знання тим людям, які формують громадську думку, підкреслив Петро Ворона. Окрім того, слід активно працювати з місцевою владою, з молоддю, яка нині прагне до європейських стандартів, у тому числі й у вимірі безпеки. Створення ЦЄІ допоможе активно втілювати стратегію євроатлантичної інтеграції, яку послідовно реалізує Президент України.
 
Олексій Нестуля, ректор Полтавського університету споживчої кооперації України.
Він привітав усіх учасників заходу – своїх добрих партнерів, – які хоч і мають різні погляди на євроатлантичну інтеграцію, проте зібралися для спільного обговорення цієї теми в стінах університету. Пан ректор особливо підкреслив, що діяльність та мета ЦЄІ мають не пропагандистський характер, а спрямовані на всебічне інформування регіональної громадськості. Ні влада, ні будь-які посадові особи ставлять собі завданням не переламати громадську думку, а надати повну інформацію про різні військові, політичні, економічні об’єднання.
 
Пан Нестуля окреслив шлях університету протягом останніх чотирьох з половиною років до адаптації та запровадження європейського стандарту освіти, навчальних програм, технічного оснащення. Як національний оператор європейської загальноосвітньої мережі УРАН, університет надає доступ через Інтернет до освітніх фондів усіх провідних європейських бібліотек, а отже, молодь, яка навчається в університеті, а також гості ЦЄІ матимуть доступ до якнайповнішого обсягу інформації.
 
Пан Нестуля висловив переконання, що освітня європейська інтеграція – необхідна передумова для того, щоб зберегти статус університетів й одержати міжнародне визнання. Українці можуть професійно вирішити всі ті проблеми та завдання, які вже розв’язані європейськими країнами, в тому числі у царині безпеки та інформування щодо євроатлантичної інтеграції, зберігаючи принцип об’єктивності. Жодна людина не хоче бути об’єктом маніпуляції, сказав пан Нестуля, а хоче і має право прийняти власне, свідоме рішення – рішення для майбутнього українського народу. А не окремого вождя.
 
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор, керівник проекту зі створення ЦЄІ в регіонах України.
Він  привітав учасників заходу, подякував їм за можливість проведення серйозної науково-методологічної дискусії та погодився із попередніми доповідачами щодо важливості не популістських заяв і політичних маніпуляцій, а надання правдивої всебічної інформації щодо НАТО. Олег Соскін також подякував МЗС України, Посольству США за вияв солідарності в непрості часи для України в питанні євроатлантичної інтеграції. Олег Соскін нагадав, що вступ до НАТО записаний у законі про основи національної безпеки України, проголосованому конституційної парламентською більшістю ще за часів президентства Л. Кучми та прем’єрства В. Януковича.
 
ІІ. Міжнародна конференція.
 
Презентації експертних доповідей:
 
1) Анна Козярська, аташе відділу інформаційної роботи, взаємодії з ПА НАТО Департаменту НАТО Міністерства закордонних справ України, виступила з доповіддю „Особливості сучасного етапу впровадження державного курсу на приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО”
 
Пані Козярськанаголосила на важливості відкриття ЦЄІ як реалізації державної стратегії інформування населення про НАТО та євроатлантичну інтеграцію. Вона звернула увагу на те, що курс на євроатлантичну інтеграцію Україна взяла ще в 1992 р., коли відбувся перший візит українського президента до штаб-квартири Альянсу і були обговорені можливості співпраці. З 1993 р. розпочалися офіційні переговори, а також дискусії в Верховній Раді щодо необхідності приєднання до надійної міжнародної організації, яка могла б гарантувати безпеку для України. Пізніше це було оформлено в Закон про основи національної безпеки України, де записано, що головним напрямком зовнішньої політики держави є євроатлантична інтеграція. У прийнятій Стратегії діяльності Уряду В. Януковича у 2004 р. чітко зазначалося, що головним пріоритетом його діяльності є вступ України до НАТО, хоча сьогодні Партія регіонів є опонентом державного курсу на євроатлантичну інтеграцію. Відповідно до цього документу 2008 р. визначався як рік приєднання України до НАТО, сказала пані Козярська, а до ПДЧ ми мали приєднатися ще у 2004 р. Пані Козярська підсумувала, що державний курс України було визначено і він не змінив вектор.
 
Зробивши порівняльний аналіз двух систем колективної безпеки – НАТО і ОДКБ, представник МЗС висловила позицію Міністерства, яка полягає в тому, що для України вигідніше членство в НАТО і ті права та гарантії, які воно надає. Ідеться, передусім, про процедуру прийняття рішень: у НАТО це консенсус і рівність голосів усіх країн-членів, а в ОДКБ – величина фінансового внеску в організацію (на сьогоднішній день у Росії він найбільший, а отже, вона диктує свої рішення). Окрім того, пані Козярська сказала, що Україна знаходиться в ситуації, коли альтернативної НАТО організації регіональної колективної безпеки просто не існує, тому шлях до Альянсу – єдиний можливий для України.
Пані Козярська висловила сподівання, що на майбутньому Саміті НАТО в грудні ц.р. Україна одержить ПДЧ, бо докладатиме всіх зусиль для цього. Приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО і в майбутньому вступ до НАТО – це амбітні цілі, яких Україна обов’язково досягне, висловила переконання пані Козярска.
 
2) Лоурен Катіпон (Lauren Catipon), політичний офіцер Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні, виголосила доповідь на тему: „Ставлення США до євроатлантичних прагнень України” 
 
Пані Катіонподякувала за запрошення взяти участь у заході та розповіла про особливості своєї роботи в Посольстві. Вона відповідає за моніторинг зовнішніх питань, і особливо ситуацію у сфері громадської думки українців щодо євроатлантичної інтеграції.
 
Сьогодні відбувається багато змін у сфері безпеки, зокрема це пов’язано із ситуацією, що виникла в Абхазії та Південній Осетії, сказала пані Капітон. Великі зміни видно і в самому Києві: нещодавно відбувся важливий саміт Україна – ЄС, а в грудні відбудеться міністерська зустріч на рівні НАТО, де буде розглядатися можливість надання ПДЧ Україні. В цьому контексті пані Катіпон зазначила, що приїхала почути позиції і ставлення українців до вищезгаданої проблематики.
 
Україна є вільною демократичною державою, яка вже має добрі традиції мирного розв’язання конфліктів, сказала пані Катіпон. Вона переконана, що український народ має самостійно і свідомо прийняти рішення про вступ до НАТО, і також повинен підтримувати сильні стосунки з усіма своїми сусідами, зокрема як з Росією, так і з Євросоюзом. Уряд США підтримує це.
 
США вважає, що Україна має право подати заявку щодо вступу як до НАТО, так і до ЄС, і ключ до цього знаходиться всередині самої України. Покращення умов життя, економічні та структурні реформи допоможуть їй, і це буде в інтересах України, не несучи нікому загрози. Саме тому США підтримують заявку України на ПДЧ, а також майбутнє членство в ЄС.
 
3) Володимир Фурашев, завідувач відділу інформаційної політики у сфері євроатлантичної інтеграції України Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, мав доповідь на тему: „Роль регіональних центрів євроатлантичної інтеграції у формуванні ставлення громадян до вступу України в НАТО”
 
Пан Фурашев сказав, що процес формування зовнішньополітичного курсу держави на євроатлантичну інтеграцію пройшов декілька етапів. Перший – обговорення на рівні експертів, другий – перехід у політичну площину, і третій, на якому ми зараз знаходимося, – раціональний рівень. Сьогодні кожен громадянин України, що має право голосу, став повноцінним суб’єктом прийняття рішення щодо забезпечення національної безпеки.
 
Єдиний аспект стосовно НАТО, в якому досягнутий повний консенсус, – прийняття рішення про членство в Альянсі на всенародному референдумі. А отже, всі організації та установи, які працюють у сфері інформування громадян, нестимуть відповідальність за отримані на цьому референдумі результати.
 
Пан Фурашев підкреслив, що вступ до НАТО – питання не суто військове, адже в організацію колективної безпеки – чи то буде НАТО, чи ОДКБ – вступає держава, а не армія. Отже, це питання, сказав доповідач, полягає в цінностях і світогляді, які ми вибираємо.
 
Україна може обрати один із трьох шляхів забезпечення своєї безпеки: нейтралітет, НАТО, ОДКБ. Кожен із цих варіантів має право на життя. Тому при виборі потрібно найліпше дотриматися національних інтересів.
 
Якщо Україна обирає НАТО, то має, перш за все, поділяти цінності країн Альянсу. І тут вкрай важливим є діяльність центрів євроатлантичної інтеграції, що створюються в усіх регіонах України. Адже головна мета ЦЄІ – не пропаганда, а надання знань, неупередженої інформації.
 
4) Андрій Дида, офіцер відділу військових аспектів інтеграції в НАТО Управління євроатлантичної інтеграції Генерального штабу Збройних Сил України, виступив із доповіддю „Пріоритети діяльності Збройних Сил України в контексті євроатлантичної інтеграції” 
 
Пан Дидасказав, що українські військовослужбовці працюють як миротворці в різних точках Земної кулі – захищають північний анклав Косово, постачають гуманітарну допомогу в Ліберію, беруть участь у мирних навчаннях в Іраку. Сьогодні до НАТО приєдналися Албанія та Хорватія, куди ще 10 років тому вводила свої миротворчі сили Україна. На Балканах статус солдата-миротворця дуже високий. Наша держава має глибоку й тісну співпрацю з Альянсом, і суспільство має, зрештою, прийняти рішення.
 
У державній програмі розвитку ЗСУ на 2005–2011 рр. зазначено, що реформування армії тісно пов’язане з інтеграцією до Альянсу. Ідеться, зокрема, про забезпечення відповідного стандартам НАТО соціального забезпечення військовослужбовців, які є дуже високими. В результаті реалізації програми вже сьогодні структура та чисельність ЗСУ є оптимізованими і відповідають стандартам НАТО, розмежовано суто військові та суто політичні функції. Пан Дида підтвердив: Збройні сили готові до вступу в Альянс, а обороноздатність України в результаті євроатлантичної інтеграції однозначно підвищиться. 
 
5) Микола Кордон, керівник Житомирського центру євроатлантичної інтеграції, зробив доповідь на тему: „Досвід роботи Житомирського центру євроатлантичної інтеграції”
 
Пан Кордон на початку виступу зазначив, що Полтавський університет споживчої інтеграції України, де сьогодні відкрито регіональний ЦЄІ, відповідає  європейському рівню розвитку, а тому, як видається він зможе гідно організувати роботу Центру.
 
Микола Кордон розповів, що Житомирський ЦЄІ, який він очолює, працює з лютого ц.р. при Житомирському державному університеті. З вересня в ЖДУ для всіх 5 факультетів запроваджено курс європейської та євроатлантичної інтеграції України. На історичному факультеті цей курс вже читався з 2004 р. Курсом передбачено 16 лекційних і 10 семінарських занять. Університет розробив сильне методичне забезпечення для курсу, видавши 1 навчальний і 2 методичні посібники. Такі курси надають мотивацію проводити навчально-педагогічну роботу. У тематиці курсових, дипломних робіт кафедри історії України широко представлена євроатлантична інтеграція – студенти й викладачі пишуть наукові дослідження.
 
Уже 2 роки поспіль університет виграє гранти МОНУ, що допомагає фінансувати новостворений Центр. Налагоджена тісна співпраця з Громадською Лігою Україна – НАТО, з Інститутом трансформації суспільства, який організував 2 тренінги в Центрі для підготовки фахівців. Житомирський ЦЄІ провів 2 семінари в Попівні та Новограді-Волинському для створення опорних точок на місцях. Підтримує діяльність ЦЄІ Житомирська ОДА. Серйозне завдання, яке перед собою ставить Центр у Житомирі, полягає в тому, щоб дійти з інформаційно-просвітницькою роботою до глибинки, до села, щоб у разі референдуму люди голосували не з чужого голосу, а свідомо.
 
6) Ірина  Маркіна, проректор Полтавського університету споживчої кооперації України, виголосила доповідь на тему: „Полтавський центр євроатлантичної інтеграції: мета діяльності та план заходів на 2008 рік” 
 
Пані Маркінапривітала створення Полтавського ЦЄІ та розповіла, що університет протягом останніх п’яти років активно займається проблематикою євроатлантичної інтеграції, було проведено 17 заходів з цієї теми. Основна мета створення Центру, підкреслила пані проректор, не агітація, а інформування населення та надання різнобічної інформації. Він буде відкритий для всіх. Окрім того, пані Маркіна вважає, що необхідно спілкуватися і з російськими фахівцями на тему НАТО.
 
Вона погодилася з тезою про те, що на сьогоднішній день євроатлантична інтеграція – це вже не політика, а наука. Існують напрацьовані Інститутом трансформації суспільства науково-методологічні підходи, які дозволяють визначити мету діяльності, функції, організаційні засади функціонування Центру. Головні функції роботи центру – навчальна, просвітницька, наукова, освітня і професійно-кадрова, формування системи міжнародних партнерств, видавницька робота спільно з ІТС та Полтавською владою, соціологічний напрям, робота зі ЗМІ. Центр буде займатися питаннями не лише євроатлантичної, а і європейської інтеграції, концентруючись на освітніх та наукових аспектах.
 
7) Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, заступник голови Координаційної Ради Громадської Ліги Україна – НАТО, керівник проекту зі створення ЦЄІ в регіонах України, виступив із доповіддю: „Місія регіональних центрів євроатлантичної інтеграції в період  підготовки України до вступу в Північноатлантичний альянс”
 
Пан Соскін зазначив, що ЦЄІ на Полтавщині – вже десятий регіональний центр в Україні, створений ІТС, і до лютого 2009 р. буде закінчено формування регіональної мережі в Україні. Пан Соскін сказав, що для нього особисто питання потреби вступу до НАТО було вирішено ще 8 років тому. Відтоді ІТС послідовно працює в цьому напрямі разом з усіма організаціями, що входять до Громадської Ліги Україна – НАТО, своїми численними регіональними партнерами. Сьогодні настав етап практичної реалізації завдання членства в ході референдуму, рішення про який прийняла ВРУ. Водночас, зауважив пан Соскін, із 28 країн-членів лише 2 вступили до НАТО через референдум, – Словенія та Угорщина. На початку 90-х рр. Словаччина спробувала вступити до Альянсу таким шляхом, проте більшість населення проігнорувала референдум, було згаяно багато часу на геополітичне самовизначення, поки парламент держави не прийняв рішення про вступ. На сьогоднішній день Словаччина подолала відставання від інших європейських країн та є повноправним членом НАТО і ЄС. На Бухарестському саміті Франція прийняла рішення повернутися до Організації військового договору НАТО з 2009 р., що, наголосив пан Соскін, є надзвичайно серйозним сигналом для противників НАТО.
 
Олег Соскін сказав, що нині НАТО є єдиною ефективною системою колективної безпеки, частиною якої для забезпечення свого стабільного і мирного майбутнього має стати Україна. Щодо можливості збереження нейтрального статусу України за зразком Швеції або Фінляндії. Швеція змушена витрачати на оборонні видатки 4-5% свого ВВП, і сьогодні вона розгорнула громадську дискусію щодо вступу до НАТО. Аналогічна ситуація спостерігається і у Фінляндії. Цей серйозний сигнал підтверджує неперспективність нейтрального статусу та його економічну недоцільність.
 
Розкриваючи методологію утворення та діяльності регіональних ЦЄІ, пан Соскін наголосив на необхідності створення при Центрах сучасних структур, що матимуть інтерактивний характер діяльності. Йдеться, наприклад, про клуб дебатів для молоді. Наприклад, Сумський ЦЄІ співпрацює з ГО „Академія молодіжних дебатів”, яка може підготувати команди для участі у всеукраїнських молодіжних дебатах щодо НАТО. У Полтавському університеті споживчої кооперації легко організувати он-лайн конференції зі штаб-квартирою НАТО в Брюсселі, з українськими високопосадовцями. Пан Соскін також закликав підтримати ініціативу опитування громадської думки щодо вступу в НАТО за унікальною методикою, розробленою ІТС спільно з кафедрою соціології КНУ ім. Т. Шевченка та вченими провідних регіональних університетів України. Методика апробована у Львівській області, і результати довели її ефективність. Олег Соскін розповів також про роботу щодо запровадження в усіх університетах обов’язкового нормативного курсу з питань євроатлантичної та європейської інтеграції, про підготовку викладачів і тренерів цього напряму в рамках діяльності ЦЄІ, і також закликав усі школи створювати класи євроатлантичної інтеграції та брати активну участь у програмах державного інформування.
 
Окрім того, з 2009 року в місцевих і регіональних бюджетах мають, відповідно до вимог законодавства, запланувати статтю видатків на інформування громадськості щодо євроатлантичної інтеграції. Саме ЦЄІ стануть першими претендентами на одержання коштів та їх ефективне використання.
 
Завершуючи свій виступ, пан Соскін підкреслив, що сьогодні на українській еліті лежить величезна відповідальність перед майбутніми поколіннями. Він нагадав про невдалі спроби формування української державності та системи оборони, і про страшні періоди руїни і геноцидів, якими вони закінчувалися для українського народу. Нині ж треба усвідомлювати нові перспективи та загрози для України і не повторити помилок минулого. Олег Соскін переконаний, що Україна успішно подолає свій шлях до НАТО і повернеться до родини успішних євроатлантичних націй. Дорогу подолає той, хто йтиме.
  
Після виголошення експертних доповідей розпочалася дискусія. Її учасники жваво обговорювали питання, пов’язані з реалізацією євроатлантичного курсу України.
 
Юрій Мазур, голова науково-методичної ради у сфері безпеки та життєдіяльності дитини Полтавської області, викладач, сказав, що нинішні студенти є інформованими і самі їздять за кордон. Вони нерідко розповідають про проблеми, що НАТО натворило в Югославії та Іраку. Саме такі ідеї озвучує молодь, і непросто подолати подібний негатив.
 
Володимир Фурашев, завідувач відділу інформаційної політики у сфері євроатлантичної інтеграції України Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, зазначив, що після заяв росіян про те, що вони захищатимуть своє населення по всьому світу, стало зрозуміло: Росія сформувала власну систему національних цінностей та методів захисту своїх інтересів, у тому числі за рахунок інших держав – чи то Грузія, чи Білорусь, чи Україна. Україні ж досить оглядатися на Росію чи будь-кого іншого і слід зрозуміти свою систему цінностей та національних інтересів. Чию систему цінностей ми відстоюватимемо? Українську чи російську?
 
Василь Симчук, помічник-консультант народного депутата України, секретар Полтавського обкому Компартії, сказав, що президент США не одержував дозволу на початок війни в Іраку, і він ввів в оману весь світ, заявивши, що там існує зброя масового знищення. Чому ж його, як і Мілошевича, не притягають до Гаазького трибуналу за злочин проти іракського народу? Отже, член НАТО учинив обман. За час існування Альянсу  відбулося 189 військових агресій НАТО. Це військова машина, що щорічно використовує 1 трильйон доларів, а натомість їх слід було б використати на вирішення глобальних екологічних і технологічних проблем людства. Щодо Європи. Не слід забувати, що саме вона породила дві світових війни, а не слов’янські народи. Вступ до НАТО не відповідає нашим національним інтересам, – висловив позицію КПУ тов. Симчук.
 
Володимир Фурашев відповів, що, говорячи про цифру військових операцій, здійснених НАТО, слід назвати і кількість військових конфліктів, розпочатих Організацією Варшавського договору.
 
Микола Білоконь, член опозиційної до влади політичної партії, підполковник у відставці, розповів, що він зацікавлений тематикою євроатлантичної інтеграції, однак чимало було пропаганди, а не просто інформування. Пан Білоконь згоден, що Україна потребує безпеки, проте важливо зрозуміти, за якими саме критеріями оцінюється готовність української армії приєднатися до Альянсу.
 
Анна Козярська відповіла, що озвучена інформація про ситуацію в Югославії та Іраку, є неправдивою, окреслила реальну ситуацію в армії. Зі вступом до НАТО Уряд України буде зобов’язаний виділяти принаймні 2% ВВП на армію, тоді як сьогодні він не спроможний це зробити. В НАТО офіцер не може бути без зарплати або із низькою зарплатою. Українці мають підготуватися до вступу в Альянс і нести відповідальність за свої дії.
 
Пустовар О. М., начальник управління у справах преси та інформації Полтавської ОДА, сказав, що він надає перевагу мові фактів. На запитання про те, хто ж сьогодні загрожує Україні, пан Пустовар вважає справедливим назвати Росію. Як приклад, він навів слова В. Жириновського про те, що Грузію слід розчавити. Нині це стало реальністю. Сьогодні ж пан Лужков заявляє, що Севастополь – споконвічно російське місто. Ведеться потужна інтеграція Криму та східних областей до російського інформаційного простору. Це вкрай небезпечно для українського суверенітету. Коли ПДЧ стало для нас реальною перспективою, дуже активізувалася п’ята колона.
 
Пан Пустовар розповів про активну роботу управління щодо інформування про НАТО, про показ фільмів, тематичні он-лайн конференції, запровадження обласної програми інформування. Соціологічні дослідження показують поступове зростання рівня довіри до НАТО в регіоні. Представник ОДА закликав відмовитися від демагогічних гасел і бути чесними один з одним.
 
У дискусії взяли участь: представники Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні, Міністерства закордонних справ України, Генерального штабу Збройних Сил України, Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України; керівники Полтавської обласної та міської влади, Інституту трансформації суспільства; викладачі і студенти вищих навчальних закладів; представники громадських та молодіжних організацій; засоби масової інформації Полтавщини.
 
Підбиваючи підсумки, Олег Соскін подякував учасникам за дискусію і сформулював досягнуті результати заходу:
 
- обговорено та схвалено методологію створення регіональних центрів євроатлантичної інтеграції, розроблену Інститутом трансформації суспільства;
- відкрито Полтавський центр євроатлантичної інтеграції, де будуть сконцентровані наукові та інформаційні матеріали про НАТО і перспективи членства України в Альянсі, де проводитимуться зустрічі з послами іноземних держав, експертами з країн НАТО, українськими науковцями; диспути серед студентської молоді тощо;
- новостворений Центр укомплектований науковими та інформаційними матеріалами з питань євроатлантичної інтеграції;
- у ході міжнародної конференції відбулося залучення регіональної владної, наукової, освітянської еліти, громадських організацій, ЗМІ до суспільної дискусії щодо євроатлантичного майбутнього України;
- обговорено напрями інформаційної та громадської підтримки курсу України на вступ до НАТО для впровадження у місцевих середовищах Полтавщини.
Серед учасників міжнародної конференції було проведено анкетування з питань євроатлантичної інтеграції України.
 
Матеріали заходу будуть надруковані в науково-аналітичному журналі „Економічний часопис-ХХІ”, місцевих ЗМІ, а також розміщені на сайтах www.soskin.info, www.ist.osp-ua.info, www.uanato.info, www.cityukraine.infowww.pusku.edu.ua
 
Прес-служба
Інституту трансформації суспільства


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
16 лютого 2018
Пріоритет Польщі – повернення цілісності України
16 лютого 2018
Калінінградська область знову перетворюється у військову фортецю
16 лютого 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
16 лютого 2018
67 років тому змінено польсько-радянський кордон
16 лютого 2018
У Перемишлі відбудеться 20 конференція Європа Карпат
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 лютого 2018
Вишгород:За даними щотижневого моніторингу, останнім тижнем з 3 по 9 лютого 2018 року на грип та ГРВІ на Київщині захворіло 19 тисяч 28 осіб, з них 12 тисяч 704 діте
Вишгород
19 лютого 2018
Скадовськ:Українська військова медицина писалася кров’ю
Скадовськ
16 лютого 2018
Ромни
16 лютого 2018
Все про кохання
Ромни
16 лютого 2018
До уваги!
Ромни
16 лютого 2018
Відбулося засідання робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення!
Ромни
16 лютого 2018
У День закоханих в Житомирі зареєстрували 30 шлюбів
Житомир
16 лютого 2018
Учасники АТО можуть отримати безкоштовну правову допомогу в Житомирському госпіталі
Житомир
16 лютого 2018
Обласні змагання з волейболу серед чоловічих команд
Ромни
16 лютого 2018
Увага! Бізнес-стажування «Холодна ланка поставок»!!!
Ромни
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
18 лютого 2018
Львів зустрів річницю розстрілів на Майдані гучним святкуванням китайського нового року і караоке
18 лютого 2018
“Марш за імпічмент” у Вінниці: понад дві сотні людей, порвані плакати і “неузгоджений” виступ АТОвця
18 лютого 2018
Ми оголошуємо про створення комітетів громадянського опору, – Дерев’янко
18 лютого 2018
ОУН громит российский культурный центр в Киеве. По пути разбили банкомат "Сбербанка"
18 лютого 2018
Марш против Порошенко в Киеве закончился
18 лютого 2018
На акцію підтримки Саакашвілі у Львові прийшли близько тисячі його прихильників
18 лютого 2018
В Киеве на митинг против Порошенко вышло 5 тысяч, - Страна
18 лютого 2018
В Луцьку мітинг проти Порошенка зібрав 200 мешканців
18 лютого 2018
У Чернігові проти Порошенка вийшло 400 мешканців
18 лютого 2018
У Львові мітинг проти Порошенка зібрав до 100 осіб
TyTa