Середа, 24 травня 2017 року 
  
 
Регистрация, разрабатываем и регистрируем технические условия разработка ту.
Українські міста в Інтернеті ::: Алушта Алчевськ Бахмач Бердичів Біла Церква Бориспіль Бровари Васильків Вишгород Вінниця Вознесенськ
Волочиськ Гадяч Городня Житомир Золотоноша Калуш Карлівка Київ Ковель Коростень Коростишів Куп'янськ Миколаїв Миргород
Нетішин Ніжин Нікополь Новоград-Волинський Новомиргородський район Пирятин Прилуки Прилуцький район Ромни
Сарни Свалява Світловодськ Севастополь Сєвєродонецьк Скадовськ Сміла Фастів Хмільник Черкаси Чернігів Южноукраїнськ
<OSP-UA.INFO> <Вибiр народу України> <Сайт Інституту Трансформації Суспільства> <Інтернет-конференції> <Міські оголошення>
<Робота і навчання в Україні> <Мій вибір - NATO>
Проекти ІТС
Проект наукової, освітньої та культурної співпраці з польськими та словацькими університетами!! (2013)
Роль брендингу міст в епоху змін: Європейський досвід для України
Формування сучасних управлінських та комунікативних навичок у працівників органів місцевої влади в контексті фінського досвіду
Центри НАТО в регіонах України
Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України
Європейська перспектива українських міст у контексті польського досвіду (на прикладі міста Феодосія)
Україна та Росія: роль вищої школи в утвердженні сталої демократії
Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи
Фінський досвід місцевого самоврядування – для українських міст
Вивчення шведського досвіду місцевого самоврядування
Україна на шляху до євроатлантичної спільноти
Налагодження співпраці між діловими колами українських та польських міст
Україна - НАТО - Росія
Web-проекти
Українські міста в Інтернеті
Інтернет-конференції
Вибір народу України
Мій вибір - NATO
КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України
Робота і навчання в Україні
Міські оголошення
OSP - аналітика, новини
24 травня 2017
Банкірське угрупування Яреми. Сліди ведуть до Лічі і Юри Єнакіївського?
24 травня 2017
В Киеве перекрыли Грушевского из-за митинга автомобилистов
24 травня 2017
Олег Соскин: Должна грянуть буря - Украина переживает революционный кризис
24 травня 2017
Бойовики обстріляли Мар'їнку
24 травня 2017
Пора отвечать адекватно на войну мусульманской цивилизации против христианской
24 травня 2017
Папа Римський прийняв Трампа у Ватикані
24 травня 2017
Израиль готовит молниеносную атаку против Сирии и Ливана – СМИ
24 травня 2017
На Філіппінах бойовики захопили ціле місто, вивісивши ісламські прапори
23 травня 2017
17 років кривавої війни ісламістів: більше 100 терактів у США та Європі, 4550 вбитих, 13500 поранених
23 травня 2017
Кутовий йде у відставку через земельну реформу - джерела


Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика
УКРАЇНА ТА НАТО

Олег Соскін, 
директор Інституту трансформації суспільства, професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, заступник голови Координаційної Ради Громадської Ліги Україна – НАТО
 

Деякі підходи до формування нової моделі вивчення громадської думки з питань євроатлантичної інтеграції України

 

Україні необхідно до кінця 2008 року одержати позитивне рішення країн – членів Північноатлантичного альянсу про приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). Це для нас кардинальне питання. Виходячи з цього, Інститут трансформації суспільства (ІТС) разом із Громадською Лігою Україна – НАТО, Міністерством закордонних справ України, Національним Центром з питань євроатлантичної інтеграції активізували роботу із просування ідеї членства України в НАТО серед регіональної громадськості. Слід відзначити, що, починаючи з 2000 року, Інститут трансформації суспільства здійснює комплексний аналіз питань євроатлантичної інтеграції України. Одним із результатів кропіткої роботи ІТС стала розробка теоретичної моделі та практичного механізму створення і діяльності регіональних Центрів євроатлантичної інтеграції (ЦЄІ), що мають інформаційно-просвітницький характер діяльності та вертикально-горизонтальну структуру. Модель, розроблена ІТС, спирається на досвід держав – членів НАТО останніх двох хвиль розширення і не має аналогів у вітчизняній практиці.

У 2006 році Інститут трансформації суспільства розпочав реалізацію проекту з формування Центрів євроатлантичної інтеграції в регіонах України. Одним з перших розпочав роботу Навчально-науковий центр з європейської та євроатлантичної інтеграції України у Миколаєві (жовтень 2006 року). За допомоги названих вище структур, а також ряду посольств країн – членів НАТО сьогодні вдалося перейти до фази практичного створення центрів євроатлантичної інтеграції (ЦЄІ) в усіх регіонах України.

Сьогодні Інститутом уже створені та діють Миколаївський, Волинський, Житомирський, Чернігівський, Білоцерківський регіональні центри євроатлантичної інтеграції. У процесі створення знаходяться Вінницький, Львівський, Полтавський, Хмельницький, Черкаський, Івано-Франківський, Одеський регіональні центри євроатлантичної інтеграції.  

Паралельно має бути розпочато викладання в усіх вищих навчальних закладах та загальноосвітніх школах курсу з основ європейської і євроатлантичної  інтеграції. І ми сподіваємося, що, ґрунтуючись на законах і рішеннях, які прийняті в державі, нам удасться дійти до самої глибинки України із об’єктивною інформацією про євроатлантичну інтеграцію України.

Наразі виникла необхідність створення у структурі ЦЄІ Бюро з вивчення громадської думки. Чим це викликано?

Проаналізувавши процес вивчення громадської думки з питань НАТО в нашій країні, ми зрозуміли, що він сьогодні абсолютно неконструктивний. Відбувається створення «київського пулу» з декількох соціологічних організацій, які концентрують у себе найбільшу частину грошей і фактично використовують, коли їм треба, певні регіональні мережі. Ці організації, по суті, маніпулюють суспільною думкою, застосовуючи примітивну систему запитань на кшталт:  «Ви за або проти НАТО?» або «Якщо референдум буде завтра, то як Ви проголосуєте?» і опитуючи лише 2–3 тис. осіб по всій країні. У результаті нам подають різні дані, які не відображають реального стану громадської думки щодо НАТО, а населення не може остаточно скласти об’єктивну, науково обґрунтовану позицію.

Можу сказати, що Інститут трансформації суспільства, наприклад, проводив на Волині й Житомирщині анкетування учасників наших масштабних заходів (соціальна група – працівники сфери освіти), кожне опитування – по 100 осіб. У Житомирській області 60% респондентів висловилися «за» і «не проти» НАТО, на Волині – 80%.

Дані ж, які пропонує «київський соціологічний пул», абсолютно протилежні. До того ж вони не хочуть розкрити схему, за якою здійснюються їхні дослідження, вибираються регіони та міста для опитування тощо.

Крім того, інформацію, що подається нині в ЗМІ про переважно негативну позицію українських громадян відносно НАТО, можна назвати чистою дезінформацією. Вона добре продумана, вичленована і надрукована великим накладом. Провідні загальноукраїнські телеканали теж не бажають об’єктивно, прозоро та послідовно висвітлювати шлях України в євроатлантичному напрямі. На мій погляд, якщо така ситуація з інформуванням громадян та формуванням їхньої суспільної думки триватиме й далі, то ми одержимо перекручену суспільну думку і Україна в найближчому майбутньому не долучиться до євроатлантичної моделі розвитку. А це означає продовження застою, стагнації та зубожіння більшості українських громадян.

Фактичним свідченням дії хибного механізму фактичного перекручення громадської думки є не тільки збереження агресивного сегменту противників НАТО, а й зростання його частки. Однак за логікою соціального розвитку українського суспільства цього не повинно відбуватися. Оскільки склад населення України за роки незалежності суттєво змінився. За цей період із життя йшло щороку 700–800 тис. людей. Таким чином, за 14 років у цілому приблизно на 10–12 млн. змінився склад населення й відповідно, за логікою, повинна була б зменшитися кількість противників НАТО. Але цього, як показують результати соціологічних досліджень, не відбувається. Чому? Відповідь одна: ми щось робимо неправильно.

Як свідчить досвід країн Балтії й Словенії, для успішного просування євроінтеграційним шляхом, потрібно, по-перше, мати єдині підходи до курсу країни з боку еліти, мас-медіа, недержавних організацій, системи освіти в цілому; по-друге, позбутися впливу потужних фінансово-корпоративних груп, які контролюють владу в державі та розвиток середнього класу.

Відмінність України полягає в тому, що ми формуємо державно-капіталістичний, фінансово-корпоративний, клановий капіталізм, двополюсну модель суспільства (багатії та маргінали), а вони – інтегральну модель, де переважає середній клас. Тому орієнтація України на членство в НАТО фактично означає злам цієї світоглядної моделі. Хто її може змінити? Тільки інтелектуали, і насамперед – професорська й викладацька еліта університетів та  інститутів всієї країни, а не тільки Києва.  

Інститут трансформації суспільства провів з євроатлантичної тематики сотні заходів: академії НАТО, міжнародні конференції, круглі столи, дебати з молоддю й студентами. І що ми помітили: послухали вони нас – поговорили, а передачі продукту далі не відбувається. Це означає, що в інформаційній кампанії бракує найголовнішої складової – підготовки комунікаторів, тобто тих, хто поширює знання та відповідний продукт серед громадськості. Ми дійшли висновку: що за відсутності політичної єдності в колі нашої еліти – вона розколота, доводиться обирати набагато важчий шлях – іти знизу.

Багато форм просвіти та інформування громадськості є малоефективними. Тому треба знайти ключову вікову точку, де формується стандарт поведінки індивідуума на подальше життя, й спрямувати туди найбільші зусилля. Ця точка починається у віці 15–16 років і триває до 25–30 років, а старше покоління дуже важко сприймає нові ідеї. Світогляд та ментальність змінюються тільки в періоди наймогутніших соціально-політичних і економічних зламів – під час революцій або трансформацій. Коли ж суспільна система розвивається еволюційним  шляхом, то переконати людей зі сформованими психологічними типами й стереотипами практично неможливо. З євроатлантичної ідеєю потрібно йти у школи та студентське середовище, і саме там виховувати комунікаторів. Треба, щоб зі школи виходили вже здорові психологічно й ментально індивіди українського суспільства, послідовні та свідомі євроатлантисти. Це наше завдання.

Таким чином, необхідність змінювати модель формування і вивчення суспільної думки з питань євроатлантичної інтеграції є очевидною. Ми звернулися до провідного складу професорів та викладачів навчального курсу із соціології провідних українських і регіональних університетів, насамперед Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, і вони погодилися з нашим підходом. І формування такої моделі також була позитивно сприйнята посольствами Норвегії, Словаччини, Латвії, Литви, Естонії, Словенії.  

Інститут трансформації суспільства розробив базові положення нової моделі формування й  вивчення суспільної думки з питань євроатлантичної інтеграції, запропонувавши адаптувати до українських реалій відповідний досвід посткомуністичних країн. Реалізацію моделі пропонується здійснювати через регіональну мережу соціологічних центрів, створених на базі соціологічних факультетів університетів в областях України. Це дало б нам можливість одержати реальну картину формування громадської думки з питань євроатлантичної інтеграції в селах, селищах міського типу, маленьких містах, великих мегаполісах, зрозуміти, через які канали і суспільні групи йде інформація, що формує у наших громадян негатив стосовно Північноатлантичного альянсу.

Нова модель вивчення суспільної думки з питань НАТО в Україні насамперед виходить з того, що є суб’єкти, які координуватимуть цей процес, і є суб’єкти, які будуть його реалізовувати. Звідси й дві складові моделі: змістовна та технологічна.

Суб’єкти, які сприятимуть реалізації моделі (координація, патронат):

1. Інститут трансформації суспільства

2. Державні установи:

        Міністерство закордонних прав України

        Міністерство освіти і науки України

        Рада національної безпеки та оборони України

        Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України

        Державний комітет телебачення та радіомовлення України

3. Громадська Ліга Україна – НАТО

4. Обласні та міські органи влади

5. Вищі навчальні заклади, школи в усіх регіонах України

Особливо слід зауважити, що з обласними та міськими органами влади України сьогодні дуже важко працювати за євроатлантичним напрямом, поки вони практично весь час випадають із процесу. І не тому, що не хочуть займатися цією справою чи не підтримують вступ України до НАТО, а часто через відсутність реальних прав самостійно вирішувати зазначені питання.

Змістовна складова моделі передбачає, по-перше, визначення базових ціннісних установок тих соціумів, які живуть у міських громадах. Необхідно зробити замір і з’ясувати, як вони взагалі сприймають світ, про що думають, що ними рухає, чому так чи інакше сприймають різні парадигми, як взагалі формують свою думку про той або той предмет. Іншими словами, треба проаналізувати суб’єктивні та об’єктивні чинники, які впливають на формування ціннісних установок громадян. Наразі держава не володіє такою інформацією, бо соціологія не спускається на рівень маленьких міст та містечок. Як наслідок, не можна правильно визначити інформаційну кампанію з інформування громадськості щодо НАТО, спрямовану на подолання хибних ціннісних установок та стереотипів.

По-друге, необхідно визначити способи впливу на свідомість людей, які сьогодні здебільшого взагалі не сприймають інформацію. У нас підростає покоління функціонально безграмотних громадян, які вміють читати й писати, але не спроможні думати.

По-третє, треба виділити соціальні групи за такими критеріями, як вік, стать, рід занять, рівень доходів, володіння капіталом. Ми повинні проаналізувати й виділити агресивні соціальні групи з негативними установками щодо євроатлантичної інтеграції. Сьогодні такі групи практично не відомі, тому що багато хто з них не проявляє себе на поверхні як противники вступу до НАТО. Але насправді вони досить жорстко протидіють євроатлантичному вибору України. Йдеться про так звані латентні соціальні антинатовські групи, а також агентів впливу, які за допомогою побутових установок і сакральних слів сприяють відторгненню ідеї інтеграції України в НАТО. Мені здається, що причини негативної позиції щодо Альянсу, які нам формально називають, не є головними. Насправді існують інші причини, можливо, інстинктивного рівня, які не оголошують.

По-четверте, ми мусимо обов’язково навчитися правильно формувати фокус-групи і  сценарні плани їх проведення. Вони повинні визначити, які емоції викликає у громадян сам термін НАТО. Наприклад, у такому місті, як Павлоград, у своїй більшості живуть шахтарі. Як довідатися їхнє ставлення до євроатлантичної інтеграції, хоча б серед інженерно-технічного складу? Тільки через фокуси-групи.

Технологічна складова моделі припускає наявність суб’єктів, які будуть реалізовувати її змістовну частину (див. схему). Тут ми виділяємо Інститут трансформації суспільства, мережу регіональних центрів євроатлантичної інтеграції, що має як структурний підрозділ Бюро з  вивчення громадської думки, підготовку тренерів з євроатлантичної інтеграції, роботу регіональних координаторів. Соціологічному дослідженню повинне передувати правильне визначення кількості опитуваного населення залежно від чисельності міста, вибір вулиць, будинків, квартир тощо.

Важливою також є методика підготовки інтерв’юерів, їх особисті якості (як професіоналізм, так і порядність), час проведення анкетування і т. ін. Це все має значення для складання карт соціологічних опитувань по кожному місту в Україні.

 

У результаті соціологічні дослідження стануть складовою інтегральної моделі вивчення та формування громадської думки стосовно євроатлантичного вибору України. Опитування в рамках пропонованої нами моделі необхідно проводити регулярно (найкращий варіант – один раз у квартал) у всіх регіонах України. У нашій країні 458 міст, і треба мати повну картину по кожному з них: як перетікає інформація, як формується суспільна думка, які настрої в усіх соціальних групах, хто є антинатовськими лідерами. Дослідження повинні виконувати регіональні центри євроатлантичної інтеграції (Бюро) й університетські соціологи

Звичайно ж, Інститут трансформації суспільства не в змозі здійснити таку складну програму самотужки. Але ми запускаємо процес, даємо шаблон, показуємо напрям, за яким мусить рухатися державна система. Якщо в когось є інші матриці – нехай покажуть. Нам же ясно одне, що схеми, створені «київським пулом», помилкові, тому що вони не дають правильного розуміння стану громадської думки стосовно євроатлантичної інтеграції й тим самим розколюють Україну, маніпулюють суспільною свідомістю й обслуговують деякі пануючі політичні еліти. Ми хочемо якісно змінити сформовану ситуацію на краще.

 

<<< Повернутися до змісту [версія для друку]
АРХІВ
2017 рік
№№ 163(1-2(1))
2016 рік
№№ 156(1-2), 157(3-4(1)), 158(3-4(2)), 159(5-6), 160(7-8), 161(9-10), 162(11-12)
2015 рік
№№ 1-2 (1), 1-2 (2), 3-4 (1), 3-4 (2), 5-6, 7-8 (1), 7-8 (2), 9-10, 155(11-12)
2014 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2013 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2012 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2011 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2010 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2009 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2008 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2007 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2006 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2005 рік
№№ 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
2004 рік
№№ 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 7-8, 9-, 11-12
2003 рік
№№ 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 7-8, 9-, 10-, 11-12
2002 рік
№№ 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 7-8, 9-, 10-, 11-12
2001 рік
№№ 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 7-8, 9-, 10-, 11-12
2000 рік
№№ 1-, 2-, 3-, 4-, 5-, 6-, 7-8, 9-, 10-, 11-12
1999 рік
№№ 1-, 5-, 6-, 7-8, 9-, 10-, 11-12
Новини України   RSS
Проект „Вибір народу України”
31 травня 2017
Подписывайтесь на канал Олега Соскина в Youtube
31 травня 2017
Народний капіталізм: економічна модель для України" Олега Соскина в английской версии
31 травня 2017
Народний капіталізм: економічна модель для України
28 травня 2017
Олег Соскін презентував у ЖНАЕУ свою монографію про народний капіталізм
24 травня 2017
В Авдіївці зазнав поранень український боєць
24 травня 2017
Терористи обстріляли житлові квартали Мар‘їнки
24 травня 2017
У червні Україна та Польща вирішуватимуть питання пам’ятників
Новини міст   RSS
Проект „Українські міста в Інтернеті”
24 травня 2017
На полігоні під Житомиром муштрують курсантів інституту ім. С. Корольова
Житомир
24 травня 2017
Працівники Житомирського бронетанкового заводу здавали на металобрухт частини відходів виробництва
Житомир
24 травня 2017
90 батальйон ВДВ відпрацював різні сценарії тактичних навчань на полігоні в Житомирській області
Житомир
24 травня 2017
Робота Вишгородської ОДПІ зі зверненнями громадян протягом січня – квітня 2017 року
Вишгород
24 травня 2017
«Сузір’я ліри»
Пирятин
24 травня 2017
План роботи виконавчих органів міської ради на 25 травня 2017 року
Новоград-Волинський
24 травня 2017
Відбулася година пам’яті «Герої України не будуть забуті»
Новоград-Волинський
24 травня 2017
Стадіон у східному мікрорайоні Скадовська потроху розбирають на металобрухт
Скадовськ
24 травня 2017
Вітаємо з Днем народження!
Пирятин
24 травня 2017
Вітаємо з Днем народження!
Пирятин
Новини Києва   RSS
Проект „КИЇВ - інформаційно-аналітичний сервіс столиці України”
24 травня 2017
ГПУ Виталия Яремы. Круче, чем при Пшонке
24 травня 2017
Квартири і мільйони Віталія Яреми
24 травня 2017
Банкірське угрупування Яреми. Сліди ведуть до Лічі і Юри Єнакіївського?
24 травня 2017
Чому Ярема провалив усе на посаді генпрокурора
24 травня 2017
Порошенко Михаил Алексеевич (1957-1997)
24 травня 2017
Петр Порошенко: биография и вся правда о «шоколадном короле» Украины
24 травня 2017
В Киеве перекрыли Грушевского из-за митинга автомобилистов
24 травня 2017
Олег Соскин: Должна грянуть буря - Украина переживает революционный кризис
24 травня 2017
Антикорупційна операція: до Києва прилетіли 2 гелікоптери із затриманими податківцями
24 травня 2017
Бойовики обстріляли Мар'їнку, діти ховались у шкільному бомбосховищі
TyTa