Неділя, 25 червня 2017 року 
  
 
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
24 червня 2017
Соскін до Ляшка: Перестаньте мочити один одного. Починайте імпічмент Порошенку
24 червня 2017
В Сербії геї вийшли на парад в честь призначення прем
24 червня 2017
Олег Соскин: об импичменте Порошенко: Он и его партия – политические банкроты
24 червня 2017
Олег Соскин: История с Гужвой свидетельствует, что Луценко пора бросать пить
24 червня 2017
Олег Соскин: Гужву нужно поддержать, потому что Порошенко не остановится и будет рубить другие СМИ
24 червня 2017
У Порошенка горить земля під ногами. Яка область наступною закличе Раду починати процедуру імпічменту?
24 червня 2017
Мінські угоди нікчемні, слід вимагати переговорів у Будапештському форматі, – Віктор Шишкін
23 червня 2017
Журналіст: Матіоса потрібно арештувати, він пропонував мені хабар 10 тисяч доларів
23 червня 2017
Касьянов о режиме Порошенко? На одних сладких сказках, без образа врага это дерьмо долго не протянет
23 червня 2017
Найди отличие от кремлевского фашизма: в Украине призывают убить всех, кто поддержал Страну.ua


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
ITC 22 грудня 2003

Наростання кризових явищ у Києві як наслідок хибної моделі управління містом

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства

Наростання кризових явищ у Києві як наслідок хибної моделі управління містом

Київ, як і вся Україна, охоплений системною кризою. Її прояви спостерігаються в усіх сферах столичного господарства, а це змушує бити на сполох, доки ситуація в місті не набула незворотного негативного характеру.

Беручи за основу секторальний підхід до аналізу київської кризи, можна відзначити, що найбільш рельєфно вона проявилася в царині муніципальних фінансів, оскільки міська казна певною мірою знаходиться у фазі латентного банкрутства. Які ж причини кризового стану міських фінансів?

Перше:
сьогодні не кращі часи переживає така потужна господарська структура Києва, як ВАТ „Київенерго”. Відомо, що ця компанія у 1999р. отримала від Світового банку кредит у розмірі 200 млн. дол. Освоєння цих коштів „Київенерго” повинне було завершити у 2004р. Але, за словами Івана Плачкова, голови правління цієї енергопостачальної компанії, на теперішній час використано лише 80 млн. дол. кредиту. Окрім того, ВАТ „Київенерго” винне підрядним організаціям, які здійснили ремонт київських тепломереж, близько 100 млн. грн. Тому „Київенерго” планує звернутися до СБ з проханням зменшити обсяг кредиту вдвічі (див. газету „Ділова столиця" №46/132 від 17.11.2003). Таким чином "Київенерго" демонструє неспроможність освоїти кредит СБ і якісно модернізувати свою систему.

На думку експертів, відповідальність за це значною мірою несе київська міська влада, яка мала б забезпечити ефективне використання запозичених коштів. Отже, „Київенерго” перебуває в достатньо скрутному фінансовому становищі, йому все складніше обслуговувати свої боргові зобов’язання.

Проблеми ВАТ „Київенерго”, яке контролюється київською владою, суттєво погіршують ситуацію, котра склалася у сфері міських фінансів загалом.У разі банкрутства „Київенерго”, монополіста в галузі теплозабезпечення Києва, за борги компанії відповідатиме її власник. Тож за неефективну діяльність компанії фактично розраховуватиметься вся київська громада.

Друге:
через нестачу власних фінансових ресурсів Київ був змушений наприкінці липня 2003р. розмістити на ринку єврооблігацій п’ятирічні бонди на суму 150 млн. дол. з дохідністю 8,75% річних. Лід-менеджерами випуску п’ятирічних сертифікатів стали Dresdner Bank Aktiengesellschaft, JP Morgan та UBS (див.: газ. "Галицькі контракти" №33-34 від 18.08.2003; журнал „Компаньон” №45 від 7-13 листопада 2003). За 5 років Київ має повернути не тільки цю величезну позику, а й ще 43,75% суми — у вигляді процентів (загалом доведеться повернути 215,625 млн. ам.дол.). 120 млн. дол. позики планувалося спрямувати на модернізацію міського комунального транспорту. Однак подальша доля цього запозичення невідома, оскільки два київських посадовця, які брали активну участь в організації випуску цінних паперів — тодішні заступники О. Омельченка Іван Салій та Михайло Поживанов — відсторонені від справ, пов’язаних із освоєнням позики. (До того ж І. Салій взагалі був звільнений з роботи на початку листопада 2003р.) Таким чином, встановити межі відповідальності за управління позикою в Київській міськдержадміністрації вкрай складно.

Третє:
у листопаді 2003р. Київ вдався до ще однієї позики, розпочавши розміщення п’ятирічних муніципальних облігацій загальною сумою 150 млн. грн. зі щорічною прибутковістю 10—14%. Відповідні документи в Держкомісію з цінних паперів і фондового ринку для реєстрації інформації про випуск облігацій подав київський муніципальний банк „Хрещатик”, лід-менеджер з розміщення позики. За словами О.Ратушняк, заступника голови правління банку „Хрещатик”, розпочався прийом індикативних заявок на купівлю муніципальних облігацій (див. журнал „Компаньон” №45 від 7-13 листопада 2003). Залучені кошти планується спрямувати на фінансування програм бюджету розвитку Києва.

Отже, протягом 4 місяців поточного року Київська міськдержадміністрація здійснила величезні запозичення. Щоб забезпечити очікувану віддачу від отриманих коштів, а також своєчасне погашення боргу, необхідно піднести на високий щабель управління фінансовими ресурсами. Втім, як засвідчує столична практика, належний рівень фінансового менеджменту в м.Києві відсутній. До того ж слід наголосити: київські позики здійснені не окремими приватними компаніями, комерційними банками чи інвестиційними фондами, а від імені київської міської громади, тож саме вона відповідатиме своєю власністю, підвищенням місцевих податків, погіршенням соціального стану в разі неефективного використання коштів.

Отримання позик у пожежному порядку свідчить про кризовий стан міських фінансів. У бюджеті столиці на 2004р. планується граничний розмір внутрішнього боргу Києва в розмірі 150 млн. грн., а зовнішнього — 150 млн. дол. і 9, 655 млн. євро (див: http://www.kmda-invest.gov.ua). Враховуючи кошти, необхідні для обслуговування внутрішнього та зовнішнього боргу, сукупні боргові зобов’язання складатимуть третину доходної частини міського бюджету-2004, яка затверджена 18 грудня в розмірі 3,668 млрд. грн.

Коли говорити про наростання в столиці системної кризи, слід також розглянути її соціальний та комунальний аспекти. На нашу думку, величезні амбітні плани, задекларовані міською владою, не відповідають нагальним потребам як мешканців міста, так і його реальній фінансовій спроможності.

Серйозною столичною проблемою стала якість питної води. За останні роки очисні споруди міста та інше обладнання застаріли й потребують значних коштів для модернізації. Лише на закупівлю обладнання та хімічних реактивів знадобиться щонайменше 1 млн. грн. Нині почалися розмови про продаж найближчим часом акцій „Київводоканалу”* (див. газету „Ділова столиця" №46/132 від 17.11.2003). Однак чи доцільний такий крок? Чи потрібно віддавати воду — стратегічний ресурс — у руки приватних осіб? Чи замислюється київська влада над тим, які наслідки це матиме для міста?

Переробка й знищення сміття — суттєва проблема комунального господарства Києва. Сміттєспалювальний завод „Енергія” сьогодні вже не в змозі впоратися самотужки з вирішенням цієї проблеми (див. газету „Ділова столиця" №46/132 від 17.11.2003). Необхідно здійснювати реконструкцію заводу, позаяк його зношене обладнання й недостатні потужності є передумовами погіршення екологічного стану прилеглої території та міста в цілому. Не вирішене питання й щодо збільшення станцій первинної переробки сміття, яких нині бракує. Отже, проблема вивозу й утилізації сміття в м.Києві постала вкрай гостро.

Міська влада виявилася неспроможною забезпечити в Києві раціональну організацію транспортних потоків, обсяги яких щомісяця помітно зростають. Однак замість того щоб використати бюджетні кошти на якісну реконструкцію шляхового господарства, зокрема побудову якнайбільшої кількості підземних і наземних паркінгів, багаторівневих розв’язок доріг, Київська міськдержадміністрація викидає гроші на "манілівські будови". Як результат, удень Київ нагадує величезну "пробку" — місто перевантажене машинами.

Тривожна ситуація склалася у сфері міського громадського транспорту, який є збитковим.З міського бюджету виділяються великі дотації на його підтримку, особливо на покриття збитків Метрополітену, однак кардинально проблема не вирішена.

Не витримує критики й політика міської влади у сфері розвитку готельного господарства. Київ потребує впровадження системної програми будівництва недорогих комфортабельних готелів, орієнтованих на представників середнього класу, які б могли сприяти розвитку підприємницького середовища в столиці. Готель „Театральний” протягом 15-ти років так і не спромоглися привести до ладу, а готель „Лейпциг” і досі не здали в експлуатацію.

Щоразу гучніше заявляє про себе проблема соціальної нерівності й беззахисності киян. Київ невпинно перетворюється на місто центральної вітрини зі старанно виплеканим престижним ядром-фасадом і рештою занедбаних територій, таких собі „сутінкових зон”. Цілковитий занепад можна спостерігати, зокрема, у таких старих районах столиці, як Нивки, Відрадний, Борщагівка, Дарниця, які нині стають середовищем соціального лиха. Зелена зона столиці також занапащена й значною мірою не відповідає європейським стандартам.Чимало дерев у київських парках вражені рослиною-паразитом омелою.

На тлі кризового стану справ у провідних царинах муніципального господарства досить дивним уявляється ряд „спец-проектів”, підготовлених для киян столичною владою на чолі з О.Омельченком.За словами заступника голови Київської міськдержадміністрації Броніслава Стичинського (див. газету „Ділова столиця" №46/132 від 17.11.2003), до кінця 2003 року буде здійснено тендер постачальників обладнання для створення на вулицях Києва системи стеження за киянами. Планується встановити спеціальні відеокамери, які спостерігатимуть за „правопорядком” у громадських місцях. Питання про створення такої загальноміської системи стеження пропонується винести на розгляд найближчої сесії Київради. Передбачається, що протягом 2004р. на перший етап реалізації програми з міського бюджету виділять 2 млн. грн., а вся вона коштуватиме столиці, за різними оцінками, 18,5 млн. грн. Зрозуміло, реальне втілення проекту потребуватиме більших ресурсів, оскільки доведеться сформувати цілісну інфраструктуру системи спостереження за киянами. За цим зухвалим проектом уже у 2004р. буде розставлено 41 цифрову відеокамеру на 18 об’єктах, зокрема в Парку Слави, на Бессарабському, Михайлівському, Софійському майданах, у Хрещатицькому парку, біля пам’ятників Лесі Українки та Михайла Грушевського. Виникає питання: кому все це потрібно? Невже Київ хочуть перетворити на поліцейське тоталітарне місто, де люди перебуватимуть "під ковпаком" різних спец-структур? Певна річ, такий проект міг народитися тільки в чиїйсь хворобливій уяві. Або хтось передбачає здійснити за рахунок киян відмивання величезної маси грошей.

„Спец-проект” №2 — будівництво під Європейською площею торговельних комплексів на кшталт тих, що порушили цілісний ансамбль Майдану Незалежності або зведених під Бессарабською площею. Подібні "манілівські" проекти не потрібні абсолютній більшості киян (адже вони купують товари переважно на ринках), а лише завдають шкоди їх соціально-економічним та політичним інтересам.Краще б київська влада вкладала гроші у відродження духовності, християнської моралі, українських національних традицій членів міської громади, у виховання молодого покоління, створення відповідних спортивних секцій, місць відпочинку, клубів за інтересами тощо.

Наразі насувається ще одна серйозна проблема — необхідність приведення цін на хлібобулочні вироби і транспортні послуги до реального рівня, тобто у відповідність з об’єктивними законами ринку. Сьогодні Київська мерія застосовує викривлений механізм ціноутворення, штучно утримуючи низькі ціни на хліб, хлібопродукти й інші продовольчі товари за рахунок дотацій з міського бюджету (тобто коштів, які належать столичній громаді). У Києві ціни на хліб удвічі нижчі, ніж в інших регіонах України, однак, зрозуміло, така ситуація в місті не може тривати довго. За прогнозами експертів, у лютому-березні 2004р. ціна на хліб може досягти 4-5 грн. за буханець.

Думаю, київська міська влада виявилася неготовою до подібного розгортання подій, тобто до наростання кризових явищ одночасно у фінансовій, соціальній, продовольчій, енергетичній, транспортній та інших сферах. Замість вироблення ринкових механізмів подолання кризової ситуації, її заганяють усе глибше, вдаючись до радянсько-комуністичних, позаекономічних, адміністративно-командних методів. Як наслідок, Київ сьогодні виявився на межі ентропії — соціально-економічна, а отже й політична, ситуація в місті у будь-який момент може вийти з-під контролю.

Що насамперед слід зробити, аби убезпечити столицю від такого розвитку подій? Напевне, настав час, коли в Києві потрібно здійснити якісні зміни в системі управління. Для початку доцільно розмежувати повноваження різних гілок влади - голови міського самоврядування й представника державної центральної влади, а саме: Київського міського голови й голови Київської міськдержадміністрації. Слід створити новий баланс сил. Тим паче для цього сьогодні утворилася унікальна можливість, оскільки голова Київської міськдержадміністрації О.Омельченко вже досяг пенсійного віку і, згідно з відповідною нормою закону, має полишити цю державну посаду. Звичайно, він і надалі буде Київським міським головою та головою Київської міської ради, позаяк був обраний киянами на чотири роки — до березня 2006р. Але на посаду голови Київської міськдержадміністрації слід призначити іншу особу. І тоді виникне нормальний баланс між різними гілками міської влади, що здійснюватимуть взаємний контроль і не допустять монополізму в управлінні містом.Адже концентрація влади в одних руках, власне, і є одним із джерел тих проблем, що нині охопили Київ. Зміна моделі управління містом відповідає і стратегічним інтересам розвитку Києва як європейського міста, і потребам київської міської громади.

19 грудня 2003 року


   [версія для друку]
 [обговорити на форумі]  [підписатися на матеріали]
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
31 липня 2017
Подписывайтесь на канал Олега Соскина в Youtube
31 липня 2017
Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии
31 липня 2017
Народний капіталізм: економічна модель для України
23 червня 2017
Війська НАТО вирушили до місць постійного розташування на півночі Польщі
23 червня 2017
Українці купують все більше помешкань над Віслою
23 червня 2017
Малопольща матиме свої Війська територіальної оборони
23 червня 2017
У Новому Сончі говорили про тіснішу співпрацю між християнськими Церквами
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
23 червня 2017
На подвір'ї житомирянина рятувальники викопали 73 артснаряди
Житомир
23 червня 2017
Житомир:Артилеристи 95 бригади стріляли з "Градів" на Дніпрі
Житомир
23 червня 2017
Курсанти ЖВІ на полігоні вдосконалили практичні навички
Житомир
23 червня 2017
Вишгород:Стартувала загальнонаціональна кампанія
Вишгород
23 червня 2017
Стадіон у східному мікрорайоні Скадовська потроху розбирають на металобрухт
Скадовськ
23 червня 2017
25 червня – День молоді
Новоград-Волинський
23 червня 2017
Відбулися археологічні розкопки
Новоград-Волинський
23 червня 2017
Міський голова Весельський В.Л. провів прийом особистий громадян
Новоград-Волинський
23 червня 2017
У Новограді-Волинському відкрили пам’ятник на братській могилі жертвам нацизму (після реконструкції)
Новоград-Волинський
23 червня 2017
Гаряча лінія до Дня молоді
Новоград-Волинський
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
24 червня 2017
Соскін до Ляшка: Перестаньте мочити один одного. Починайте імпічмент Порошенку
24 червня 2017
В понедельник Порошенко встретится с Макроном в Париже
24 червня 2017
"Перемир'я": двоє українських військових загинуло, двоє поранені
24 червня 2017
В Сербії геї вийшли на парад в честь призначення прем'єром лесябіянки
24 червня 2017
Одеську журналістку й активістку побили в центрі міста
24 червня 2017
СМИ: Встреча Порошенко с Трампом была на платной основе - лоббисты получили 600 тысяч долларов
24 червня 2017
Анонс. Олег Соскін в ефірі телеканалу 112
24 червня 2017
Олег Соскин: об импичменте Порошенко: Он и его партия – политические банкроты
24 червня 2017
Олег Соскин: История с Гужвой свидетельствует, что Луценко пора бросать пить
24 червня 2017
Голодающую Оксану Сыроид увезла скорая
TyTa