Вівторок, 20 березня 2018 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Польща може вислати російських дипломатів – ЗМІ
19 березня 2018
Німеччина і Франція засудили путінські "вибори" в Криму
16 березня 2018
Наказ про отруєння екс-шпигуна дав особисто Путін – МЗС Британії
15 березня 2018
Міністр розвитку Польщі: Найважливіше, що Україна стала на шлях євроінтеграції
14 березня 2018
Канада солидарна с Великобританией в деле об отравлении в Солсбери
14 березня 2018
Британія висилає 23 дипломата РФ і скасовує запрошення Лаврову. А також не приїде на чемпіонат світу з футболу
14 березня 2018
Британія скликає термінове засідання Радбезу ООН через отруєння у Солсбері
14 березня 2018
Міністр інфраструктури: Польщі важлива Україна у Новому шовковому шляху
13 березня 2018
Порошенко тайно встречался с Помпео в Украине, заявил Ляшко


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
Економічний часопис 6‘97 21 червня 1997

Україна: стратегічний вибір геополітичної моделі

Україна: стратегічний вибір геополітичної моделі

Сьогодні Україна стоїть перед стратегічним вибором: який шлях остаточно обрати, в якому напрямі рухатись, чи правильним було підписання останнім часом низки угод і договорів, чи воно є тактичним, стратегічним, а чи, може, навіть помилковим. Найближчим часом потрібно чітко визначити, куди Україна прямуватиме - в бік європейського ареалу чи в бік якоїсь азійської сублімації.

Україна і Європа: геополітичний і генетичний зв‘язок

Апріорі Україна є центральноєвропейською державою. Свідченням цього є безліч об‘єктивних показників. Проаналізуймо найвагоміші.

Перший. Геополітично наша країна розташована в центрі Європи. Це означає, що наша інфраструктура надзвичайно тісно пов‘язана з європейським регіоном. Географічно ми є центральноєвропейською державою. Тип громадянського суспільства, що формується в Україні, також близький до європейського.

Другий. Україна генетично тяжіє до європейської ментальності. А це означає, що в центрі розвитку повинна перебувати людина з усіма її проблемами, інтересами й потребами, що держава обслуговує кожну людину і не заважає реалізації її індивідуальності, а навпаки, створює умови для самовиявлення й самореалізації особистості. У свою чергу кожна людина не заважає іншій, відносини між людьми будуються за принципом вільної кооперації. Основною клітиною суспільства є родина, яка, з одного боку, є самодостатньою в господарському вимірі, тому що застосовує передові технології та обладнання і функціонує на базі приватної власності, а з другого - вона шукає якомога ширших економічних зв‘язків для включення в поділ праці і систему кооперації, бо завдяки цьому вона зможе одержувати сталий прибуток, бути соціально захищеною і мати етнокультурні можливості для розвитку. Така модель надзвичайно близька для України, бо бере свій початок ще з Київської Русі, що органічно належала до європейського ареалу.

Третій. Україна має європейську систему продуктивних сил. Це означає, що в нас високий освітній і професійний рівень населення, що наука й культура мають значний рівень і європейську традицію, що виробнича й невиробнича інфраструктури легко можуть бути інтегровані в європейську площину. Про це, до речі, свідчить досить швидке прийняття нашої держави до Ради Європи і продуктивність відносин з іншими європейськими структурами.

Четвертий. В Україні досить швидко формується європейська система вільної приватної власності, яка в свою чергу продукує малий і середній приватний бізнес і середній клас. І попри всі перепони і опір, який чинить правляча комуноолігархія, незалежна мала й середня форми приватної власності прокладають собі шлях.

Український європеїзм: ілюзія чи реальність

Що потрібно зробити, щоб об‘єктивні передумови українського європеїзму набули реального виміру й незворотності? Задля цього слід здійснити низку практичних заходів, які остаточно і якісно змінять економічну, соціальну, політичну й геополітичну системи України.

По-перше, маємо визнати приватну власність священною і недоторканною. Це змінить економічний базис, сформує підвалини економічної свободи, сприятиме формуванню економічно вільної людини і дасть сильний поштовх розвитку середнього класу. Таким чином ми наблизимося до європейських країн, де, як відомо, середній клас становить більшість населення і є рушійною силою суспільства.

По-друге, потрібно створити в Україні громадянське суспільство, яке стане противагою державній машині. Однією з передумов створення морально здорового громадянського суспільства повинна стати "декомунізація" і "декегебізація" суспільного життя в Україні. Сьогодні ж усі соціальні верстви і економічні організми мають цю хворобу. Реальна економічна й політична влада в Україні належить комуністичній номенклатурі. Для останньої генетичними рисами існування є тяжіння до монополії й тоталітаризму. Конкретним заходом подолання цієї тяжкої соціальної хвороби має стати громадський суд над КПРС - КПУ як злочинною, тоталітарною, антилюдською організацією та ідеологічною системою. Без здійснення такого катарсису неможливо вибудувати європейське громадянське суспільство. За приклад нам має бути Німеччина, яка завдяки відкритим громадським судовим процесам подолала як фашистську, так і комуністичну суспільні хвороби і стала провідним чинником європейської системи.

По-третє, повинна зазнати кардинальних змін політична система України, яка в будь-якій демократичній державі є органічним механізмом, що пов‘язує між собою державну машину й громадянське суспільство. Для нашої країни зміна політичної системи означає формування партійно структурованого парламенту. Щоб це відбулося, слід перейти на сучасному етапі до змішаної (пропорційно-мажоритарної) системи. Така система передбачає, що 50% народних депутатів обирається за партійними списками, а 50% - по одномандатних мажоритарних округах. Якщо таку виборчу систему буде створено, тоді головним чинником політичної системи стануть парламентські партії. Виникне відкрита конкуренція і плюралізм. Буде покладено край свавіллю олігархічних кланів. Партії будуватимуться на ідеологічних засадах, що дасть змогу викристалізувати парадигму розвитку суспільства на основі стратегічних духовно-цивілізаційних інтересів широких верств населення, а не на базі егоїстичних матеріальних інстинктів та потреб правлячого класу-касти. Створення плюралістичної політичної системи, ядром якої є політичні партії парламентського типу, дасть змогу Україні стати однорідним елементом європейського ареалу.

По-четверте, слід вивести державну машину з суспільно-економічного життя соціуму. Державну політику треба будувати як універсальний інструмент, що обслуговує розвиток людини і її самореалізацію. Важливо мінімізувати втручання держави в життя соціуму. Держава не має права силувати волю й забирати свободу людини. Щоб досягти зміни ролі держави в Україні, потрібно негайно ліквідувати державний реєстр усіх фізичних осіб в Україні, за яким кожному громадянинові нашої держави надається індивідуальний ідентифікаційний номер-код. Цей номер, до якого додається ще біометрична ідентифікація (відбитки пальців, група крові, енцефалограма тощо) повністю руйнує індивідуальність людини, нищить її самобутність, калічить психіку, перетворює людину на тваринну істоту.

По-п‘яте, наша країна повинна реально трансформувати свою геополітичну систему. Це передусім означає вихід з СНД і подання заявки на вступ до НАТО, яке сьогодні стає ядром нової моделі європейської безпеки. Водночас потрібно якомога швидше формувати Балто-Чорноморський економічний альянс. Його метою буде синхронізація темпу трансформацій соціально-економічних систем країн цього регіону, створення спільного європейського ринку країн другого дивізіону, підготовка об‘єктивних і суб‘єктивних умов до входження в Європейський Союз.

Комплексна реалізація всіх зазначених заходів дасть змогу Україні знайти своє місце в європейській спільноті, яке втратила колись могутня європейська держава, що мала назву Київська Русь і спадкоємицею якої є наша країна. Відновлюючи себе як європейську державу, слід враховувати негативні наслідки такого явища, як майже семисотлітня тотальна окупація й колоніальне поневолення України, що призвело до значної руйнації її етносу та переривання формування в цілісному розвинутому вигляді таких систем-організмів, як європейська українська нація та європейський український народ.

Формування інтегральної концепції стратегічного вибору геополітичної моделі України передбачає правильне визначення своїх стратегічних союзників-партнерів. Якщо ми обираємо європейський напрям, то нашими стратегічними партнерами мають бути Польща й Німеччина, з якими буде сформовано геополітичний трикутник, а також США. За певних умов до цього процесу може долучитися Франція, якщо вона звільниться від російськофілії. Однозначно можна стверджувати, що ні Ізраїль, ні Російська конгломерація, ні Азербайджан не можуть бути стратегічними партнерами України. Нашим владним структурам потрібно зрозуміти, що стратегічне партнерство передбачає збігання стратегічної мети розвитку відповідних держав і об‘єктивну однорідність їхніх корінних геополітичних та геоекономічних інтересів. Тому не можна так по-аматорськи безглуздо використовувати надзвичайно могутній механізм стратегічного партнерства.

Україна і Росія: як будувати відносини

Особливо обережно потрібно ставитися до формування відносин з Росією. Підходячи до аналізу цієї проблеми, ми повинні враховувати такі фактори.

По-перше, Україна протягом останніх трьох століть була колонією Російської імперії.

По-друге, Росія на рівні законодавчої гілки влади не визнає території України в її сучасних кордонах. Законодавчий орган Росії висунув до України експансіоністські територіальні претензії. Рішенням Російської Думи, а потім Радою Федерації юридично закріплено на законодавчому рівні анексію таких частин української території, як півострів Таврида (російська назва Крим) та українське місто Корсунь (російська назва Севастополь). Коли керівники нашої держави твердять, що цю проблему розв‘язано в Договорі про дружбу, співробітництво й партнерство між Україною і Російською Федерацією, то це свідчить або про некомпетентність, або навіть про щось більше. У статті 2 договору йдеться про те, що Договірні Сторони "поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів". Постає питання: яку цілісність України поважає Росія (взагалі що це за юридичний термін "поважаю") і непорушність яких кордонів визнає Росія щодо України? Адже, як ми вже підкреслювали, російська законодавча гілка влади не визнає територіальної цілісності України, а саме вона й повинна ратифікувати договір та угоди. Більше того, за його межі винесено питання про дислокацію на території нашої держави імперського Чорноморського флоту. Як це розуміти? Як можна вести мову про оренду української території, якщо це суперечить українській Конституції? До того ж, яка може бути оренда землі під військову базу, якщо в Україні немає законодавчого акта про оренду землі під військові бази іноземних держав? І якщо за своєю військовою доктриною Україна є позаблоковою державою, то ми не можемо допускати розміщення на своїй території будь-яких збройних формувань, тим більше військово-морських сил і військових баз іноземної держави, що входить до військового блоку. (Як відомо, Росія є головним учасником Ташкентської угоди.)

По-третє, Росія доповнює колоніальну експансію щодо України системою неоколоніальної експлуатації. Наочним прикладом економічного неоколоніалізму є встановлення Росією 25% мита на український цукор - і це на додаток до існуючих 10% ПДВ; надзвичайно завищено ціну для України на російський газ і занижено ціну на транзит російського газу через українську територію. До того ж згідно з домовленостями між керівництвом українського й російського урядів Україна погодилася віддати 170 українських цукрових заводів російському капіталу під так звані спільні українсько-російські підприємства, які контролюватиме російський капітал. І апофеозом такої неоколоніальної експансії є її юридичне закріплення в згаданому договорі. В його 13 статті відзначається, що Високі Договірні Сторони визнають "необхідність поетапного формування і розвитку загального економічного простору шляхом створення умов для вільного пересування товарів, послуг, капіталів і робочої сили". Але ж це пряме порушення Декларації про незалежність і Конституції України!

По-четверте, Росія здійснює мовно-культурну експансію. Останню юридично закріплюють статті 10, 11, 12 підписаного Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією.

Є й інші чинники, що свідчать про неможливість стратегічного партнерства між Україною і Росією.

На нашу думку, відносини між цими двома державами повинні формуватися на основі принципу мирного співіснування. Його головними елементами є:

а) безумовне визнання існуючих кордонів. Росія перешкоджає здійсненню делімітації кордонів з Україною, і тому досі не підписано договору про це;

б) невтручання у внутрішні справи. Нині ми, навпаки, спостерігаємо не просто втручання, а навіть спроби Росії впливати на кадрові зміни в українському уряді, зокрема на звільнення й призначення прем‘єр-міністра;

в) взаємовигода та рівноправне партнерство в економічних зв‘язках. Сучасний етап розвитку економічних відносин між двома країнами характеризується, як висловився сам Б.Єльцин, перебуваючи в травні 1997 р. в Києві з офіційним візитом, "економічним бандитизмом" з боку Росії щодо України;

г) взаємна відмова від застосування сили й погрози силою. І цей принцип не спрацьовує в наших відносинах з Росією. Взяти хоча б випадки порушення російськими військовими літаками повітряного простору України чи затримання нашого торгового корабля російськими прикордонниками в Грузії;

д) співробітництво між державами, сумлінне виконання загальновизнаних принципів і норм міжнародного права, міжнародних договорів. Даний постулат Росія особливо потурає. Це проявляється в справі повернення Україні культурних, історичних та релігійних цінностей, вкрадених керівниками російських колоніально-окупаційних режимів за сім сторіч поневолення Київської Руси - України.

Тому якщо Росія насправді після підписання великомасштабного Договору про дружбу, співробітництво й партнерство увійшла з Україною в партнерські відносини, то хотілося б дізнатися, як вона "Росія" повертатиме нам усі забрані в нас цінності. Наприклад, Вишгородську ікону Богородиці (у росіян вона зветься Володимирською іконою Богородиці). Якщо Росія насправді налаштована на створення рівноправних дружніх відносин між нею і Україною, то нехай нам повернуть цю ікону. З боку Росії це буде акт дійсного примирення й визнання України як незалежної дружньої держави. Тим більше відомо, що тим, хто вкрав ікону, вона не принесе щастя. (Ікону викрав з Києва князь Андрій, син Юрія Довгорукого, засновника Москви. Що з ними сталося і як вони померли, відомо будь-якому школяреві.)

Слов‘янський союз: від утопії до соціальної параної

Не витримує ніякої об‘єктивної критики і псевдонаукова балаканина про можливість створення між Росією, Білоруссю і Україною Слов‘янського союзу. Теоретико-методологічний аналіз цієї утопії свідчить про те, що жодної - ні соціальної, ні економічної, ні геополітичної бази - під цією ідеєю немає. Не заглиблюючись у дослідження даної проблеми, підкреслимо, що не можна створити цю організацію хоча б тому, що Україна, нехай дуже повільно й болісно, але рухається шляхом створення демократичної європейської моделі суспільства, тоді як Росія тяжіє до відновлення імперської форми правління, а в Білорусі повним ходом будується режим тирана, хворого на "бонапартійний" комплекс. До речі, Білорусь все більше стає небезпечною для всієї Європи. Ця країна наближається до диктаторсько-тиранічної моделі, яка зінтегрує в собі найгірші сторони комуно-більшовизму ленінсько-сталінського зразка, гітлерівського фашизму, латиноамериканських олігархічних військових диктатур, східних кастово-феодальних режимів, африканських племінних союзів та звичайнісінької мафіозної організації "Коза ностра". Керуватиме цим динамітним вінегретом людина, всі мрії й сили якої підпорядковано єдиній меті - очолити слов‘янську конфедерацію, столицею якої буде місто Київ.

Ясна річ, що Україна не може бути зацікавлена в створенні Слов‘янського союзу, оскільки участь у ньому повністю перекреслює процес відновлення нашої держави як європейської.

Економічна безпека для європейської України

Коли ми говоримо про стратегічний вибір України, то мусимо враховувати і систему економічної безпеки. Безумовно, що залежно від обраного типу соціально-економічної моделі різною буде і система економічної безпеки. Не аналізуємо євро-азійської моделі економічної безпеки України. Вона, на мою думку, відрізає нашу країну від світового прогресу. Розгляньмо основні елементи системи економічної безпеки України як центральноєвропейської держави.

По-перше. Нам потрібно творити спільний економічний простір з країнами Балто-Чорноморської осі, головними елементами якого є формування взаємопов‘язаної банківської системи через створення спільних банків, передусім україно-польських, україно-угорських, україно-прибалтійських та україно-чеських. Для того, щоб цей процес розвитку інтегральної банківської системи з самого початку мав на меті його стиковку з європейською банківською системою в цілому, важливо залучити в нього провідні німецькі, голландські та англійські банки.

По-друге. Потрібно зняти всі перепони на шляху створення єдиних ринків робочої сили, товарів та послуг, ліквідувати будь-які обмеження на створення й функціонування спільних підприємств. Важливим елементом їх розвитку могли б стати спільні інвестиційні фонди.

По-третє. На кордонах України з її західними сусідами сформувати спільні вільні торгові зони. В них створити підприємства з перероблення, розфасування та упакування товарів, консигнаційні склади тощо. Ввести спільну охорону кордону. Ліквідувати митниці.

По-четверте. Сформувати єдину транспортну інфраструктуру. Передусім зняти проблему нестиковки залізничної колії. Для цього продовжити, наприклад, польську залізницю до Львова, а нашу залізницю до польського міста Ярослава. Те саме зробити і з нашими південними й західними сусідами. Також вимагають реконструкції автошляхи. Нарешті розпочати будівництво транс‘європейської сучасної дороги - з півночі на південь, уздовж усієї Балто-Чорноморської осі. Це дасть змогу швидко переправляти величезні маси товарів з північної частини світу до південних морів і навпаки.

Безсумнівно, що всі проекти можна реалізувати тільки тоді, якщо вдасться нейтралізувати негативні наслідки відкритого і практично незахищеного на сьогодні українсько-білоруського та українсько-російського кордонів. Саме звідси надходять в Україну наркотики і зброя та в‘їжджають сотні тисяч нелегалів з південних і східних країн. Якщо не розв‘язати цієї проблеми Україна не зможе швидко рухатися в європейський простір. Тому пріоритетне завдання - перекрити кордон системно. Допомогу в цьому нам можуть надати розвинуті європейські держави, які зацікавлені у відсуненні якомога далі від своїх кордонів нелегальної еміграції та потоків наркотиків і зброї.

Для зміцнення українсько-російського кордону важливо здійснити цілу низку соціально-економічних заходів. Передусім утворити на території України в прикордонній смузі спеціальну торгову зону. Її призначення - бути перевалочним пунктом між Європою і Азією. Вона повинна стати найбільшим європейським терміналом з перероблення, перевалювання і оброблення товарів. Доцільно також створити фермерські потужні господарства по всьому периметру українсько-білоруського і українсько-російського кордонів. На їх базі утворити вільні кооперативи різної форми та напрямів діяльності. Для полегшення виконання ними різних машинних та механізаторських робіт створити з допомогою уряду кооперативні машинно-тракторні станції, а також допомогти побудувати систему приватних сучасних переробних підприємств. Фінансову діяльність цих кооперативів повинні обслуговувати кілька кооперативних банків. Власниками прикордонних фермерських господарств можуть стати колишні офіцери української армії та члени їхніх сімей, здатні забезпечувати другу систему захисту наших кордонів на сході й півночі. Держава має всіляко сприяти розвитку фермерських кооперативів з колишніх офіцерів та членів їхніх родин і надавати їм фінансову й матеріальну підтримку. Потрібно також, щоб кооперативи мали свої торгові заклади й переробні підприємства в спеціальній торговій прикордонній зоні. За кожним фермерським кооперативом закріпити певну територіальну частку кордону, і вони здійснюватимуть шефство над прикордонними заставами. Створити механізм взаємопідтримки між членами кооперативів та прикордонниками. Держава повинна допомогти упорядкувати центральні садиби кооперативів: побудувати там сучасні школи, магазини, церкви, облаштувати місця для відпочинку.

Усе викладене вище дасть змогу Україні спокійно й цивілізовано залишити мертвонароджену СНД, яку контролює імперська Росія, й форсовано прямувати в європейську спільноту через розвиток Балто-Чорноморського економічного альянсу. Отже, Україна має майбутнє тільки в тому разі, якщо відтворить себе як європейську державу. І це єдиний для нашої нації, народу і країни стратегічний шлях.

Олег Соскiн
директор Iнституту трансформацiї суспiльства


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
30 грудня 2018
ЛУЧШЕЕ НА YOUTUBE Олег Соскин
30 грудня 2018
Народний капіталізм: економічна модель для України
19 березня 2018
Провокації в Україні та Польщі – це спецоперації Росії
19 березня 2018
У Варшаві відбувається симпозіум «Революція, війна і їхні наслідки»
19 березня 2018
Польща для Євроспільноти – це велика вартість і союзник
19 березня 2018
Співпраця з Україною після зміни на посаді міністра оборони Польщі
19 березня 2018
Зарплата і рівень працевлаштування стрімко зростають
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
20 березня 2018
Військова прокуратура повернула Міноборони України понад 3,5 тисячі гектарів земель на Житомирщині
Житомир
20 березня 2018
Житомир:Десантника 95 бригади, який після кульового поранення в голову 5 днів був у комі, чекає тривала реабілітація
Житомир
20 березня 2018
Під Житомирам врятували лебедів, які опинилися у крижаній пастці
Житомир
20 березня 2018
Вишгород:На роздерибанених ділянках буде парк
Вишгород
20 березня 2018
Освітній семінар з національно-патріотичного виховання на Скадовщині прикрасило "Свято вареників", на якому пригощали військовослужбовців
Скадовськ
19 березня 2018
На Житомирщині планують утворити два ботанічні заказники
Житомир
19 березня 2018
У Житомирі випадків захворювання на кір не зареєстровано, а у дитячу лікарню надійшла додаткова вакцина
Житомир
19 березня 2018
Вільні нежитлові приміщення, що можуть бути надані в оренду
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Новоград-Волинський
19 березня 2018
Наказ «Про встановлення весняно-літньої заборони на лов риби, інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об 'єктах Житомирської області у 2018 році»
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
19 березня 2018
Східний дивізіон країн Міжмор'я: потенціали і перспективи
19 березня 2018
Чистые международные резервы НБУ выросли до $6,4 миллиарда
19 березня 2018
Госдолг США впервые превысил $21 трлн
19 березня 2018
Зареєстровано проект закону про Нацбюро фінансової безпеки
19 березня 2018
Меркель летить до Варшави, щоб обговорити ситуацію в Україні
19 березня 2018
Путин и Макрон обсудили ситуацию в Украине
19 березня 2018
"Порошенко потребовал от Коломойского отдать ему 50%". Нардеп Онищенко рассказал о подоплеке войны президента и олигарха
19 березня 2018
Онищенко: Порошенко имеет 5 млрд долларов в год на схеме роттердам +
19 березня 2018
Парубій хоче швидко визнати Путіна нелегітимним
19 березня 2018
Курс доллара на межбанке установился на уровне 26,46
TyTa